Autentické príbehy, nadčasové témy

Najlepšie múzeá a galérie dizajnu, ktoré stoja za návštevu a prebudia vaše zmysly

- Reklama -

Dizajn, rovnako ako umenie a architektúra, sa neustále menia a vyvíjajú. Ponúkame vám výber múzeí a galérií dizajnu, ktoré by ste nemali vynechať počas svojich ciest po Európe. Určite vám rozšíria obzory a budú zdrojom inšpirácie, tak ako samotné cestovanie.

Bildmuseet/Umeå/Švédsko

Nie nadarmo sa hovorí, že severský dizajn patrí k najlepším na svete. Jedna z najlepších európskych galérií dizajnu sa nachádza v zhruba 75-tisícovom meste Umeå na severe Švédska. Bildmuseet, ako sa naše múzeum volá, patrí k tamojšej univerzite a na siedmich poschodiach budovy s pozoruhodnou architektúrou, ktorá bola, mimochodom, vyhlásená za jedno z najkrajších univerzitných múzeí na svete, spája umenie s dizajnom a vedou. Múzeum je skvelou pôdou pre hĺbavé a kritické diskusie o súčasnom umení a jeho vývoji, o existencii a spoločnosti. Aktuálne môžete v múzeu až do polovice apríla 2020 vidieť výstavu o potrebe dizajnu v súčasnom rýchlo sa meniacom svete s názvom Design Matters, ktorá bola otvorená pri príležitosti 30. výročia miestneho Inštitútu dizajnu. Pozornosť zameriava na objekty a technológie, ktoré sa čoskoro môžu stať súčasťou našich životov. Výstava sa zároveň snaží hľadať odpovede na otázku, či príčiny, ktoré spôsobili klimatickú krízu, môže byť hnacím motorom pre vznik niečoho krásneho. Skvelý dôvod na návštevu a inšpiráciu, ktorú, navyše, budete mať zadarmo. Potešíme vás totiž informáciou, že vstupné do múzea sa neplatí.

www.bildmuseet.umu.se

Foto: Bildmuseet/Wilhelm Rejnus


Design Museum Danmark/Kodaň/Dánsko

V severských krajinách ešte pobudneme. Múzeum dizajnu v historickom centre Kodane je miesto, kde vám zmysly pohladia práce najlepších dánskych dizajnérov. Za sebou má skutočne dlhú históriu – založili ho už v roku 1890. V súčasnosti sa snaží prostredníctvom vystavovaných objektov a workshopov najmä vzdelávať spotrebiteľov, aby boli viac kritickí a orientovali sa na kvalitu. Za zmienku tiež stojí nádherná záhrada, ktorá patrí k múzeu. Okrem toho, že slúži ako výstavný priestor, si tu v lete môžete užiť piknik pod holým nebom. Múzeum sa môže pochváliť aj knižnicou, ktorá v severských krajinách veľkosťou nemá obdobu. Študenti do 26 rokov majú vstup do múzea zdarma.

www.designmuseum.dk

Foto: Designmuseum/Nikola Olsen-Rule

Bauhaus Archiv/Berlín/Nemecko

Múzeum, ktoré má v názve meno zrejme najznámejšej školy architektúry, umenia a dizajnu 20. storočia, obsahuje rozsiahlu zbierku prác najvýznamnejších architektov Bauhausu ako Marcel Breuer, Ludwig Mies van den Rohe či Walter Gropius. Až do konca januára 2020 si môžete pozrieť výstavu venovanú stému výročiu založenia tohto smeru. Hoci Bauhaus v Nemecku reálne existoval iba 14 rokov, jeho myšlienky a vízie sa už sto rokov prenášajú do súčasnosti a ďalej rozvíjajú vďaka ikonickým produktom, ktoré boli navrhnuté známymi architektmi a dizajnérmi. Pôvodné priestory múzea prechádzajú rekonštrukciou; všetky potrebné informácie o návšteve výstavy nájdete na webovej stránke.

www.bauhaus.de

Foto: Bauhaus Archiv/Catrin Schmitt

MAK Museum Wien/Viedeň/Rakúsko

Rozsiahla zbierka umenia z celého sveta, úchvatné stále expozície venované renesancii, baroku, rokoku, empíru či art nouveau; súčasné umenie a dizajn, ale aj unikátna kolekcia vzácnych kobercov zo 16. a 17. storočia, ktorá patrí k najznámejším na svete, a hlavne geografická blízkosť robia z MAK Museum priam povinnú zastávku na ceste k objavovaniu krásy. Odporúčame zakončiť výbornou viedenskou kávou štrúdľou, aby ste potešili aj svoje chuťové zmysly.

www.mak.at

Foto: MAK/Gerald Zugmann

Vitra Design Museum/Weil am Rhein/Nemecko

Zrejme žiadna iná značka nemá vo svojom portfóliu toľko ikonických produktov s odkazom na históriu dizajnu ako Vitra. Jedno z najznámejších múzeí dizajnu na svete v súčasnosti obsahuje spolu až zhruba 20 tisíc exponátov, z toho približne 7 tisíc kusov nábytku. V hlavnej budove múzea, ktorú navrhol Frank Gehry, sa každoročne konajú dve veľké dočasné výstavy, medzi inými napríklad retrospektívne výstavy venované tvorbe známych dizajnérov ako Charles a Ray Eamsovci či Alexander Girard. Menšie podujatia venované predovšetkým modernejšiemu a experimentálnejšiemu prístupu si môžete pozrieť v galérii múzea.

www.design-museum.de

Foto: Unsplash/Victor

The Design Museum/Londýn/Veľká Británia

Dizajn sa vyvíja neustále. Múzeum dizajnu v Londýne vám ukáže jeho históriu a prostredníctvom dočasných výstav priblíži, ako a prečo dizajn napreduje. Skvelé je, že to robí veľmi pútavo, hravo a zrozumiteľne. Napríklad výstava Moving to Mars, ktorá je prístupná až do 23. februára 2020, vás pozýva na Mars bez toho, aby ste opustili Zem. Vlastne, Londýn. Viaczmyslové dobrodružstvo pre ľudí každého veku – výstava odhaľuje, ako musí byť každý detail výpravy na Mars precízne navrhnutý. Okrem toho sa môžete tešiť napríklad na trvalú výstavu venovanú vývoju moderného dizajnu.

www.designmuseum.org

Foto: Unsplash/Tiplister
- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -