Široká paleta cestovín na pultoch obchodov svedčí o ich rastúcej spotrebe, ale aj ich rozmanitosti. Pri kúpe týchto mimoriadne výživných a zdravých potravín pritom zákazník nemusí siahnuť hlboko do vrecka a navyše, odľahčí svojmu tráveniu po sviatkoch. Na nadmernú konzumáciu živočíšnej potravy už tradične upozorňuje „veganuár“, teda január venovaný propagácii rastlinnej stravy. K vegánskym produktom sa radí aj časť cestovín.
Na trhu možno nájsť rôzne druhy cestovín, či už sušené alebo čerstvé, vaječné či bezvaječné, vyrobené zo pšenice obyčajnej, semoliny alebo z iných rastlinných produktov. Vzhľadom k nárastu potravinových intolerancií a alergií je vyšší dopyt po bezlepkových cestovinách, ktoré sa vyrábajú z kukuričnej, ryžovej či strukovinovej múky. „V potravinách KRAJ a Terno ponúkame celú paletu sušených cestovín vhodných tak pre ľudí bez obmedzení, s intoleranciou lepku aj celiatikov, ale aj pre vyznávačov zdravého životného štýlu. V ponuke máme takisto čerstvé cestoviny, ktoré možno nájsť v chladiacom boxe,“ hovorí Peter Vanek, marketingový manažér TERNO real estate, s. r. o. Navyše, bezvaječné cestoviny privátnej značky TERKA, ktoré sú vhodné aj pre vegánov, prináša v januári potravinový reťazec Terno vo výhodnej akcii. Od 18. do 24. januára nájdu spotrebitelia na pultoch rôzne druhy cestovín od špagiet po fusilli len za cenu 0,59 centov za 400-gramové balenie.
Cestovinový postrach?
Sacharidové potraviny, ako sú aj cestoviny, predstavujú pre mnohých ľudí postrach, po ktorom sa priberá, a považujú ich za nezdravé. Je to mýtus, keďže cestoviny sú jednou z hlavných zložiek stredomorskej stravy, ktorá je hodnotená ako najzdravšia. Mnohé štúdie uvádzajú, že cestoviny patria medzi potraviny s nízkym až stredným glykemickým indexom. Zatiaľ čo priemerný Talian ročne skonzumuje približne 23 kilogramov cestovín, Slovák si ročne pochutí iba na 7 kilogramoch cestovín. Pritom tento druh jedla patrí k tým prospešným.
„V írskej potravinovej pyramíde, ktorá sa skladá zo šiestich postupne sa zužujúcich poschodí, patrí škrobovým potravinám prvé poschodie, hneď po zelenine a ovocí. Cestoviny sú veľmi prospešné a majú dôstojné miesto v rodine škrobových potravín. Chlieb a pečivo sú na prvom mieste, ale hneď za ním by mohli byť cestoviny a až za nimi nasledujú zemiaky a napokon ryža. Okrem škrobu obsahujú tiež bielkoviny, ktorých obsah sa udáva od 13 % do 16 %. Najviac vlákniny, minerálov i bielkovín majú celozrnné semolinové cestoviny. Oproti bežným cestovinám zo pšenice obyčajnej obsahujú takmer štvornásobok vlákniny,“ vysvetľuje lekár, obezitológ a výživový poradca MUDr. Peter Minárik, PhD. Podľa jeho slov možno jesť cestoviny denne, ideálne však 3- až 4-krát týždenne.
Vzhľadom k rastúcemu trendu potravinových alergií a intolerancií sa zvýšenej obľube tešia tiež bezlepkové cestoviny. Ide o výrobky zo strukovín, ryže či pseudoobilnín ako sú pohánka, amarant či quinoa. Práve strukovinové cestoviny z cícera, hrachu či šošovice predstavujú vhodnú alternatívu ako navýšiť v strave príjem vlákniny, bielkovín či iných prospešných látok. Keďže majú nízky glykemický index, sú vhodné aj pre diabetikov.
-PR článok-
Foto: Unsplash