Hľadať

Ak sa vám splní iba jeden z vašich snov, ste úspešní

Ak sa vám splní iba jeden z vašich snov, ste úspešní

V rozhovore so šéfkuchárom Art hotela Kaštieľ Rastislavom Miklovičom som objavil, že príroda a krásne prostredie dokážu prinášať skvelé výsledky na tanieri. Zoznámte sa s jeho poslaním a snami.

Pán Miklovič, dnes patríte k vyhľadávaným odborníkom v oblasti gastronómie. Skúste stručne zrekapitulovať váš vývoj a postup až do súčasnosti?
V roku 1999 som ukončil štúdium v odbore s maturitou, aby som následne nastúpil na  základnú vojenskú službu. Po návrate domov som začal pracovať ako hlavný kuchár v reštaurácii Košer. Zaujímavé je, že som v nej praxoval ako učeň. Dva roky som potom strávil v reštaurácii ako „souse chef“ v reštaurácii Konak and Vine Bar Bourbon. Následne som prijal ponuku pracovať ako osobný kuchár na írskej ambasáde v Bratislave, kde som strávil rok. Po konkurze som sa prepracoval na „executive chef“ v tom čase najväčšej „cateringovej“ firme na Slovensku Seba, Senators Banquet. Tam som sa stretol z rôznorodosťou kuchýň, pretože požiadavky klientov boli rozmanité, cez rôzne suroviny až po medzinárodné kuchyne. Viesť tím dvadsiatich kuchárov a pripravovať rozličné veľké akcie, ktorých bolo viac ako 8000, bolo mimoriadne náročné. Bola to však výborná škola, kde som sa naučil do detailu organizovať výrobu. Po určitom období som sa si uvedomil, že je čas posunúť sa dopredu. Prešiel som výberom a zamestnal sa v krásnom a noblesnom kaštieli v Tomášove ako „executive chef“ a na tomto mieste pôsobím dodnes.

V Art hoteli Kaštieľ pôsobíte ako „executive chef“. V čom spočíva vaša práca?
Vo všetkom čo má spoločné s prípravami a riadením výroby celého hotela. Obsahuje to prípravu jedálneho lístka pre reštauráciu Regnum, prípravu a sledovanie sezónneho menu, riadenie výroby a prípravu akcií, rautov, recepcií či svadieb. Samozrejme, musím spomenúť aj prípravu rozpočtov, sledovanie cien tovaru, nákup, rovnako aj osobný kontakt so zákazníkmi, kde s nimi preberiem vybrané menu, ktoré by chceli mať k dispozícii  buď na akcii, svadbe či recepcii.


Art hotel Kaštieľ sa nachádza v príjemnom prostredí, obklopený anglickým parkom. Inšpiruje vás toto prostredie pri vytváraní menu pre náročných svadobčanov?

Určite áno, lebo park je prekrásny a nabitý čistou energiou. Zaregistroval som, že počas prechádzky parkom sa mi často vyčisti myseľ a posilní duch. Potom moje pocity pretvorím do prípravy jedál, ktoré tak dostanú farby jednotlivých ročných období. Je to akési odzrkadlenie nálady získanej v krásnom parku s nádhernými stromami.

Každý človek, ktorý sa vydal na cestu za svojimi snami a dosiahol nastavené ciele, vie čo je to úspech. Aká je tá vaša definícia úspechu?

Tá moja je absolútne jednoduchá. Žiť život, aký chcete a plniť si sny. V prípade, že sa vám hoci len jeden z nich splní, budete úspešní a spokojní. Mojím snom bolo, aby som sa raz stal súčasťou histórie. Vďaka umeleckému prejavu na tanier sa mi to podarilo, a to dokonca v historickom prostredí  nádherného Art Hotela Kaštieľ.


Zaujímavé informácie:
Šéfkuchár Rastislav Miklovič pripravoval menu na svadbu Mariána Gáboríka či Adely Banášovej. Takisto varil na rôznych akciách pre prominentné firmy či pre ministrov V4.

Má rád mediteránsku gastronómiu a „fusion“, galský francúzsky štýl, ktorý nie je ešte v našej krajine taký známy.

Peter Fritz
Fotografie: Archív Art Hotel Kaštieľ

www.hotelkastiel.sk

Mohlo by sa Vám páčiť