Free Porn

Autentické príbehy, nadčasové témy

Starajte sa o svoje zmysly

- Reklama -

Text: Michaela Mičátková

Dnešný človek často zabúda na to najcennejšie, čo má – na zdravie a duševnú pohodu. Niekedy je skutočne náročné sa pozastaviť a dostať stres a jeho negatívne následky pod kontrolu. Ak chcete zostať pokojní a vyrovnaní aj počas náročných situácií a vypätom životnom štýle, poradíme vám niekoľko tipov a techník, ktoré  pozitívne pôsobia na psychiku a zmysly.

ASMR (Autonomous Sensory Meridian Response)

Určite viete, že čítanie pred spaním je veľmi upokojujúce. O to viac, keď sa číta tichým až šepotavým hlasom. O nič horšie nie je jemné podupkávanie nohy, alebo zvuk šuchotajúcich strán. Populárny trend ASMR naberá na intenzite hlavne medzi ľuďmi, ktorí trpia nespavosťou alebo úzkosťou. ASMR je veľmi jednoducho povedané relaxačná zmes rozličných opakujúcich sa zvukov, ktoré pôsobia na celý organizmus veľmi pozitívne a upokojujúco. Vyvolávajú v nás príjemné mravčenie, ktoré sa šíri od hlavy a zvyčajne prechádza ďalej do chrbtice a zvyšku tela, čo vyvoláva zvláštnu eufóriu po celom tele. Vedeckých dôkazov nie je veľa, ale počet ľudí, ktorí túto „terapiu“ praktizujú, je naozaj úctyhodný. Existujú obrovské skupiny priaznivcov, ktoré trpia neznesiteľou nespavosťou či úzkosťou a zaplavujú internet svojimi príbehmi a pozitívnymi skúsenosťami. Medzi najefektívnejšie zvuky patria šepotanie, česanie vlasov, škrabkanie určitých materiálov a látok nechtami a zvuky prírody.

Dýchanie

Patrí medzi najúčinnejšie techniky na zníženie hnevu a úzkosti. Keď sme vo vypätej situácii, dych sa nám automaticky zrýchli. Pri dlhých a pomalých dychoch naše telo vyšle do mozgu signál, ktorý spôsobuje pozitívnu spätnú väzbu. Tá posilňuje našu reakciu a pomáha nám upokojiť sa. Existujú rôzne dýchacie techniky, ktoré sú naozaj účinné. Trojfázové dýchanie vyžaduje, aby ste sa zhlboka nadýchli a potom vydýchli. Vždy pritom vnímajte svoje telo. V okamžiku, keď sa budete počas hlbokého dýchania cítiť lepšie, môžete zmeniť pomer nádychu a výdychu na 1:2 – spomalíte výdych tak, aby bol dvakrát dlhší ako vdychovanie.

Akupunktúra

Pravidelná návšteva kúpeľov môže byť vynikajúcim spôsobom ako znížiť úzkosť a hnev, aj keď to nie je časovo vždy jednoduché. Dobrou správou je, že alternatívou akupunktúry môže byť akupresúra, ktorú si môžete spraviť aj sami. Táto metóda zahŕňa tlak rukou alebo prstami na určité body tela. Jednou z hlavných oblastí na okamžité zmiernenie pocitu napätia je bod v strede na vnútornej strane ruky, medzi zápästím a dlaňou, kde sa vytvára zhyb na koži. Pomocou palca druhej ruky stlačte tento bod na pár minút. Mali by ste cítiť okamžitú zmenu a upokojiť sa.

Cvičenie a pohyb

Negatívnej emocionálnej energie sa zbavíte účinne, keď stavíte na cvičenie a fyzickú aktivitu. Vtedy sa uvoľňuje hormón, ktorý vám pomôže upokojiť sa a cítiť sa lepšie a šťastnejšie. Avšak pozor, mali by ste sa vyhýbať fyzickým aktivitám či športom, ktoré zahŕňajú krik ako napríklad bojové umenie. Štúdie ukázali, že nevhodným výberom aktivity sa pocit hnevu zvyšuje.

Očná joga

Aj vy ste zistili, že po dlhom čase strávenom pri počítači cítite únavu, svrbenie a vysušenie očí, alebo bolesť hlavy? Ak áno, určite nie ste sami. Dospelý človek v priemere strávi prácou na počítači okolo osem hodín denne. Jednoduché cvičenie jogy môže očiam pomôcť, a zároveň  zregenerovať ich svaly. Zvýšením flexibility a prispôsobivosti očí môžete zabrániť zhoršovaniu zraku a iným očným zdravotným problémom. Okrem výhod pre oči ponúka tento typ jogy aj vnútornú duševnú pohodu a upokojenie mysle.

„Palming“

Pretierajte si ruky o seba 10-15 sekúnd, až kým nepocítite teplo napätie. Potom si priložte dlane na oči tak, aby končeky prstov ostali na čele. Dlaň sa mierne uzavrie a vytvorí tmu. Oči nechajte zatvorené minimálne pár minút, zhlboka dýchajte a relaxujte. Predstavte si, že oči absorbujú tmu, a zároveň aj teplo a energiu z rúk, ako špongia.

Sledovanie palca

Vystrite jednu ruku a palec vystrčte smerom nahor. Pomaly začnite palec približovať k nosu a potom naspäť do pôvodnej pozície, pričom sa stále sústreďte na zaostrenie palca. Cvik opakujeme až desaťkrát.

Diaľkové pozorovanie

Ak ste vonku, zapozerajte sa na vybraný vzdialený objekt; ak ste doma, vyskúšajte tento cvik z okna. Zaostrite svoj zrak na predmet čo najsústredenejšie, pričom vaša tvár ostane uvoľnená.  Zhlboka sa nadýchnite a po chvíli zmeňte pohľad na iný objekt. 

Aromaterapia

Zaručená relaxačná technika, ktorá pomáha ľuďom v strese. Najúčinnejšia a obzvlášť uvoľňujúca vôňa je levanduľa a šalvia. Niektoré aromaterapeutické a éterické oleje sa môžu zmiešať napríklad s olivovým, mandľovým či kokosovým olejom. Touto zmesou si môžete masírovať telo, potrieť ňou zápästia alebo nasprejovať do ovzdušia v interiéri.

Foto: Pixabay

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -