Free Porn manotobet takbet betcart betboro megapari mahbet betforward 1xbet

Autentické príbehy, nadčasové témy

Veľkonočné zvyky? Nóri riešia vraždy, Filipínci sa nechajú ukrižovať

- Reklama -

Čo ste ešte netušili o veľkonočných zvykoch? V dnešnom článku vám prinesieme aj zopár veľkonočných inšpirácii.

Ako to už býva zvykom pri každých sviatkoch, tak rovnako aj pri tých veľkonočných si zvykneme ozdobiť príbytky. Niekto vsadí na jednoduchosť a postačí mu zlatý dážď vo váze alebo ozdobené kraslice, mnohí sa však z roka na rok dokážu v dekoráciách natoľko zlepšovať, že často sa už ani nedá vymyslieť niečo navyše.

Poďme si ešte na začiatok povedať niečo viac o Veľkej noci (veľkonočné sviatky alebo Pascha), v angličtine ako Easter. Pre kresťanov je to najvýznamnejší sviatok v roku a pripadá na marec alebo apríl. Predstavuje oslavu zmŕtvychvstania/vzkriesienia Ježiša Krista po jeho ukrižovaní. Tieto udalosti a aj ich interpretácia súvisia so židovským sviatkom Pesach, ktorý sa slávi v približne v rovnakom období. Gréckokatolícka a pravoslávna cirkev používa zas názov Pascha.

Symboly a zvyky?

A čo veľkonočné symboly? Určite ich poznáte, ale my vám ich predsa len pripomenieme. Baránok, vajíčko, kríž, sviečka, zajačik a korbáč. Na Slovensku a najmä na dedinách je zvykom počas Veľkonočného pondelka hodovanie, polievačka a šibačka. A zvyky v zahraničí?

Tak napríklad v Amerike deti hľadajú poschovávané vajíčka po záhrade. Na Sicílii si miestni pripomínajú tieto sviatky netradične v uliciach vyobliekaní vo veľkých róbach a v diabolských maskách a na konci dňa ich zaháňajú Panna Mária a Ježiš a namiesto nich prichádzajú anjeli. Na Filipínach by ste sa krvi nedorezali – miestni mladí muži sa tam pribijú na kríže alebo sa bičujú. No a Nóri? Tak tí zas majú záľubu v detektívkach aj počas sviatkov – pod Veľkej noci sa riešia vraždy. Kriminálky môžu pozerať v televízii alebo čítať v novinách.

Hľadanie vajíčok deti v Amerike milujú. Určite ste si tento zvyk všimli aj vy v nejednom filme.

Pár tipov na veľkonočnú výzdobu?

Nakoniec vám prinášame prehľad veľkonočných dekorácií a inšpirácii, ktoré nás zaujali. Potešte svoje oko a inšpirujte sa aj vy. Od maľovaných kraslíc až po chutné koláče!

Vajíčka nemôžu chýbať!

Rozkvitnutná čerešna vo váze, veniec na vchodových dverách alebo veľkonočné medovníky?

Viete si predstaviť veľkú noc bez bahniatok alebo tulipánov?

Ak už máte všetky okná umyté, prach poutieraný a celý dom vyzdobený, vyložte si nohy a doprajte si kus torty alebo koláča. Určite si zaslúžite…

-redakcia-

Zdroj fotografií: UNSPLASH

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -