Hľadať

Luxus nájdete v Harrods

Luxus nájdete v Harrods

V prípade, že vás pracovná cesta privedie do Londýna, nezabudnite navštíviť obchodný dom Harrods.

Keď sa budete prechádzať jeho oddeleniami, spomeňte si na zaujímavý príbeh obchodníka z Essexu. Nebyť odhodlania Charlesa Henryho Harroda, dnes by v známej časti Londýna v Knightsbridge možno stála nejaká administratívna budova, a nie legendárny obchodný dom. Jeho životný príbeh sa začal odvíjať v mlyne, v Clactone. Remeslo ho však veľmi skoro omrzelo a v roku 1834  začal objavovať nové možnosti. Tie sa čoraz jasnejšie črtali v obchode. Mr. Harrod v úvode svojej novej kariéry predával čaj v obchode v Stepney. Nový biznis však začal prosperovať a po čase sa nadšený majiteľ rozhodol rozšíriť svoje aktivity.  Otvoril si veľkoobchod so zmiešaným tovarom, najskôr v Eastcheap a potom v Knightsbridge. Roky plynuli a Harrodov obchodný dom menil majiteľov.  O jeho rozvoj sa zaslúžil aj Richard Burbridge. Rozšíril jednotlivé oddelenia, aby v roku 1902 získal významné prvenstvo. Harrods patril k najväčším obchodným domom v Londýne.  Okrem zaujímavej ponuky rôznych oddelení sa mohol pochváliť aj ďalším prvenstvom. Stal sa prvým obchodom, ktorý využíval eskalátory. Aj v nasledujúcich rokoch si Harrods udržoval primát. Počas druhej svetovej vojny niektoré časti obchodného domu zabrala armáda a sídlili tu napríklad – Kanadské kráľovské námorníctvo a Kráľovské letectvo.V roku 1959 získala obchodný dom spoločnosť House of Fraser. Známy palác sa stal jej vlajkovou loďou. Neskôr sa však spojenie House of Fraser a Harrods popretŕhalo, a slávny dom opäť putoval do súkromných rúk. Stal sa súčasťou rodinného biznisu.

Skutočný rozvoj však Harrods zaznamenal až v čase, keď túto legendu kúpil v roku 1985 vizionársky obchodník Mohamed Al Fayed.  Harrods patril už v tom čase k špičke, ale nový majiteľ sa neuspokojil so stavom, ktorý vládol v známej budove.  Uvedomoval si, že obchodný dom musí napredovať a preto investoval 400 miliónov libier do renovácie, aby vrátil slávu palácu v Knightsbridge. Každému miestu v budove venoval Mohamed Al Fayed mimoriadnu pozornosť a jeho dielo sa stalo jedným z najznámejších na svete. V roku 1997 sa rozhodol majiteľ ešte zvýšiť prestíž obchodného domu a vybudoval novú Grand Egyptian Hall a Central Egyptian Escalator. Práve tento muž vytvoril z Harrods nesmrteľnú legendu. Dnes operuje v mnohých odvetviach obchodu. O tom svedčia ďalšie projekty, akými sú Harrods Bank, Harrods Estates, Harrods Casino, Air Harrods a Harrods Aviation. 

 „Som nesmierne hrdý, že sa nám podarilo vytvoriť dokonalé dielo. Je výsledkom mnohých zmien, ktoré sa v Harrods udiali za posledných dvadsať rokov“.
Mohamed Al Fayed

Peter Fritz       Photos: PR Shots/ Harrods

 www.harrods.com  

Mohlo by sa Vám páčiť