Hľadať

Land Rover prichádza so špeciálnou edíciou Discovery

Radi sa premávate po cestách v nadupaných tereňákoch? V tom prípade mám pre Vás len tie najlepšie správy. Značka Land Rover pripravila pre svojich priaznivcov novú extravagantnú chuťovku s vylepšeným dizajnom. Niežeby starší model nutne potreboval upgrade, ale svet luxusných vozidiel jednoducho nespí. Samozrejme, prezentáciu každej sviežej novinky sprevádza aj množstvo fotografií a obrázkov uverejnených v časopisoch, na internete, či v televízii. Aj pomocou nich skúsené oko znalca odhalí, čo konkrétne v rámci dizajnu výrobca špičkových terénnych vozov ponechal alebo naopak vylepšil.   

Tentokrát sa Land Rover rozhodol oprášiť obľúbený model Discovery, ktorého prvý exemplár brázdil cesty ešte v roku 1989. Počítate správne, vzhľadný tereňáčik skutočne oslavuje dvadsiatepiate  narodeniny. Pekné štvrťstoročné jubileum nemohlo ostať len tak bez povšimnutia a aj preto Land Rover ohlásil príchod nového prírastku do rodiny Discovery. Hoci luxusný voz s výstižným označením „XVV Special Edition“ si prepožičiava isté technické parametre a jazdné vlastnosti od svojho úspešného predchodcu, poteší aj niekoľkými zaujímavými novinkami. Všetky si postupne predstavíme. Začneme exteriérom, ktorý nadobudol ešte krajší, sofistikovanejší look.

Ako vieme, celkový vzhľad vozidla do určitej miery ovplyvňuje jeho vonkajšie lakovanie.  V prípade špeciálnej edície modelu Discovery nenechal výrobca nič na náhodu a prišiel hneď so štyrmi, špecifickými odtieňmi. Je na vás, či dáte prednosť elegantnej striebornej (Indus Silver), konvenčnej čiernej (Santorini Black) alebo si zvolíte biele (Fuji White), prípadne šedé (Causeway Grey) lakovanie. Poznávacím znamením nového terénneho automobilu od Land Roveru sú strieborné strešné lyžiny, čierna maska chladiča a kryty spätných zrkadiel v rovnakom farebnom prevedení. Narozdiel od minulosti je špeciálna edícia Discovery opatrená dvadsaťpalcovými diskami kolies.

Aké prekvapenie na nás čaká v interiéri? Dizajnéri britskej automobilky sa snažili, aby bol aj ten najnáročnejší klient spokojný. Vnútrajšok vozidla vonia po kvalitnej koží, ktorou sú potiahnutý volant, palubovka, výplne dverí i sedačky. Špičkový materiál dodala spoločnosť Windsor, tešiaca sa medzi výrobcami luxusných automobilov vynikajúcej povesti. Aj v tomto prípade sa s drahou kožou dokonale snúbi obľúbené a často využívané ebenové drevo. Podobne ako exteriér, aj interiér vozidla uspôsobený pre sedem osôb, je k dispozícii v rôznofarebnom prevedení.   

A teraz sa na chvíľku pohráme s číslami. Nový automobil zo špeciálnej edície Discovery ukrýva vo svojich útrobách trojlitrový motor a  prevodovku vybavenú ôsmimi prevodovými stupňami. S luxusným tereňákom, ktorý bez problémov vytiahne 180 kilometrov za hodinu, zrýchlite z nuly na šesťdesiatku za 8,8 sekundy. Ako je to s inovatívnymi prvkami? V továrni Land Roveru vsadili na novú technológiu Terrain Response. Táto vychytávka umožňuje i menej skúsenému šoférovi počas „offroadu“ prispôsobiť vozidlo náročnosti práve zdolávaného terénu. Veľmi dobre sa ujala aj funkcia „Hill Descend Control“, ktorá pomocou automaticky zvolenej rýchlosti zabezpečuje plynulú jazdu automobilu pri zostupe strmým kopcom.

Nad uvedením novinky z dielne britského výrobcu prejavil radosť marketingový riaditeľ spoločnosti Jaguar Land Rover, Phil Ponham. „Od svojho uvedenia v roku 1989 sa model Land Rover Discovery stal dizajnérskou ikonou a dôležitým zástupcom našej značky. Otvoril cestu rozmanitými inováciám a techológiám ako je napríklad Terrain Response. Aj vďaka nej je off-roading značne prístupnejší.“   

Cena terénneho auta Land Rover v špeciálnej edícii sa predbežne odhaduje na 63 000 libier. Luxusné vozidlo si budete môcť zadovážiť v priebehu tohto roka, bližší termín zatiaľ nebol známy. Doteraz sa z originálu Discovery predalo vyše 1 milión kusov. Land Rover by na skvelé čísla rád nadviazal aj pri tejto špeciálnej edícii.

Words: Marcel Letko                                                   Photos: ISIFA, Land Rover Press

www.landrover.com

Mohlo by sa Vám páčiť