Hľadať

Chcete skutočne exkluzívne auto?

Automobil Zonda F, ktorý je predchodcom Zondy R, bol vyrobený iba v počte 25 kusov – dopyt zákazníkov teda ani zďaleka neuspokojil.

Tak sa zrodila Zonda R. Už v decembri v roku 2006 vznikli prvé náčrty tohto vozidla s
jasným posolstvom – vytvoriť vysokovýkonný športový automobil s dôrazom na bezpečnosť posádky.

Nová Zonda R obsahuje iba 10% komponentov z predchádzajúceh modelu Zonda F. Je vybavená 6-stupňovou sekvenčnou prevodovkou, štyrmi aeronautickými palivovými pumpami a, v neposlednom rade, je vyrobená z karbónových vlákien. Motor do Zondy R vyrobil Mercedes-AMG, ktorý je odľahčený, má výkon 750 konských síl a nízko položené ťažisko. Základom pre jeho vývoj bol motor použitý v Mercedese CLK GTR, ktorý sa presadil v šampionáte GT.

Automobil Pagani Zonda R je vyrobený z rovnakých materiálov ako Zonda F – tými sú karbónové vlákna, titán, avional, či inconel. Súčasťou výbavy je aj nový HiFi systém. Šťastný majiteľ si teda bez problémov môže svoju obľúbenú hudbu vychutnať aj počas pretekov v Le Mans, či v Nürburgringu.

V porovnaní so Zondou F „R-ko“ narástlo. Rázvor je väčší o 47mm, na celkovej dĺžke konštruktéri pridali 394 mm, na výške 50mm. Karosériu a jej aerodynamiku navrhli tak, aby poskytovala čo možno najväčšiu prítlačnú silu. Nová Zonda bola síce vyvinutá ako pretekárske vozidlo, zachovala si však kvalitu prevedenia a detailov, aká je príznačná pre cestovné automobily od Pagani.

Interiér vozidla ponúka vodičovi i spolujazdcovi v dvoch oddelených sedadlách vysoký komfort a pohodlie. Sedadlá sú skonštruované tak, aby obom členom posádky poskytovali čo najvyššiu oporu aj po dosiahnutí preťaženia. Prístrojová doska Digitek ponúka vodičovi všetky potrebné údaje o prevádzke a stave auta. Tie, okrem toho, pomocou špeciálnych senzorov sofistikovane meria a vyhodnocuje.

Zo života Horacia Paganiho

Jeho záujem o autá, rýchlosť a dizajn sa prejavoval už veľmi skoro, vo veku 12 rokov. V tom čase zaujal každého svojimi modelmi áut z plastelíny alebo dreva.

V oficiálnom svete pretekárskych automobilov debutoval vo veku 20 rokov. Vtedy navrhol F trojku, ktorá súťažila za Argentínu v rámci tímu Renault. Potom akoby sa vrece roztrhlo s množstvom projektov priemyselného dizajnu. Tu naplno odhalil svoju kreativitu a priam maniacke pátranie po dokonalosti. Stretol Juana Manuela Fangia, svojho detského hrdinu, a ten sa stal správnou osobou, ktorá Paganiho priviedla do Modeny – domova legiend akými boli Ferrari a Lamborghini. Zázrak zaznamenal v Lamborghini. Začínal ako treťoradý mechanik vo výrobni karosérií, no veľmi rýchlo ho povýšili na manažéra v novom oddelení kompozitných materiálov. Pracoval na mnohých významných projektoch tejto automobilky.

V roku 1988 založil spoločnosť Pagani Composite Research, ktorá vyvíjala rôznorodé projekty súvisiace s kompozitnými materiálmi. Pagani tiež spolupracoval s tímom, ktorý navrhol Lamborghini Diablo a tiež P140 a L30. Ani zložitá ekonomická situácia, ktorá v roku 1992 vyústila do vojny v Perzskom zálive Paganiho neodradila od výroby vlastného superauta.

František Kvarda      Photos: Pagani Press Archive

www.paganiautomobili.it

Mohlo by sa Vám páčiť