Autentické príbehy, nadčasové témy

Zázračná cvikla: Prečo je vynikajúca a na čo si dať pozor?

- Reklama -

Má nádhernú farbu a vynikajúcu chuť, ak si ju viete pripraviť a správne dochutiť. V potravinách ju dostať po celý rok, je lacná a ide o zeleninu, ktorú si pestujeme často aj sami. Do nátierok, šalátov, ako príloha či hlavné jedlo, alebo i sladký koláčik. Všetko z nej viete pripraviť. Čarodejka! Správne, hovoríme o obľúbenej koreňovej zelenine – cvikle alebo aj repe červenej.

Na zdravie, krásu a chuť!

Ak sa pozrieme do histórie, tak prvé záznamy o nej sú staré asi 3 000 rokov, pričom pochádzajú z Babylonie. Poznali ju však aj v starom Ríme a práve Rimania ju používali okrem kuchyne aj na liečenie. Neskôr sa už rozšírila do celej Európy.

Táto zelenina obsahuje množstvo skvelých látok a vitamínov. Napríklad sodík, draslík, vápnik, železo, mangán a tiež horčík. Má vysoký obsah kyseliny listovej a vlákniny, je zdrojom vitamínov C a K.

Vedeli ste, že cvikla vám spevní pokožku, cievy, kosti a väzivové tkanivo a že vlasy sú lesklejšie a pokožka hebkejšia? Vďaka vysokému podielu je skvelá na trávenie. Rovnako ju odporúčajú na zdravé srdce a dobrý krvný tlak. Zaraďte do vášho jedálnička pohár šťavy z čerstvej cvikly.

Cvikla tiež čistí pečeň a obličky, posilňuje imunitu, znižuje hladinu cholesterolu v krvi, bojuje proti rakovine, podporuje tvorbu červených krviniek a hovorí sa, že spomaľuje starnutie a má pozitívny vplyv na optimistickú náladu.

100 g surovej cvikly obsahuje: 43 kcal, 10 g sacharidov, z toho patria 3 g vláknine, nachádza sa v nej aj 1,6 g proteínov.

Prospieva aj našej figúre a je vhodná pri redukčnej diéte

Na čo si dať pozor? Nezabúdajte, že aj dobrého vo veľkom množstve môže uškodiť. Síce šťava z cvikly obsahuje mnoho antioxidantov, môže vám privodiť komplikácie, ak to s ňou preženiete na pravidelnej báze. Vo veľkom množstve môže spôsobiť nahromadenie kovov (železo, meď, horčík a fosfor) v pečeni. A preto ich extrémna spotreba môže zapríčiniť niekoľko druhov porúch a zhoršenie zdravotného stavu. Ak trpíte genetickou poruchou hemochromatózou, dajte si extra pozor. Spôsobuje totiž nadmernú akumuláciu železa v tele a môžete skončiť až s poškodením pečene a pankreasu.

Cvikla na tanieri?

V surovom stave ju môžete skombinovať s cesnakom, chrenom, kapustou, jablkami, pomarančmi a orechmi. Môžete ju pridať do šalátu či do šťavy, určite vám bude chutiť. Odšťavená s jablkom, pomarančom a troškou citrónu či ďumbierom? Naozaj úžasné kombo, vyskúšajte.

Varená je vynikajúca aj nastrúhaná – tiež napríklad do šalátov. Pridajte olivový olej, surovú mrkvu a cesnak a máte jednoduchý, zdravý a lacný šalátik. Ak máte chuť na kalorickejší šalát, pridajte kyslú smotanu, varené vajíčka, kyslú uhorku, môžete pridať aj cesnak a prípadne hrášok. Tento šalát chutí skvele len tak samotný alebo aj s čerstvým pečivom. A môže slúžiť ako príloha k mäsu. Varenú cviklu môžete skombinovať aj s majonézou alebo marinádou. Uvarenú mladú cviklu môžete len osoliť, pokvapkať citrónom a maslom, aj takto jednoducho vám bude chutiť. A nakoniec bude úžasná v talianskom rizote, ale rovnako i v nátierke.

Pečená alebo grilovaná cvikla je chutný snack pre návštevu alebo k filmu. Môžete si ju ochutiť len soľou alebo rôznym korením podľa vašej chuti. Urobte si k nej dip, pridajte k nej pokojne ďalšiu zeleninu na grilovanie. Neviete akú? Siahnite po brokolici, paprike alebo karfiole. Určite vám táto kombinácia ulahodí. Hodí sa aj grilovaná s kozím syrom, to je symfónia chutí. A už ste skúšali cviklové placky? Existuje milión spôsobov, ako si ich pripraviť.

Z cvikly môžete piecť aj koláče, môžete ju skombinovať aj so surovým nastrúhaným jablkom a pridať do perníkov a brownies. Cvikla je kamarátka so čokoládou a kakaom, viete ju skombinovať s višňami a iným ovocím, ale aj tvarohom. Veľmi jednoducho ju “prepašujete” do koláčov.

Pripravila Martina Baumann, foto ilustračné, zdroj: UNSPLASH

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -