Hľadať

Haute couture spring/summer 2014

Haute couture spring/summer 2014

Kolotoč Fashion weekov je v plnom prúde. Miláno. Paríž. New York. Londýn… Svetové metropoly módy, ktoré sa na jeden týždeň stanú najväčším centrom pozornosti módnych nadšencov a médií. Iba v jednej z nich sa však deje niečo výnimočné. Len v jednej z nich sa predvedie haute couture – móda odetá do najväčšieho luxusu a toho najvyššieho krajčírskeho umenia. Predstavujeme vám štyroch najlepších „couture“ géniov z parížskeho Fashion weeku.

ALEXANDER VAUTIER

Dizajnérsky génius, ktorého milujú všetky hviezdy šoubiznisu: Beyoncé, Rihanna, Rita Ora, Kylie Minoque alebo Heidy Klum. „Obliekam ženy, ktoré majú čo povedať,“ vyhlásil po jednej zo svojich prehliadok. A mal pravdu. Jeho ženy sú sofistikované, sexi a famme fatale. Svojou najnovšou couture kolekciou potvrdil, že jeho najväčšou dominantou je prísnosť v látkach, precíznosť v šití a nenapodobiteľný štýl.

small

Šou otvárala česká topmodelka Hana Jiřičková, ktorá uviedla prehliadku plnú hviezdneho looku, vyžarujúceho etnickú atmosféru s prepracovanými siluetami. Objavili sa tam maximalistické volány, zvieracie vzory rovnako ako luxusná čierna koža s dlhými strapcami.

ALEXIS MABILLE

V roku 2005 vytvoril vlastnú značku s ikonickým logom motýľa, ktorého pozná celý módny svet. Jeho štýl si okamžite obľúbil Karl Lagerfeld. Je všetkým, len nie minimalistom. Ľahkovážny, výstredný, teatrálny. Navždy uzamknutý do sveta extrémneho lesku a prachu histórie. Jeho ženy pôsobia ako zamrazené v priestore a čase.

small_1

Posledná couture šou rozprávala príbeh, ktorý sa hral s náladami a emóciami ľudí cez zmyselnosť šiat. Bohyne grécko-rímskeho sochárstva v alabastrových odtieňoch sa snažil priviesť k životu. Dominantou celej prehliadky boli jeho povestné motýle, ktoré zdobili nielen exteriér, ale najmä účesy modeliek. Romantické dlhé róby, ich dramatické stvárnenie a obrovské štrasové doplnky zanechali silný dojem aj u módnych kritikov.

ELIE SAAB

Originálny štýl libanonského módneho návrhára je unikátnym spojením západnej a východnej kultúry. Zbožňujú ho princezné, celebrity aj obyčajné ženy na celom svete. Jeho hviezda zažiarila v roku 2002, keď si Halle Berry išla v jeho vínových šatách prevziať sošky Oscara za najlepší herecký výkon. Na Fashion weeku v Paríži ocenili jeho novú kolekciu aj Olga Kurylenko a Audrey Marnay v prvom rade.

small_2

Celá prehliadka pôsobila ako prechádzka v kvetinovej rozprávke plnej lesných víl. Jeho inšpiráciou bola tvorba holandského maliara neoklasicizmu sira Lawrenca Alma-Tadema. Využíval ušľachtilé materiály, akými sú taft, organza, satén, spolu s bohatou čipkou, detailnými výšivkami, perlami, krištáľmi a s hodvábnymi niťami.

JEAN PAUL GAULTIER

Koho vo svete módy rozhodne netreba predstavovať je francúzsky módny dizajnér Jean Paul Gaultier. Šesťdesiatjedenročný „l’enfant terrible“, ako je familiárne označovaný, bol osem rokov hlavným dizajnérom módneho domu Hermes a popritom budoval svoju značku, ktorá sa nedá označiť inak ako nesmrteľná.

small_3

Do módnej kroniky sa určite zapíše aj jeho posledná kolekcia haute couture inšpirovaná motýľmi a ich nádhernými farbami. Na otázku, ako by definoval ženu, ktorá by mala nosiť šaty z jeho kolekcie, odpovedal: „Vo dne je motýľom, v noci showgirl.“ A na jeho tvorbe to bolo cítiť. Mierne provokatívna, zmyselne ženská a neodolateľná. V prvom rade tlieskala talianska herečka Sophia Loren, na móle sa pohybovala diva Dita von Teese. Viac než dvadsaťminútová šou bola dômyselná, vkusná a nepopierateľne zábavná.

Words: Jana Mutňanská
Photos: Press
www.modeaparis.com

Mohlo by sa Vám páčiť