Hľadať

Moderná legenda ožíva

Moderná legenda ožíva

Umelecko-priemyslové závody sa stali v dvadsiatych rokoch minulého storočia legendou  – potom ich ale, ako mnoho iných firiem v tom období, zničilo znárodnenie.

Slávna značka, ktorej dal tvár architekt Jindřich Halabala, dnes chytá druhý dych.

Desiatky rokov starý nábytok navrhovaný tímom Jindřicha Halabalu sa dodnes predáva na európskych aukciách za tisíce euro. Slávne kreslá s dvojitým ohybom, likérniky, úložný nábytok, cenné celo-orechové spálne, boli pred vojnou v mnohých domácnostiach. „Rozprávka o UP závodoch z prvej republiky bola skutočnosťou“, hovorí Ivan Halabala. Bolo to neuveriteľné, taký veľký podnik, ktorý ku koncu 30-tych rokov zamestnával viac ako 1700 pracovníkov a bol schopný vyrábať vysoko kvalitný nábytok, ovplyvňoval celú bytovú kultúru v zemi a to bol v Európe ozajstný unikát.

Impérium pod jednou značkou UP vzniklo prirodzene z potreby kontrolovať celý výrobný proces aj cestu výrobkov až k zákazníkovi. Pretože nebolo možné sa spoliehať na subdodávateľov, vznikol postupne kombinát, ktorý mal vlastné lesy, píly, dielne na dyhovanie nábytku  a aktívne spolupracoval s výrobcami textilu, keramiky, kovania … Výsledkom takéhoto sústredeného dohľadu nad všetkými časťami výroby, bol nábytok v takej kvalite, že prežil desiatky rokov.

Značka ožíva

Návrat Spojených umelecko-priemyslových závodov na scénu sa volá UP project. Stojí za ním majiteľ spoločnosti Konsepti David Řezníček a Vladislav Veselý z investičnej firmy Expandia. Firma spolupracuje s tými najlepšími : Jiřím Pelclem, štúdiom Olgoj Chorkoj, štúdiom Koncern, Janom Padrnosem, Martinom Haškom, Maximom Velčovským a ďalšími. Práve Velčovský má na starosti výber návrhov pre novú kolekciu UP a taktiež  všetky konzultácie pri vývoji produktov.

Investori a dizajnéri veria v úspech oživenej značky UP. „Do dvoch rokov sa budú produkty UP predávať v prestížnych štúdiách v Čechách aj v zahraničí“, tvrdí Velčovský. „V českých podmienkach v súvislostiach s globálnou ekonomikou nemáme šancu vyrábať pre masy. A hlavne, ani sa o to neusilujeme. Chceme vyrábať produkty, s ktorými sa stotožnia stredné vrstvy a skupina s vyšším príjmom“.

 Svoju veľkú premiéru UP project úspešne absolvoval začiatkom septembra na pražskej prehliadke Designbloku. Zahraničným zákazníkom sa Project predstaví budúci rok v Miláne, New Yorku a Londýne.
Po oficiálnom zahájení predaja, vzhľadom na obrovský záujem, spoločnosť zvýšila predpokladaný obrat na tento rok na cca 30 miliónov korún.

Nábytok je určený pre súkromné aj verejné interiéri. V kolekcii je zatiaľ osem produktov dostupných k okamžitej objednávke a tri prototypy.

Po úspechu na Designbloku bol zahájený predaj v piatich interiérových štúdiách . Na Slovensku tieto dizajnové kúsky  môžete vidieť a kúpiť v interiérovom štúdiu Konsepti na Továrenskej ulici v Bratislave.

Gabriela Mohrová    Photos: Konsepti

www.upzavody.cz
www.konsepti.sk

Mohlo by sa Vám páčiť