Hľadať

Tajomstvo Louisa Roederera

Nesie meno Roederer, no v roku 1776 ho založili Duboisovci a predali pánovi menom Schreider. Napriek tomu – od roku 1819 nezmenilo vlastníka. Hovoríme o jednom z najprestížnejších šampanských na svete. Vysvetlenie je jednoduché. Louis Roederer bol totiž spoločníkom svojho strýka Schreidera.

Názov a spleť rodinných vzťahov však vôbec nie sú dôležité. Podstatné je, že šampanské Louis Roederer je špičkou medzi svetovými značkami a jedným z posledných veľkých stále nezávislých „Maison de Champagne“, ktoré vždy riadili a stále riadia skutoční odborníci. Potvrdením toho sú státisíce litrov šumivého moku, ktoré do celého sveta dodávali už koncom 19. storočia. Na šampanskom Louis Roederer si pochutnávala aj ruská cárska rodina.

Louis Roederer totiž veľmi dobre vedel, ako dobyť veľké trhy. Napríklad Holandsko, Švédsko a predovšetkým spomínaný významný ruský trh. Veľkým milovníkom týchto vín bol napríklad cár Alexander II. Na jeho dvor dodával Roederer svoj šumivý mok so špeciálnym kráľovským povolením.

Veľkou devízou vinárskeho domu je, že väčšinu potreby hrozna pokryjú z vlastnej produkcie a nemusia takmer nič nakupovať. To garantuje najvyššiu kvalitu produktov.


Fenomén Cristal

Pozrime sa bližšie na šampanské menom Cristal z vinárskeho domu Roedererovcov. V čom spočíva jeho osobitosť? Medzi odborníkmi na Champagne je totiž skutočným pojmom. Je jedným z troch najlepších šampanských na svete a zároveň najstaršie vyrábané prestížne cuvée. Vyrába sa len v najlepších, respektíve v nadpriemerných rokoch, takže ak by sa napríklad vyskytlo päť zlých ročníkov vína po sebe, tak Maison de Champagne Louis Roederer jednoducho cuvée Cristal nevyrobí. Tak či tak, ročne sa ho aj pri dobrých podmienkach vyrobí iba niekoľko desiatok tisíc fliaš. Z toho sa napríklad na slovenský trh dostane len 300 z nich, a z ružového iba 12.

Cristal je naozaj výnimočný, nie je preto prekvapujúce, že sa často objavuje na stoloch slávnych osobností sveta. Speváčka Mariah Carey napríklad vyžaduje, aby v jej šatni po vystúpení bolo pripravených niekoľko fliaš tohto ušľachtilého nápoja. Cristal tiekol prúdom na svadbe Brada Pitta a Jennifer Aniston v roku 2000 či na svadbe Paula Mc Cartneyho v roku 2002. Milovala ho aj Lady Diana.

Kontakt v SR:

CHAMPAGNE BOUTIQUE

River Park Dvořákovo Nábrežie 10

Bratislava
e-mail: info@chateau@vin.sk

Jakub Steiner                                                        Photos: Champagne Roederer Press

www.chateaumerlot.sk

Mohlo by sa Vám páčiť