Hľadať

V golfovom kráľovstve Arnolda Palmera

Golfový turnaj Arnold Palmer Invitational, ktorý sa uskutočnil medzi 22. a 25. marcom v čarovnom prostredí slnkom zaliatej Floridy si nepochybne užili mnohí fanúšikovia „zeleného športu. Podujatie s výnimočným renomé aj tentokrát navštívilo niekoľko skvelých hráčov a už pred samotným turnajom bolo zrejmé, že prítomní diváci sa majú na čo tešiť. Na udržiavanom golfovom ihrisku sa strhla napínavá bitka o víťazstvo, hráči preukazovali svoje excelentné schopnosti a diváci si vychutnávali turnaj do poslednej, rozhodujúcej sekundy.


Woods opäť útočí

Senzačný comeback sa podaril svetoznámemu Tigerovi Woodsovi, ktorý v uplynulú nedeľu zaknihoval vynikajúci, v poradí už siedmy triumf na pôde floridského klubu Bay Hill. Aj vďaka prvej výhre v rámci PGA Tour od 13. septembra 2009 sa Američan opätovne vrátil na víťaznú cestu a dokázal, že ešte stále neprišiel o tú magickú schopnosť víťaziť. Tigera prišlo do Orlanda podporiť mnoho priateľov i skalných fanúšikov, ktorí s nadšením kričali jeho meno. Woods pokoril v dueli silného Graema McDowella, čím si zabezpečil celkovo sedemdesiatedruhé prvenstvo v rámci turnaja najvyššej kategórie. Okrem porazených súperov nepochybne cítil smútok aj 82-ročný hostiteľ prestížneho podujatia, Arnold Palmer. Golfová legenda totiž nemohla osobne zablahoželať víťazovi, nakoľko musela byť prevezená do neďalekej nemocnice kvôli problémom s krvným tlakom. V zdravotníckom zariadení bol niekdajší šampión súpermi a kamarátmi prezývaný „King“ nútený ostať aj cez noc.


Domov „kráľa“ Palmera

Po nedeli tak na perách Tigera Woodsa opäť hral široký úsmev. Čerstvý víťaz turnaja s dotáciou 6 miliónov dolárov sa zároveň posunul na 7. priečku golfového rebríčka, čím nechal zabudnúť na nezdary z predošlého obdobia. Aká je však história podujatia, v ktorom „znovuzrodený“ Američan zažiaril po vyše dvoch rokoch? Golfovým znalcom nemusíme klasiku Arnold Palmer Invitational zvlášť predstavovať. Nasledujúce riadky však môžu byť obohacujúce pre tých, ktorí čaro „zeleného športu“ ešte len objavujú a postupne nasávajú informácie o jeho vzrušujúcej histórii. Jedným z nepochybne zaujímavých zistení je, že na pozemku, kde sa v súčasnosti klub Bay Hill nachádza, pôvodne vyrástol pomarančový lesík. O zmenu sa postarala skupina nashvillských investorov, ktorá poverila uznávaného povojnového architekta Dicka Wilsona dizajnom nového osemnásťjamkového golfového ihriska. Jeho dielo sa napokon podarilo úspešne dokončiť a v roku 1961 aj verejne sprístupniť. V súčasnosti je klub Bay Hill domovom legendárneho hráča Arnolda Palmera. V minulosti úspešný golfista zahorel láskou k čarovnému miestu po tom, čo sa zúčastnil exhibičného promo turnaja, v ktorom mu sekundovala zdatná trojica súperov Nicklaus-Cherry-Ragan. Písal sa rok 1965. O jedenásť rokov neskôr prešiel klub do Palmerovho vlastníctva a odvtedy plní funkciu jeho obľúbeného zimného sídla. Samotný turnaj Arnold Palmer Invitational pôvodne známy ako Bay Hill Invitational v súčasnosti láka pozornosť štedrých sponzorov a významných osobností zo sveta „zeleného športu“. Podujatie však robia „veľkým“ nielen precízne golfové údery, ale aj nefalšované, úprimné emócie.


Senzácia menom Gamez

O miestnom ihrisku v Bay Hill kolujú chýry, že patrí k najnáročnejším v rámci PGA Tour. Je to dané predovšetkým náročnosťou terénu a dizajnom jednotlivých jamiek. Napríklad trojpárová „štrnástka“ a „sedemnástka“ už zmarili nádeje nejedného ambiciózneho golfistu túžiaceho po víťazstve. Hoci sa Bay Hill neraz stal miestom zaujímavých a vzrušujúcich zápolení, turnaj poriadaný v roku 1990 mal doslova nádych fantazijného príbehu z pera Walta Disneyho. Neskúsený Robert Gamez bol v priebežnom poradí len o jediný úder za Gregom Normanom a Larrym Mizeom, keď sa mu v nedeľu podarilo úspešne pokoriť 441 yardovú štvorpárovú „osemnástku“ Hoci spočiatku sa výhra zelenáča zdala nereálna, domov si napokon odnášal šek na 162,000 amerických dolárov. Navyše podľa dostupných zdrojov zaznamenal najdlhší víťazný úder v histórii profesionálneho golfu! Arnold Palmer spoločne s partnerom Edom Seayom sa v priebehu rokov postarali o niekoľko úprav dizajnu ihriska. Plány boli nasledovné. „Skúsime premiestniť gríny bližšie k vode a piesočnaté úseky tam, kde ich bude dobre vidieť,“ uviedol „King“. Po štvormesačných rekonštrukčných prácach získali bunkre nové pozície a gríny nový povrch. Dĺžka ihriska vzrástla na 7 400 yardov.

Fascinácia pre detail

Klub Bay Hill & Lodge samozrejme ponúka hosťom nielen fascinujúce športové zážitky, ale aj vynikajúce ubytovanie, prvotriedne stravovacie služby a pestré možnosti pre vykonávanie rekreačných aktivít. Priaznivcom golfu, ktorí uskutočnia potrebnú rezerváciu, je k dispozícii jedna zo 70tich izieb, ale aj spoločenský salónik, kúpele, fitness centrum, bazén, či tenisové kurty. V domove Arnolda Palmera sa s radosťou organizujú aj slávnostné recepcie, večere, prípadne romantické svadby, pri ktorých prípravách myslia organizátori aj na ten najmenší detail. Čo sa týka menu, hostia si môžu počas raňajok pochutnať na čerstvo vytlačenej šťave z floridských pomarančov, ovocnom šaláte namiešanom z lesných plodov alebo sladkom pečive servírovanom s lahodným maslom a marmeládou. V priebehu dňa sa na stoloch objavujú šampiňóny a opečená slaninka, nechýbajú ani čerstvé vajíčka a ďalšie výživovo hodnotné pokrmy typické pre americký country štýl. Samozrejme objednať si k obedu, či večeri je možné aj sofistikovanejšie jedlá z rýb a mäsa, ktoré sa zvyčajne podávajú s prílohami zo zeleniny a ovocia, prípadne s rozmanitými omáčkami. Veľkou výhodou klubu Bay Hill je jednoznačne jeho poloha. Len 20 minút cesty odtiaľ sa nachádza známy Walt Disney World Resort a dokonca necelých 10 minút stačí k tomu, aby ste sa ocitli pred bránami Universal Studios.

Marcel Letko                                                                   Photos: ISIFA

www.bayhill.com

Mohlo by sa Vám páčiť