Free Porn manotobet takbet betcart betboro megapari mahbet betforward 1xbet

Autentické príbehy, nadčasové témy

Zapálené šľachy? Postihujú futbalistov, ale aj domasedov

- Reklama -

Pálčivá, miestami až bodavá bolesť v oblasti šliach netrápi len futbalistov, ale aj turistov, záhradkárov, dokonca aj nič nerobiacich domasedov. Na prvý pohľad ľahko vyzerajúce poranenie dokáže pri zanedbaní prvej pomoci a nedodržaní následného oddychového režimu bežné fungovanie človeka poriadne obmedziť. A čím dlhšie zápal zľahčujeme a ignorujeme, tým ťažšie sa potom lieči. Vedeli ste, prečo zápaly šliach vznikajú a ako si s nimi poradiť?

Zápal šliach sa môže objaviť najmä po neobvyklej námahe spojenej s nedostatočným tréningom alebo nadmerným opakovaním rovnakých pohybov. Zahriatie alebo korekcia držania tela sú najlepšími riešeniami na prevenciu jeho vzniku a odpočinok je hlavnou indikáciou na jeho zmiernenie.

Čo je to zápal šliach?

Tendinitída je zápal šliach. Tieto vláknité štruktúry, ktoré spájajú svaly s kosťami, umožňujú prenášať silu vytvorenú svalovou kontrakciou na kostru s cieľom vykonať pohyb. „Zápal šliach je najčastejšie spôsobený opakovaním pohybov, ktoré šľachy nadmerne zaťažujú, a to buď preto, že nie sú trénované, nie sú dostatočne zahriate alebo sú oslabené patológiou či užívaním liekov, alebo sú vykonávané v nevhodnej polohe. Šľachy sa potom môžu stať miestom intenzívnej bolesti, ktorá dokonca znemožňuje každodenný život,“ hovorí MUDr. Danuša Siveková.

Postihnuté môžu byť všetky časti tela: lakeť, rameno, koleno, ruka a zápästie, chodidlo a členok, bedro (najmä u chodcov a bežcov) a adduktory (pubalgia častá u futbalistov).

Aké sú najčastejšie príčiny?

Zápal šliach môže byť spôsobený rôznymi faktormi:

 • Dlhodobé namáhanie pri intenzívnom používaní klávesnice, fyzická aktivita (chôdza, práca na záhrade, kutilstvo…) alebo nadmerná fyzická námaha.
 • Nedostatočný tréning pred neobvyklou dlhotrvajúcou aktivitou, napríklad improvizovaným tenisovým turnajom, dlhou nepripravenou horskou túrou atď.
 • Morfológia môže vytvárať predispozíciu na zápal šliach, napríklad asymetrické držanie tela, ploché nohy…
 • Chyby pri vykonávaní športu: pretrénovanie, nedostatočná rozcvička, zlé technické gestá, nevhodná alebo zle nastavená výstroj alebo nedostatočná hydratácia.
 • Choroby, ktoré môžu zvyšovať krehkosť šliach: cukrovka, obezita, vysoký cholesterol atď.
 • Liečba liekmi: antibiotiká, kortizónová infiltrácia, anabolické lieky atď.
 • Fajčenie, ktoré znižuje prekrvenie šliach.

Ako prirodzene zmierniť zápal šliach?

 • Začnite tým, že zistíte pôvod zápalu šliach (šport, opakované gesto…) a zastavte činnosť, ktorá je zaň zodpovedná, alebo upravte pracovisko tak, aby ste ho nezhoršovali.
 • šľachu znehybnite elastickým obväzom.
 • Na bolestivú oblasť priložte ľadový obklad na približne dvadsať minút. V prípade potreby aplikáciu opakujte niekoľkokrát denne. Chlad má analgetický a protizápalový účinok, znižuje bolesť.
 • Kĺb nechajte niekoľko týždňov v pokoji, alebo ho úplne znehybnite.
 • Ak ide o koleno alebo Achillovu šľachu, končatinu vyvýšte, aby ste znížili opuch.
 • Poraďte sa s lekárom, ktorý vám môže predpísať ďalšie vyšetrenia a vhodnú liečbu, po ktorej môže nasledovať rehabilitácia s fyzioterapeutom.

Aké sú ďalšie alternatívy a doplnkové liečby?

BYLINKÁRSTVO

Pomôcť môžu liečivé rastliny – hrejivý zábal z kostihoja lekárskeho, amerického jilmu, ľanových semien, alebo ibiša lekárskeho.

Uvarte listy jednej z rastlín a keď trocha vychladnú, vyžmýkajte z nich všetku prebytočnú tekutinu. Priložte listy priamo na postihnutú oblasť a previažte kúskom gázy, aby dobre držali. Pokiaľ máte rastliny doma nasušené, pridajte k nim horúcu vodu, urobte z nich kašu, naneste ich na bolestivé miesto a previažte.

HOMEOPATIA

Homeopatický lekár môže tiež v závislosti od pôvodu zápalu šliach, príslušného kĺbu a prípadných pridružených svalových kontraktúr alebo stuhnutosti odporučiť individuálnu homeopatickú liečbu, ktorá môže zabrániť tomu, aby sa zápal šliach stal chronickým. Môže sa podávať vo forme granúl, ale aj voľne dostupného homeopatického krému či gélu na lokálnu aplikáciu. Práve posledné dve možnosti patria k najjednoduchšej prvej pomoci. Kľúčovou ingredienciou v týchto krémoch a géloch je extrakt Arniky horskej. Aplikuje sa na postihnuté miesto 3x denne. Masírovať je vhodné krúživými pohybmi až do úplného vstrebania.

Pripravila Mária Halajová, ilustračné fotografie – zdroj: Unsplash

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -