Free Porn
xbporn

Autentické príbehy, nadčasové témy

Mladý Žilinčan natočil video o tom, ako si prešiel rakovinou aj zmrazením spermií

- Reklama -

Má 28 rokov, žije v Žiline a prešiel si ťažkou životnou skúškou. Andrej Mores zverejnil na YouTube video, v ktorom hovorí o svojej osobnej skúsenosti s rakovinou semenníka a zmrazení spermií pre prípad, ak by sa po náročnej liečbe stal neplodným.

V súčasnosti má už Andrej liečbu úspešne za sebou. Vo videu, ktoré sa po tejto skúsenosti rozhodol zverejniť, opisuje, čo mu pomáhalo udržať sa počas náročného obdobia “v pohode“, čo všetko liečba na onkológií obnáša, na čo sa pripraviť, čím sa počas najhorších dní zamestnať, aj ako to prebieha pri odbere a následnom zmrazení spermií.

„Asi ako každý onkologický pacient, rozmýšľal som, že prečo práve ja, prečo som dostal rakovinu. Človek si myslí, že práve mňa sa to týkať nebude a potom zrazu “facka“, “bim“. Zistil som, že možno preto, lebo mne nerobí problém rozprávať o chúlostivých témach, a toto možno pre niekoho môže byť chúlostivá téma. Keby som svojou skúsenosťou pomohol k skoršej diagnostike len jednému, budem rád, poviem si, že stálo to za to,“ začína hneď v úvode sympatický Andrej.

Mladý muž vyzýva aj ostatných, aby sa nebáli preventívnych prehliadok u urológa, aby okamžite zbystrili pozornosť, keď spozorujú, že s ich “nádobičkom“ niečo nie je v poriadku. Tiež hovorí o možnosti poistiť sa pred prípadnou stratou plodnosti v dôsledku agresívnej liečby.

„Je to celkom príjemné vyšetrenie, chalani budú vedieť, o čom hovorím. Je tam gauč podobný tomuto,“ hovorí Andrej s dávkou humoru o odbere a zmrazení spermií. „Deti ešte nemám, avšak raz by som ich chcel mať. Chemoterapia je taká, že doteraz neviem, či som, alebo už nie som plodný. Dozviem sa to najskôr o pol roka. Ja som si pre istotu nechal zamraziť svoje spermie dvakrát – nielen pred chemoterapiou, ale ešte aj pred samotnou operáciou semenníka. Pre prípad, že by mi vyoperovali aj druhé vajce. Avšak, aspoň pred tou chemoterapiou si ich treba nechať zmraziť určite, pretože jeden z nežiadúcich účinkov, pre mňa asi najhorších, môže byť strata plodnosti,“ vystríha Žilinčan v záverečnej časti jeho príspevku s názvom Rakovina semenníkov – moja skúsenosť.  

Rakovina semenníkov a jej dopady na plodnosť

Je vážnou diagnózou, ktorá postihuje stále viac a viac mužov po celom svete. Aj keď moderná medicína prináša nové a úspešné možnosti liečby, niektoré z nich môžu mať trvalý vplyv na plodnosť pacienta.

Semenníky sú dôležitými orgánmi mužskej reprodukčnej sústavy, ktoré produkujú spermie a testosterón. Rakovina semenníkov môže zasiahnuť tieto orgány a vyžadovať rôzne formy liečby, ako sú chirurgický zákrok, rádioterapia alebo chemoterapia. Aj keď tieto liečebné metódy môžu byť účinné pri eliminácii rakoviny, môžu mať negatívny vplyv na produkciu spermií a plodnosť muža. Chirurgický zákrok môže znamenať odstránenie semenníkov a teda doživotnú stratu spermií. Rádioterapia a chemoterapia môžu poškodiť spermie a znížiť ich produkciu alebo dokonca spôsobiť, že muž prestane produkovať spermie úplne. Našťastie, existuje spôsob, ako si časť svojich zdravých a nepoškodených pohlavných buniek pred liečbou “odložiť”.

Mrazenie spermií ako riešenie

Pri kryokonzervácii spermií ide o proces, pri ktorom sa mužské pohlavné bunky odoberú a zmrazia pri veľmi nízkej teplote. Tieto spermie môžu byť potom uložené na dlhý čas, respektíve do chvíle, kedy sa pacient rozhodne založiť si rodinu.

„Jedna vzorka ejakulátu sa mrazí do viacerých slamiek, aby bolo možné túto vzorku opakovane použiť. Pri procese zamrazovania a rozmrazovania treba rátať so skutočnosťou, že časť spermií nemusí prežiť. Klinické údaje ukázali, že funkcia spermií bola zachovaná aj po kryokonzervácii. Neexistoval žiadny štatistický rozdiel medzi “výkonnosťou” kryokonzervovanej spermie v porovnaní s čerstvou spermiou,“ vysvetľuje Patrik Šranko, embryológ z centra pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu GYN-FIV.

Prečo je mrazenie spermií pre mužov, ktorí čelia rakovine semenníkov, také dôležité?

  1. Zachovanie plodnosti: Umožňuje mužom založiť si v budúcnosti vlastnú rodinu aj v prípade, že počas náročnej liečby o svoju prirodzenú schopnosť reprodukcie natrvalo prídu.
  2. Psychická pohoda: Vedomie toho, že neprišli o možnosť mať niekedy v budúcnosti vlastnú rodinu a deti, im môže pomôcť zvládnuť liečbu vo väčšej psychickej pohode. Má to pozitívny vplyv na celkovú kvalitu života pacienta.
  3. Flexibilita a kontrola: Mrazenie spermií umožňuje mužom mať aspoň čiastočnú kontrolu nad svojím životom a plánovaním. Čo môže byť v najťažších životných situáciách nielen povzbudzujúce, ale pre mnohých aj kľúčové.

Metóda zmrazenia je významná aj inde

Kryokonzervácia spermií má prínos aj pri ďalších zdravotných problémoch a situáciách. „Odporúčame ju pacientom s ťažkými poruchami spermiogramu, onkologickým pacientom pred chemoterapiou, pacientom, ktorí plánujú podstúpiť vazektómiu, chirurgický odber spermií MESA TESE či liečbu spojenú s užívaním silných liekov alebo hormónov. Spermie sa preventívne zmrazujú aj pred plánovaným výkonom u partnerky (odber oocytov, inseminácia), kedy partner nebude prítomný alebo bude mať psychický blok odovzdať ejakulát v danom čase. Mrazenie spermií je vhodné aj pre mužov, ktorí ešte neuvažujú nad založením rodiny, ale výsledky vyšetrenia ich spermiogramu sú kritické,“ dopĺňa Patrik Šranko na záver.

Pripravila Mária Halajová

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -