Hľadať

Lahodné víno, nehynúca vášeň Dana Aykroyda

Dan Aykroyd je nielen vynikajúcim komikom a úspešným hercom, ale zároveň všestrannou osobnosťou obdarenou výnimočnými schopnosťami. Kanadská legenda v sebe nezaprie skvelé hudobné cítenie ani chute znamenitého gurmána. Aj kvôli nanajvýš pozitívnemu vzťahu k vínu si táto žiarivá stálica Hollywoodu zasluhuje našu pozornosť.

Slávny „krotiteľ duchov“ zahorel láskou k obľúbenému nápoju pred viac než tridsiatimi rokmi, v čase, keď prijal možnosť účinkovať v sledovanej americkej show Saturday Nights Live. Danova vášeň zintenzívnela počas nakrúcania prvého z dvojice filmov o Blues Brothers, čo mali na svedomí ochutnávky skvelých vín v spoločnosti kamaráta hudobníka Stevea Croppera. V decembri roku 2005 Dan oznámil, že oficiálne vstupuje do „biznisu“ s vínom. Rozhodol sa uzavrieť partnerskú dohodu s Diamond Estates Wines & Spirits Ltd., spoločnosťou so sídlom v Toronte, preslávenou produkciou a distribúciou mnohých pôsobivých značkových alkoholických nápojov. Spolupráca okorenená množstvom úspechov trvá až dodnes a za jej najvýznamnejší medzník môžeme považovať prezentáciu unikátnej kolekcie kvalitných vín nesúcich meno Dana Aykroyda. Odmenou za úsilie oboch strán bolo nielen uznanie milovníkov vín, ale i ocenenie odbornej kritiky. Dan rád využíva možnosť cestovať po svete, spoznávať nové kraje, kultúry. Či už zavítal do Ázie, Európy, Afriky, či Austrálie, nikdy nevynechal príležitosť spoznať miestne vinice, kde venoval niekoľko srdečných slov tamojším ľuďom. Z toho, čo videl, čerpal inšpiráciu, ktorá sa odrazila v jeho výnimočnej kolekcii lahodných vín.

Dan priznal, že chcel vytvoriť unikátnu sériu vín, ktorá by reprezentovala to najlepšie z vybraných svetových regiónov. Pri realizácii tejto myšlienky sa spoľahol aj na pomoc a rady obľúbených výrobcov a niekoľkých odborníkov. Dosiahnuté výsledky boli skvelé, veď kvalitné vína z kolekcie Dan Aykroyd Discovery Series Wines (Chardonnay 2006, Cabernet Merlot, Sauvignon Blanc, Cabernet Shiraz) a Dan Aykroyd Signature Reserve Wines (VQA Vidal Icewine 2005) sa stali skutočne obľúbenými a vyhľadávanými. Mimochodom, sériu Dan Aykroyd Signature Reserve Wines 2005 označujú odborníci a kritici vín za mimoriadne vydarenú. Ročník 2005 je celkovo považovaný za jeden z najkvalitnejších v histórii produkcie vína, vášniví gurmáni i zberatelia si radi nechávajú vo svojich pivničkách miesto práve na produkty z tohto obdobia. Limitovaný počet kusov vín z edície Dan Aykroyd Reserve Wines bude doplnený aj o Danov vlastnoručný podpis. V júni 2007 spoločnosť Diamond Estates Wines & Spirits Ltd. oznámila, že vo svetoznámom vinárskom regióne Niagara v Kanade vyrastie továreň na víno nesúca meno Dana Aykroyda. Viacpodlažná budova, ktorá bude vybudovaná v srdci provincie Ontario, oblasti, kde sa skvele darí hroznu, má byť zároveň poctou Danovi Aykroydovi, skvelému komikovi, hudobníkovi a hercovi, ktorého si obľúbili ľudia na celom svete. Po budove budú rozmiestnené mnohé spomienkové predmety, pripomínajúce Danovu už 30 rokov trvajúcu úspešnú kariéru v televízii a filme.

Marcel Letko            Photos: Dan Aykroyd Wines Press

www.danaykroydwines.com

Mohlo by sa Vám páčiť