Autentické príbehy, nadčasové témy

Sezóna hrušiek? Toto ste o zázračnom ovocí nevedeli

- Reklama -

Sezónne ovocie má množstvo výhod! Okrem toho, že je čerstvé a chutné, poskytuje hneď niekoľko benefitov pre naše telo v podobe vitamínov, navyše ak pochádza priamo z našej záhrady, tak sa vieme vyvarovať aj nejakým tým postrekom.

Vedeli ste o tom, že hruška pochádza z Ázie? Kým jablko je ovocím číslo jedna v našich ovocných sadoch, tak hruška má svoje miesto v záhrade tiež, ale paradoxne stále stojí (rastie) v tieni jabĺk. Naše staré mamy zvykli pestovať niekoľko odrôd hrušiek, pričom v lete ste si mohli pochutnať na skoršej odrode a na jeseň ste siahli po trvácnejších druhoch, ktoré vydržali pri správnom skladovaní oveľa dlhšie. Vynikajúca je čerstvá, ale aj spracovaná – do kompótov, džemov, koláčov, do detských výživ a rôznych sladkých jedál, pričom sa vynikajúco hodí aj ako správny kontrast k určitým druhom mäsa.

Náš tip: Vynikajúco chutí napríklad na palacinkách, ak ju skaramelizujete alebo oflambujete, na palacinku pridajte vanilkovú zmrzlinu, polejte hruškovou zmesou a pofŕkajte horúcou čokoládou. Tento dezert ocení každý gurmán.

Využitie v gastronómii má skutočne široké. Stačí trochu fantázie a viete vymyslieť chutné jedlo alebo dezert. No a nakoniec sa dá z toho ovocia urobiť aj kvalitný alkohol v podobe hruškovice.

Ilustračné foto, zdroj: UNSPLASH

Zázračná hruška?

Nízkokalorická hruška je plná dôležitých živín, minerálov a vitamínov. Odborníci ju radia konzumovať najmä v surovom stave a so šupkou. Má toľko pozitívnych účinkov na vaše zdravie, že by sme ju pokojne mohli označiť ako za zázračné ovocie. Pomáha zlepšovať trávenie, detoxituje, obsahuje veľa vlákniny a vitamínu C, čím je vhodná aj na posilnenie imunity. Rovnako siahnite po tomto ovocí, ak bojujete so zápalmi, zmierňuje tiež pankreatitídu, pomáha v prevencii proti rakovine pankreasu a nakoniec pomáha celkovo regenerovať pankreas.

Hruška však dokáže ochrániť aj pred stresom, podporuje zdraviu prospešné baktérie a naopak, ničí tie neužitočné, ale aj parazity a huby. Toto hypoalergénne ovocie je ešte navyše i ľahko stráviteľné a často sa z neho pripravujú výživy pre batoľatá.

Vedeli ste, že jedna hruška môže mať v prieme od 96 do 130 kalórií?

Hruška znižuje aj vysoký krvný tlak, pretože obsahuje draslík a antioxidant glutatión a ten chráni pred rozvojom hypertenzie. A keďže reguluje krvný tlak, tak znižuje zaťaženie kardiovaskulárneho systému. Týmto v podstate znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení, ktorými sú ateroskleróza, infarkt a mŕtvica.

Hruška je vynikajúca aj pre naše kosti. Obsahuje spomínané minerály – horčík, mangán, fosfor, vápnik a meď.

Hrušky prospievajú aj našej kráse – pomáha udržiavať zdravú pleť i vlasy, pretože obsahujú veľa betakaroténu a karotenoidov, ako luteín a zeaxantín. Znižuje tiež šance na vypadávanie vlasov či tvorbu vrások.

Jedno ovocie obsahuje 84% vody, 15% sacharidov a zanedbateľný proteín a tuk. V 100 g porcii dodáva 15 gramov sacharidov a 57 kalórií. Toto zázračné ovocie reguluje pohyb čriev a tým tiež znižuje šance na zápchu či hnačku.

(red)

fotografie: Ilustračné, zdroj: Unsplash

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -