Autentické príbehy, nadčasové témy

Legenda o grófke Bathory

0

Legenda o grófke Bathory

Meno Juraja Jakubiska nie je potrebné špeciálne predstavovať, pretože dokonalou vizitkou sú jeho filmy. Ten posledný je však iný – je kaviárom a vodkou na poli slovenských a českých filmov. Je iný, zvláštny, veľký, ale zároveň, stále z neho cítiť osobnosť samého tvorcu.

Musím sa priznať, že mojím cieľom nie je napísať recenziu, ani sa púšťať do náročných polemík o tom, či je film Bathory cestičkou do neznáma v tvorbe Juraja Jakubiska, ani hľadať historické nezrovnalosti. K výpovedi ma prinútil sám film, ktorý som mal možnosť vidieť a samotná osoba Juraja Jakubiska . Za seba môžem napísať, že jeho film Bathory ma zaujal natoľko, že som sa zbalil a vybral pozrieť na tajomné miesta v Čachticiach, aby som pozbieral aspoň čiastočky príbehu o najkontroverznejšej grófke.

Čachtice

Už viackrát som sa presvedčil, že Slovensko je malá krajina s „veľkými rečníkmi”. Návšteva hradu v Čachticiach ma o tom opäť presvedčila. Po vyše polhodinovom výstupe na hrad ma na niekdajšom nádvorí zaskočil heroický výkon „znalca filmového umenia a histórie”, ktorý sa snažil pomerne nahlas prezentovať českým turistom svoje majstrovstvo „ohýbať” tok dejín a umenie filmovej kritiky. S pobúrením poukazoval na rôzne nezrovnalosti filmového spracovania a veľmi jasne prezentoval svoj vzťah k Alžbete Bathory. Bola jednoznačne vrahyňa, a hotovo. A žiadny pán Jakubisko nebude ľudí privádzať do omylov. Keď som v úžase utrúsil poznámku, že filmová podoba pána Jakubiska je režisérovou umeleckou výpoveďou a nie dôkladným historickým spracovaním, škaredo zazrel mojím smerom. Našťastie, ľudia na na toto miesto prišli pravdepodobne s cieľom pozrieť si ruiny hradu, pretože „rečník” po chvíli opustil scénu a hrad sa konečne mohol ponoriť do histórie, a možno u mnohých návštevníkov aj do filmovej histórie Juraja Jakubiska. Prostredníctvom môjho výletu mohla opäť ožiť Alžbeta Bathory a zaujímavý pohľad na éru „najväčšieho monštra na svete”.

Francisov Dracula

Zo skvelej panorámy, ktorá sa ponúka návštevníkom Čachtíckého hradu, som prešiel myšlienkami k filmu Bathory. Filmové spracovanie Juraja Jakubiska ma vrátilo o šestnásť rokov dozadu, keď režisér Francis Ford Coppola natočil film Bram Stoker’s Dracula, s podtitulom LOVE NEVER DIES (Láska nikdy nezomiera). Aj tento film spôsobil v radoch kritikov i divákov dokonalý zmätok, možno vyprodukoval zástupy podobných rečníkov, akého som mohol stretnúť na hrade v Čachticiach. Možno aj na Drakulovom hrade v rumunskej Transylvánii presviedčali amerických turistov o historickej nesprávnosti výpovede pána Coppolu a o krutosti Vlada Narážača. Aby som bol však konkrétny – tento americký režisér vložil do dovtedy zažitej – vopred nalinkovanej línie horroru absolútne odlišný moment – moment prekvapenia. Zameral sa na slávne osudy grófa Draculu, ale zmenil pointu. Gary Oldman, á la filmový Dracula, podstúpil hrôzostrašný údel, aby nakoniec, po zmierení s bohom, našiel pokoj smrteľného konca z ruky životnej lásky – Miny. Pritom v knihe Brama Stokera nič podobné nenajdete. Dôsledný čitateľ, ktorý hľadal v Coppolovom filmovom spracovaní Stokerovu pravdu, musel pľuť žlč. Dracula, láska a zmierenie? To predsa jednoducho nepatrí k sebe. Ako mohol Vlad Dracul, bezbožný narážač, krvilačná šelma, milovať?


Ako je možné, že Bátoryčka je obeť a nie vrah?

Možno mnohí návštevníci kín, ktorí si pozreli film Bathory, odchádzali so zmiešanými pocitmi. Dokonale poznali román Joža Nižňánskeho, prečítali si rôzne štúdie historikov o najväčšej vrahyni na svete, a odrazu je tu film, ktorý postavil všetko naruby. Čakali sme potoky krvi, železnú pannu, zvrhlú grófku a jej sluhu so zubami upíra? Podobné filmy nájdete na každom rohu. Stačí ísť do videopožičovne, vybrať si klasický „béčkový” výtvor hollywoodskej produkcie a môžete hltať násilie.
Film Bathory nie je postavený na násilí. Je o najobyčajnejších ľudských vlastnostiach. Aj preto pravdepodobne vzbudzuje zaujímavé reakcie. Film o závisti, chamtivosti, neukojenej žiadostivosti, ktorá prerástla do vypočítavej zrady, je vždy lepšou alternatívou ako lacný horror o krutosti a krvi.
Juraj Jakubisko vložil do filmu novú pointu, ktorá by mohla byť kľudne prezentovaná s podtitulom – BATHORY – ZÁVISŤ JE NEKONEČNÁ. Túžba po moci, majetkoch, závisť priviedli Alžbetu Bathory medzi chladné múry Čachtického hradu, kde si odpykala svoje hriechy. Povesti ju vyniesli až do Guinnessovej knihy rekordov, ako najväčšiu vrahyňu v dejinách ľudstva. Všetci sme Alžbetu Bathory poznali z jej temnej stránky. Teraz nám odhalila svoju druhú tvár. Mňa osobne zaujala.

Juraj Jakubisko priniesol iný pohľad na životné osudy krvavej grófky a častokrát sa stáva, že ľudia, ktorí majú na „jasnú vec” odlišný názor, nachádzajú len málo porozumenia. Odlišný názor na postavu Alžbety Bathory však znamená aj nové poznanie, nové myšlienky a možno aj nové hľadanie. Hľadanie súvislostí môže priniesť častokrát neočakávané výsledky.
Film Juraja Jakubiska možno považovať za veľkofilm, nielen svojím rozpočtom, ale aj samotným stvárnením, hereckým obsadením ( Anna Friel, Franco Nero, iní zahraniční herci – tiež mnohé známe i menej známe české a slovenské mená), bojovými scénami a veľkosťou komparzu, kamerou, kostýmami a aj prídelom „amerických zemiakov” v podobe príbehu oboch mníchov (mnísi – tajní vyšetrovatelia á la Meno ruže), ktorí priniesli čerstvý vietor – humorný aspekt – do temného rozprávania o grófke Bathory.

Znamenie osudu

Myslím si, že o filme sa v posledných týždňoch napísalo množstvo strán. Nestačí však len čítať – najlepšie je ísť do kina a pozrieť si nevšedné obrazy z histórie, kedy nenávisť, láska, závisť, či túžba po bohatstve zasahovali do ľudských osudov. A koho verzia Juraja Jakubiska pobúrila, nech sa zastaví a na chvíľu zamyslí.
„Bulvár”, hlavne s negatívnymi informáciami, má vždy neblahý dopad na ľudí, ktorých sa dotýka. Predstavte si akú silu mohol mať taký „stredoveký bulvár”, založený len na ľudskom rozprávaní. Prifarbite si príbeh nejakým fantastickým motívom, posuňte ho ďalej a onedlho vám vyrastie monštrum, hodné ľudského zavrhnutia.

Peter Fritz
Photos: Filip Fritz
Bathory photos – Photo Credit:Larry Horricks,  c. Jakubisko Film, s.r.o.

www.ceskatelevize.cz/specialy/bathory/