Autentické príbehy, nadčasové témy

Umenie stolovať po francúzsky

0

Umením nie je len jedlo skvele pripraviť, ale ho aj správne vychutnať. V pokojnej atmosfére, v príjemnej spoločnosti…

O Francúzoch sa hovorí, že sú veľkými milovníkmi. Neobdivujú však len pozoruhodnú krásu človeka, ale majú vyvinutý cit aj pre luxus, pekné veci, či lahodné pokrmy. Samozrejme, sú i znalcami znamenitých vín. V romantickom prostredí, aké čarovné Francúzsko ponúka, nie je ich láska k pozemským pôžitkom žiadnym prekvapením.

Štýl francúzskeho stolovania žne obdiv a slávu po celom svete. Je grandiózny, vznešený, ale zároveň aj príjemný. Miestni obyvatelia sú naň hrdí, pretože tvorí neoddeliteľnú súčasť ich kultúry, ich osobnosti. Na vkusné stolovanie si Francúzi jednoducho potrpia.

Návšteva reštaurácie je v krajine takmer národným koníčkom. Francúzi milujú, keď sa môžu spoločne stretnúť, spríjemniť si chvíle dobrým jedlom, či nápojom, vzdialiť sa od ruchu všedného dňa a porozprávať sa o svojich radostiach, či starostiach. Nikto sa nikam neponáhľa, každý pokladá stretnutie pri jedle za spoločenskú udalosť.

Je zaujímavé, že okrem nepravidelne sa stravujúcich študentov, pravého Francúza na ulici jesť nestretneme. Ak jednoducho v danom okamihu nemôže kultúrne stolovať, radšej vyčká na vhodnejšiu príležitosť. O to väčšmi si jedlo vychutná. Francúzi nejedia len kvôli tomu, aby zasýtili svoj žalúdok, ale napríklad aj preto, aby strávili zopár chvíľ v príjemnej spoločnosti, tešili sa z daného okamihu a vzájomne diskutovali. Inak pre nich jedenie stráca pravý zmysel.

Obyvatelia krajiny so symbolom galského kohúta sú opisovaní ako skutoční labužníci. Na dobré jedlo si potrpia a jeho lahodnú chuť vedia náležito oceniť. Určité „nezvyklosti” ich však môžu vyviesť z miery. Ak by sme si k predloženému, najmä náročnejšiemu pokrmu objednali pohár obľúbenej Coca-Coly, náš krok by bol označený ako zneuctenie kuchárskeho umenia. Francúzi radšej dávajú prednosť vode, či poháriku kvalitného vína. Obed, či večera bez dúšku tohto lahodného nápoja jednoducho nie je zvyklosťou.

Vo Francúzsku sa každé jedlo skladá z niekoľkých chodov. Najskôr sa začína aperitívom, vzápätí sa podáva predjedlo, nasleduje hlavné jedlo a hostinu zakončí chutný dezert. Niekedy sa však môžeme stretnúť i so štvrtým, špeciálnym chodom, ktorý pozostáva výlučne zo syra. Svoje miesto v systéme stolovania má zvyčajne pred dezertom.

Ku všetkým jedlám, /prirodzene okrem sladkých múčnikov/ sa často podáva bageta, z ktorej kúsky sa odlamujú zásadne nad stolom, nie nad tanierom. Iné, tradičnejšie prílohy akými sú napríklad ryža, či cestoviny, Francúzi vo veľkom množstve nekonzumujú. Tie sú skôr obľúbené v jedálňach. Zaujímavosťou je, že všetky chody /okrem dezertu/ sa podávajú v rovnakých tanieroch. Tento zvyk je zaužívaný nielen v domácnostiach, ale i v reštauráciách.

Francúzske raňajky bývajú sladké a poväčšine jednoduché. Pochutnáva sa na jemných croissantoch, čokoládových chlebíkoch /pain au chocolat/ a rozmanitom sladkom pečive, ktoré by sme v inej krajine snáď ani nenašli.

Na obed Francúzi radi jedia rôzne druhy mäsa alebo rýb s prílohou v podobe dusenej zeleniny, obľúbenej bagety, či zemiakov. Veľmi dôležitou zložkou stravy sú aj lístky zeleného šalátu. V ponuke reštaurácií je hneď niekoľko druhov, vkusne a úhľadne natrhaných a rozložených na tanieri. Konzumujú sa údajne preto, aby znižovali hladinu cholesterolu v krvi.

Nie je netradičné, ak dezert pozostáva z troch chodov. V správnom poradí nasleduje syrový tanier, ovocie a koláč. Porcie nemusia byť veľké, sú skôr symbolické. Ako dezert sa môže podávať dokonca aj jogurt. Francúzske jogurty sú na prvý pohľad zvláštne, zväčša biele, prípadne s ovocnou príchuťou a konzistenciou želatíny.

Večera je najhlavnejším jedlom dňa. Podáva sa o ôsmej hodine a zvyčajne sa na nej stretne celá rodina. Namiesto predjedla dominuje polievka a pri návšteve luxusnej reštaurácie sa tešia veľkému záujmu i vychýrené domáce pochúťky, ako slimáky, šťavnaté mušle či ustrice. Francúzi večerajú dlho, s rozkošou a ani kúsok lahodného jedla nenechajú vyjsť nazmar. Tanier dokonca radi vytierajú bagetou, alebo bielym chlebom.

Pokiaľ chcete navštíviť luxusnú reštauráciu, nesmiete zabudnúť zarezervovať si stôl. Najskôr sa objednáva hlavné jedlo, neskôr sa vyberá z pestrej ponuky vín. Jedálne lístky sú zväčša vo francúzštine, preto pre cudzinca, ktorý ovláda iné jazyky, môže byť objednávka komplikovanejšia. V prípade potreby je však možné poprosiť o pomoc čašníka, ktorý vám rád všetko vysvetlí. Stačí byť zdvorilí a nechať vyniknúť svoju originalitu.

Dôležitý je napríklad i výber kvalitného vína. Svojimi znalosťami môžeme urobiť na čašníka i prísediacich dobrý dojem. Francúzom urobí radosť aj taká maličkosť, akou je objednávka domácej horčice. Dajte jej prednosť pred kečupom.

Francúzsko naozaj ponúka množstvo gurmánskych lákadiel a pôžitkov. V krajine je stolovanie na vysokej úrovni a pristupuje sa k nemu so všetkou noblesou. Prežiť večer v luxusnej reštaurácii s príjemnou spoločnosťou je jednoducho neopísateľný zážitok.
Vychutnajte si ho počas vašej obchodnej cesty vo Francúzsku, alebo víkendu s rodinou v Paríži aj vy.

Marcel Letko    Photos: ISIFA

Top reštaurácie v Paríži:

www.pieddecochon.com

www.au-chien-qui-fume.com

www.flobrasseries.com/coupoleparis/en/

www.wepler.com

www.cafedelapaix.fr

www.bofingerparis.com

www.fouquets-barriere.com

www.lesdeuxmagots.fr

Zaujímavé info o francúzskej gastronómii:

www.aftouch-cuisine.com
www.aveyron.com/english/gastronomy.html

Užitočné info o Paríži:

www.theparistraveler.com