Hľadať

Čaj si vychutnajte na úrovni

Čaj je po káve druhým najpopulárnejším nápojom na svete. Čajové listy sa zvyčajne namáčajú cez pórovité vrecká do horúcej vody na krátky čas, aby sa v nej vylúhovali – tým vznikne úžasná chuť s ešte úžasnejšou vôňou. Čaj môžeme podávať ako studený alebo horúci nápoj. Najznámejšie sú biele, zelené, oolong, čierne/červené a žlté čaje. Každý z nich má inú farbu, okúzľujúcu vôňu a nezabudnuteľnú chuť.

Od prvého objavenia čaju v Číne, okolo roku 2000 Pred Kristom, si táto zaujímavá novinka postupne získala svojich verných a stala sa predmetom živého obchodu. Obchodovanie bolo veľmi úspešné a producenti začali vyrábať aj veľmi drahé a vzácne čaje, ktoré nie sú určené pre každého. Spomeňme aspoň pár exkluzívnych druhov.


DARJEELING

Názov DARJEELING sa tradične spája s drahými čajmi. Je to najslávnejší nápoj v„čajovom“ priemysle, na aukciách bol totiž vydražený za najvyššiu sumu. Listy Daarjeelingu dozrievajú vo vysokých nadmorských výškach (5000-8000 m) a na načistejšom vzduchu. Produkuje sa v Indii v oblasti, ktorá je jednou z najkvalitnejších čajových plantáží na svete. Leží na severe krajiny v západnom Bengálsku, medzi tromi kráľovstvami: Sikimom, Nepálom a Bengálskom.


TIEGUANYIN

Za najdrahší čaj na svete je považovaný vzácny čínsky čaj TIEGUANYIN, ktorého cena sa pohybuje približne okolo 1 700 libier za kilo. Čaj nesie názov po Železnej bohyni milosrdenstva, ktorá je známa z čínskej mytológie. Je to oolong čaj s veľmi výraznou „hrdzavou“ farbou. Zaujímavosťou je, že aj keď jeho cena je veľmi vysoká, jeho lístky sa môžu použiť až sedemkrát, kým stratia chuť.

Ak ste milovníkom tohto úžasného nápoja, mali by ste navštíviť hotel Ritz v Hong Kongu, ktorý sa pýši jedným z najdrahších čajov na svete – „High Tea“, spojený s večerou. Za šálku čaju tu zaplatíte 8 888 USD.


Diamanty a čaj

Ak sa považujete za čajového znalca a labužníka, a vlastníte krásne, luxusné, čajové servisy, najhonosnejšie by ste si čaj vychutnali, keby ste ho vylúhovali pomocou najdrahšieho čajového sáčku na svete. Klenotnícka firme Boodles pri príležitosti 75. narodenín spoločnosti PG TIPS ručne vyrobila za tri mesiace exkluzívne čajový sáčok, ktorého cena sa pohybovala na hranici 7 500 libier. Tento jediný a vzácny sáčok obsahuje 280 diamantov a výťažok z predaja sa použil pre detskú charitu v Manchestri v Anglicku.

Jana Milošovičová     Photos: ISIFA

www.bonsajacaj.sk
www.most-expensive.net

Mohlo by sa Vám páčiť