Hľadať

Vášeň červeného vína

Vášeň červeného vína

Nedávno som sa zhováral s jedným milovníkom Francúzska a francúzskych vín. V spleti rôznych zaujímavých informácií sme sa dostali aj k téme kvalitných vín, hlavne k červeným vínam z oblasti Saint-Emilion. Zvedavosť mi nedala a tak som sa ponoril do virtuálneho sveta, kde ma zaujal príbeh Chateau Angelus.

Na úvod mi dovoľte veľmi stručne predstaviť čarovný Saint-Emilion. Pokiaľ navštívite tento kraj, budete prekvapení jeho prirodzenou harmóniou a teplými okrovými odtieňmi, ktorými žiaria okolité domy. Tak, ako je príjemný pohľad na mestečká a dedinky tohto kraja, zaujmú všetkých milovníkov vinárstva a vína okolité vinice. Tie sa môžu pochváliť tradíciami, ktoré siahajú do obdobia rímskeho impéria, keď Francúzsko patrilo Galom. Už v tom období mimoriadna pôda vydávala svoje poklady v podobe úrodného viniča. Obľubu si udržali vína zo Saint-Emilion až dodnes. Ponuka rôznych druhov vín z tohto kraja je bohatá, pričom každé víno má svoje  špecifické vlastnosti. Mladé vína charakterizuje lahodná aróma čiernych ríbezlí, malín či černíc, na druhej strane pre zrelé, staršie vína je typická vôňa vanilky. Spoločným menovateľom vín zo Saint-Emilion je nádherná červená farba.

Saint-Emilion je rozľahlý región, pričom právo používať v názve svojich vín Saint-Emilion má deväť oblastí. Sú to – samotný Saint-Emilion (2 290 ha), Saint-Christophe des Bardes (545 ha), Saint-Etienne de Lisse (525 ha), Saint-Hippolyte (290 ha), Saint-Laurent des Combes (235 ha), Saint-Pey d’Armens (290 ha), Saint-Sulpice de Faleyrens (595 ha), Vignonet (275 ha), ktorý vznikol spojením bývalého obvodu  Saint-Emilion, a časti mesta Libourne (160 ha).


Vitajte v Chateau Angelus

História Angelus je neoddeliteľne spätá s rodinou Boüard de Laforest, ktorá sa stala patrónom tohto panstva na začiatku 20. storočia. Zámok sa najskôr nazýval L´Angelus  a až neskôr sa jeho názov zmenil jednoducho na Angelus. Panstvo a rozľahlé vinice patria rodine dodnes. Plynutie rokov však očividne pozitívne ovplyvnilo aj rozvoj vinárstva v Chateau Angelus. Nemalé investície do vinohradov, ale aj do technológií priniesli čerstvý vánok a vynikajúce výsledky v podobe kvalitných vín.

Vinice Chateau Angelus sa nachádzajú na mimoriadne úrodnej pôde, ktorú tvorí hlina a vápenec – typické pre región Saint-Emilion. Najväčšie zastúpenie vo vinici majú odrody Merlot a Cabernet Franc, minimálne je zastúpený Cabernet Sauvignon. Klasika a tradície sa prejavujú takmer všade. Možno spomenúť samotný zber hrozna – to sa zberá ručne. Fermentácia prebieha vo fermentačných kadiach, ktoré sú z dubového dreva, ocele, ale nie je vylúčené, že ešte sa využíva niektorá z pôvodných betónových nádrží. Samotné víno potom dozrieva v dubových sudoch až 22 mesiacov.

K najznámejším „pokladom“ vinárstva Chateau Angelus patria Grand Cru Classé a Premier Grand Cru Classé. Vína zo zámku Angelus sa objavili aj v známej bondovke Casino Royale. Možno k tomu prispelo aj priateľstvo herca Daniela Craiga s Hubertom de Boüardom de Laforest – enológom Chateau Angelus.

NIPOS              Photos: Chateau Angelus

www.chateau-angelus.com

Mohlo by sa Vám páčiť