Free Porn
xbporn

Autentické príbehy, nadčasové témy

Kam za výstavou v lete? Máme pre vás tri tipy

- Reklama -

Leto máme v plnom prúde a my by sme vám radi ponúkli tri tipy na zaujímavé výstavy. Všetky tri sa konajú v Bratislave práve tieto dni.

V lete si môžete pozrieť tvorbu týchto umelcov:

  • DÁŠA ĎURIŠOVÁ, LUCIA VESELÁ,PAULÍNA HALASOVÁ
  • MARTA CHABADOVÁ
  •  JURAJ ORAVEC

A na čo sa môžete tešiť a kde? Postupne vám predstavíme tvorbu a poskytneme aj pohľad kurátorky.

SIC ITUR AD ASTRA

Maliar Juraj Oravec je podľa kurátorky výstavy Márie Horváthovej autorom nespočetných a veľmi sugestívnych diel, ktoré oslovujú diváka prostredníctvom svojho metaforického podtextu a zmysluplných symbolov. “Názov jeho bratislavskej výstavy a zároveň i  veľkolepého maliarskeho solitéru „Sic itur ad astra“, ktorý našiel vo Vergíliovej antickej poéme Eneida, doslova hovorí „tak sa ide ku hviezdam“. Jeho skutočný význam je však omnoho hlbší a je synonymom zložitej a strastiplnej cesty vyvolených k nesmrteľnosti. Nie je to ojedinelý prípad parabolickej interpretácie, pretože v Oravcovej tvorbe nájdeme desiatky magických podobenstiev, citácií i parafráz histórie, poézie, či mytológie, kde autor sugestívnym spôsobom rozpráva svoje príbehy, v ktorých literárne, sakrálne, biblické, ale i všedné témy transponuje do súvislostí modernej doby,” pokračuje.

Výstavu SIC ITUR AD ASTRA, na ktorej predstavil svoju tvorbu Juraj Oravec, si môžete pozrieť do 4. septembra 2022 v Gallery Zámocká 22 v Bratislave každý deň okrem pondelka od 14-18 hodín. 

Viac informácií o výstave sa dozviete TU.

Dáša Ďurišová, Lucia Veselá, Paulína Halasová

Ústredným motívom maliarskej tvorby Lucie Veselej je podľa kurátorky výstavy Márie Horváthovej prapôvodný vzťah človeka s prírodou, ktorý však nekonvenčnými postupmi autorka transponuje do nadčasových podôb. “Mohli by sme ju nazvať „maliarkou strateného času“, pretože vo svojich dielach sa snaží o zachytenie prchavých okamihov, ktoré sa stratili v nenávratne, a zostala po nich len krehká stopa a spomienka pripomínajúca pominuteľnosť bežných vecí,” hovorí ďalej, pričom podotýka, že jej výtvarný jazyk zväčša smeruje do ríše abstrakcie a realita sa objavuje len v podobe hmlistých blednúcich detailov, ktoré umocňujú pocit jemnosti a mäkkosti, čomu iste napomáha aj jej angažovanosť v oblasti fotografie, ktorej optické výrazové prostriedky často využíva aj v maľbe.

Základnou umeleckou inšpiráciou Daše Ďurišovej je podľa kurátorky krajina a maľbou vyjadruje svoj jedinečný vzťah k prírode nielen z pozície tichej pozorovateľky, ale i aktívnej turistky a cestovateľky. “Prírodu vníma v jej nekonečných premenách, ako jedinečný súzvuk tvarov, línií a farieb, ktorý sa vplyvom svetla či rozmanitých atmosférických javov neustále mení, nadobúda nové podoby a prináša i nové tvorivé impulzy. Jej tvorba vychádza z reality, so značnou mierou štylizácie a absenciou popisných a zavádzajúcich detailov,” hovorí Mária Horváthová. Podľa nej vo svojej výtvarnej reči využíva maximálny účinok redukovaných geometrických tvarov a podobne redukuje i farebnosť svojich diel, s preferenciou najmä tlmených a zemitých tónov.

Paulína Halasová sa venuje prevažne figurálnej tvorbe, ktorá je pre ňu spôsobom reflexie medziľudských vzťahov i osobných zážitkov a emócií. Iná časť jej tvorby je sústredená na žiarivý svet prírody, ktorej fragmenty často zvýrazňuje, zväčšuje a násobí s evidentnou radosťou z vizuálneho i emotívneho zážitku. “Ťažisko jej tvorby však predstavuje portrét, najmä ženský, ktorý vo výrazovej línii ťaží z odkazu vrcholných diel pop-artu. Jej portréty sú prepojené štýlovou príbuznosťou, spontánnou výrazovosťou, expresívnou farebnosťou, nezameniteľnou rukopisnou interpretáciou, ale najmä silným príbehom, ktorý im dáva historické, sociálne, etnické, či iné pozadie. Jej maliarske diela sú expresívne i dramatické, často prepájajúce vizuálnu realitu s prvkami komiksu a fantazijné postavy s reálnym svetom, ako sa to deje vo svete filmu či na javisku divadla, s ktorým je tvorba Paulíny Halasovej neodmysliteľne spätá,” opisuje Mária Horváthová.

V T.O.P. AUTO PREMIUM Art Gallery na Rožnavskej 30 Bratislava, uvidíte diela výstavy Dáša Ďurišová, Lucia Veselá, Paulína Halasová. Výstava je prístupná do 15. septembra 2022 v pracovné dni od 8.00 do 18.00 hod.

Viac informácií o výstave sa dozviete TU.

MAĽBA

Výstava MAĽBA prináša zaujímavý výber pätnástich obrazov z ostatných pätnástich rokov tvorivého vývinu autorky, ktorá svojou kreatívnou a spontánnou maliarskou tvorbou interpretuje realitu v nových dimenziách, zodpovedajúcich trendom 21. storočia. “Bratislavská maliarka Marta Chabadová je známa predovšetkým ako krajinárka. I keď v jej tvorbe nájdeme niekoľko pozoruhodných portrétov i autoportrétov a snové figurálne scény i magické zátišia, je to predovšetkým obraz krajiny a prírody, ktorý interpretuje ako veľmi citlivý prienik až k prapodstate skutočnej, zväčša horskej scenérie. Jej obrazy sú pôsobivou reflexiou krajiny s čistou až racionálnou kompozíciou, ale zároveň i hlboko subjektívnou vnútornou víziou, v ktorej sa zrkadlí atmosféra prírody v jej časových premenách,” približuje kurátorka výstavy Mária Horváthová, podľa ktorej bola nosným prvkom jej výtvarnej reči od počiatku kresba, navonok strohá, disciplinovaná a racionálna, s pravidelným rytmom a premyslenou osnovou. “Jej prísne línie zjemňuje príznačná, čistá a jemná olejová maľba s dominantnou prevahou bielej, hnedej a zelenej, či s vkladanými transparentnými fragmentmi, ktoré umocňujú poetickú snivosť obrazov, reflektujúcich životný pocit súčasného človeka i jeho potrebu návratu k prírode. Túto skutočnosť vnímame najmä v dielach, kde do krajinárskych výsekov autorka vkladá prvky zátišia, rodinné fotografie, či tajomné až rozprávkovo éterické ženské postavy, plné mágie a epického napätia, ktoré sú odrazom jej osobných príbehov a vnútorného sveta,” hovorí.

Výstava MAĽBA je sprístupnená každý deň od 11.00 do 23.00 hod v Reštaurácií Sajado, Eurovea Galleria na Pribinovej 8 v Bratislave do 29. augusta 2022.

Viac informácií o výstave sa dozviete TU.

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -