Autentické príbehy, nadčasové témy

Veľká hra

- Reklama -


Pozývame Vás do galérie reštaurácia SAJADO v Eurovea Galleria Bratislava na prehliadku autorskej výstavy Ivety Lederer VEĽKÁ HRA. Výstava je prístupná od 7.septembra do 21.októbra 2021, denne od 11. do 22. hodiny.

Výstavu otvorila slávnostná vernisáž za účasti mnohých významných hostí. Večerom nás sprevádzal Peter Kočis a hudobným hosťom bol René Schleifer – herec a operný spevák, ktorý hudobnými vložkami spríjemňovali a umocňovali umeleckú atmosféru vernisáže.


Iveta Lederer sa narodila v Dunajskej Strede. V rokoch 1974 – 1980 študovala na Vysokej škole umeleckého priemyslu v Prahe.
Žije v Bratislave a celé roky sa venuje módnemu dizajnu, textilným tapisériám i klasickej čipke často v kombinácii so sklom, monumentálnej tvorbe do architektúry a grafike a maľbe.

Je zároveň expertkou na etiketu a kultúru odievania. V posledných rokoch sa sústreďuje najmä na osobité polohy umeleckej tvorby, v ktorých sa prelínajú maliarske a grafické techniky a výsledkom sú priam experimentálne diela, v ktorých autorka kombinuje koláže s digitálnou tlačou a následne ich premaľúva akrylovými farbami, maľuje a tlačí na kov, alebo náročnou technikou lentikulárnej tlače kreuje svoje priestorové 3D solitéry. Základom tejto nezvyčajnej techniky je mnohonásobne vrstvená maľba, ktorá prejde procesom digitálnej postprodukcie a výsledkom je obraz evokujúci pocit priestoru, hĺbky, ba dokonca pohybu.

V náročnej technickej príprave spolupracuje autorka s Marekom Fragnerom a výsledkom sú živé a bezprostredné diela, ktoré evokujú pocit zamatovej hebkosti. Tvaroslovie týchto farebne žiarivých diel sa pohybuje od realizmu a impresie až po hranice abstrakcie. Dominantnou témou sú historické obdobia, veľkolepé chrámy, svet umenia a baletu, príroda a krehké motívy krídiel, pierok, koní.
Mária Horváthová, kurátorka

foto by Milina Strihovská

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -