Hľadať

Tri zákroky v rámci jedného ošetrenia na dosiahnutie 3D efektu

O foto-omladení sa už v mnohých ženských i odborných časopisoch popísalo veľa, ale táto metóda neinvazívneho omladenia pokožky sa od r.2000, kedy ju ako prvý na svete prezentoval americký dermatológ, Dr.Patrick Bitter, neustále vyvíja a zdokonaľuje.

Dnes je len v rámci Európy 23,4 mil. záujemcov o neinvazívne omladenie pokožky a odborníci predpokladajú nárast na 46mil. do r. 2010. Popularita týchto zákrokov je daná nesporne tým, že prinášajú rýchly a viditeľný efekt bez toho, aby boli dámy vyradené z normálneho pracovného života. Sú skutočne vykonateľné takpovediac „cez obedňajšiu prestávku“.

Ako prvé na Slovensku začalo metódu fotorejuvenizácie prevádzať 1.laserové dermatokozmetické centrum v Bratislave už v r. 2002. Mimochodom, toto pracovisko oslavuje tento rok 10.výročie svojho vzniku a nesporne patrí svojou veľkosťou, technickým vybavením a skúsenosťami medzi špičkové pracoviská estetickej medicíny na európskej úrovni.

Takisto, ako Dr.Bitter v USA, začali na omladenie pokožky používať najprv čisté IPL/intenzívne pulzné svetlo/, od r. 2003 používali kombináciu IPL a Nd /Yag lasera, od r. 2004 začali používať prístroje na podklade kombinácie elektrickej a optickej energie, tzv. ELOS systém, čo znamená elektrooptická synergia.

V r. 2006 bola MUDr. Jana Šrámeková zaškolená v USA na klinike Dr.Bittera a priniesla na Slovensko novú metódu fotoomladenia, tzv.FOTOSMOOTH.
Hovorí: „FOTOSMOOTH je metóda založená na kombinácii použitia úplne novo vyvinutej hlavy SR A /kombinácia IPL + rádiofrekvenčnej energie, vlnovej dĺžky 480-980nm/ a WRA hlavy / kombinácia diódového lasera + RF, vlnovej dĺžky 910nm/. Nové však neboli len liečebné parametre, ale i technika ošetrenia“.

Po ročnej skúsenosti s metódou fotosmooth MUDr. Šrámeková prezrádza: „Ešte nikdy som nemala v rukách prístroj, s ktorým by sa tak redukovali práve rozsiahle nežiadúce pigmentácie na tvári, ako pomocou novej hlavy SRA. Takisto po ošetrení jednotlivých vrások tzv. gumovacou technikou pomocou WRA hlavy, prichádza skutočne k odstráneniu jemných a k redukcii stredne hlbokých vrások. Po mojom pobyte v USA na jar tohto roku sme sa však rozhodli zakúpiť ešte tretiu – najnovšie vyvinutú hlavu ST /skin tightening/, ktorá je schválená FDA v USA a s úspechom ju testoval Dr.Bitter. Ošetrenie touto hlavou je vhodné hlavne na ochabnutú pokožku a tak v rámci tretieho kroku ošetrenia sa s ňou prechádzajú kontúry líc, oblasť pod bradou a krk.
ST hlava kombinuje infračervenú energiu a bipolárnu rádiofrekvenčnú energiu na dosiahnutie zohriatia hlbokej dermy na 45 °C. Pri tejto teplote prichádza k reorganizácii a remodelácii kolagénu. Takéto trojzložkové foto-omladenie sme nazvali 3D-FOTOSMOOTH. Tiež sa dá ST hlava použiť aj samostatne na spevnenie rôznych častí tela, ako napríklad na ochabnutá vnútornú stranu ramien, stehien, či oblasti okolo pupka. Taktiež sa dá ošetrenie ST hlavou vhodne kombinovať aj s ošetrením proti celulitíde prístrojom Shaper. V USA nazývajú túto kombináciu ošetrenia BODYREFIRM.“

Okrem tejto novinky zaviedli pracovníci 1.laserového dermatokozmetického centra k

10 . výročiu svojho vzniku mnoho ďalších noviniek – ako je prístroj JETPEEL a Synercool.

Jetpeel Skin Rejuvenation system

Ide o revolučný prístroj, využívajúci fyziologický roztok a vzduch, ktorým dosiahneme
širokú paletu zákrokov:
– lymfodrenáž
– vyčistenie pórov a komedónov
– mikrodermabráziu
– hydratáciu
– okysličenie pleti
– zlepšenie mikrocirkulácie

Okrem toho dovoľuje vpraviť do dermy akékoľvek účinné látky /mezoterapia bez ihiel/
ako i transdermálnu aplikáciu kyseliny glykolovej /3D chemický peeling.
Jetpeel je prevratnou novinkou vrámci mikrodermabrázie , vhodnou aj na ošetrenie citlivej
a suchej pleti.

Dvojfázová mixtúra /vzduch a fyziologický roztok/ prechádza supersonickou rýchlosťou /200m/s/ cez špeciálnu ceruzku s tromi otvormi pod tlakom/1-3 atm./. Interakcia
mikrokvapiek a kože spôsobuje exfoliáciu, ktorej hĺbku riadi lekár /od povrchovej až po papilárnu vrstvu dermy/.

Pri mikroabrázii sa pokožka súčasne hydratuje a okysličuje, čo je podmienené fenoménom nazvaným „baroforéza“.
Keď sa pokožka konkávne deformuje a súčasne veľmi napne vplyvom tlaku, v epiderme sa vytvárajú mikrokanáliky /wedge-like efekt = efekt klinu/. Cez tieto mikrokanály môže byť vpravená do kože akákoľvek účinná látka, v prípade dvojfázovej mixtúry vzduch a voda. Nastáva preto obrovská hydratácia a okysličenie /20% kyslíka prechádza do kože/.

Na princípe baroforézy môžeme vpraviť aj iné účinné látky ako je vitamín C, dexpanthenol, vitamíny A+E, alebo kyselinu hyalúronovú. Akonáhle prestane tlak na kožu pôsobiť, mikrokanály sa uzavrú a účinné látky zostávajú v koži.

3 D chemický peeling

Predchádza mu povrchová mikrodermabrázia. Následne pripojíme na prístroj fľaštičku s obsahom kyseliny glykolovej 10,20,30%, ktorú vpravujeme do kože tou istou technikou, ako iné aktívne látky. Reakcia je dramatickejšia ako po klasickom chemickom peelingu, ale efekt je oveľa výraznejší.

MUDr. Erika Bilá     Photos: Archive, ISIFA

Mohlo by sa Vám páčiť