Hľadať

Najmenšia 4K kamera na svete

Najnovšia kamera Sony FDR-AX100E prináša možnosť filmovať v 4K kvalite, čo v kombinácii s televízorom 4K BRAVIA TV s maximálnym možným rozlíšením sľubuje neskutočný zážitok. Sony dokázala kameru zmenšiť na štvrtinu pôvodnej veľkosti a tretinu hmotnosti oproti predchodcovi FDR-AX1E. Výsledkom je najmenšia a najľahšia 4K kamera na svete, ktorú možno ovládať jednou rukou, čo je v tejto kategórii neuveriteľne pohodlné.

V zmenšenom tele sú skryté najlepšie technológie z oblasti videa od Sony. Ako prvá 4K videokamera Handycam disponuje veľkým CMOS snímačom 1,0″ Exmor R so zadným podsvietením. Tento snímač je výrazne väčší ako pri bežných kamerách a sníma dokonalé záznamy v neuveriteľnej 4K Ultra HD kvalite (3840 x 2160 pixelov), ktorá prináša štyrikrát viac detailov v porovnaní s Full HD. Kamera zároveň umožňuje vytvoriť efekt rozostrenia pozadia.

Kvalita obrazu bez kompromisov

4K snímač je prepojený s extrémne výkonným procesorom BIONZ X od Sony, ktorý sa stará o redukciu šumu v závislosti od prostredia. Progresívne 25p snímanie spolu s pokročilými funkciami Cinematone Gamma/Colour dodáva vašim záznamom živý vzhľad. Objektív ZEISS Vario-Sonnar T* s 12x optickým zoomom je vyvinutý špeciálne pre snímanie v 4K kvalite. O dokonalé rozlíšenie aj v rohoch snímky sa stará objektív so 17 elementmi v 11 skupinách, ktoré zahŕňajú aj AA (asférické) šošovky a ED šošovky. Objektív ZEISS so 7-lamelovou clonou pracuje v dokonalej harmónii s veľkým 1,0″  obrazovým snímačom a procesorom pre spracovanie obrazu BIONZ X. Optická stabilizácia Optical SteadyShot sa postará o ešte detailnejšie výsledky pri snímaní z ruky.

Novinkou je aj funkcia Dual Video Recording, ktorá pohyblivý obraz ukladá súbežne do najvyššieho rozlíšenia aj do formátu MP4 pre jednoduché zdieľanie. Kamera tvorí záznam v najvyššej možnej kvalite vo formáte XAVC S (až do 50 Mb/s) alebo AVCHD a súčasne vytvára kompaktnú kópiu s nižším rozlíšením vo formáte MP4. Následne sa stačí kamerou dotknúť tabletu alebo smartfónu s podporou NFC a svoje videá vo formáte MP4 môžete po prenesení okamžite zdieľať na webe. Kreatívne možnosti umocňuje aj vysoká rýchlosť snímania, vďaka ktorej dokážete snímať šport či inú akciu v HD kvalite (1280×720). Záznam si potom môžete prehrávať na notebooku či televízore spomalene. V plnej kráse si tak rozhodujúce gólové okamihy futbalu či hokeja vychutnáte do najmenších detailov podobne ako pri televíznom športe.

Aby ste 4K videozáznam a fotografie prehrali  na vašom 4K televízore, stačí pripojiť dodávaný HDMI kábel. Ak chcete záznamy prehrať na zariadení s menším rozlíšením, môžete si ich vychutnať vo vysokej HD kvalite vďaka automatickej konverzii na rozlíšenie 2K (Full HD). Každopádne vďaka veľkému množstvu zaznamenaných dát na každom 4K snímku budete ohromení kvalitou obrazu. Plusom je inteligentné prehrávanie: keď sa počas prehrávania 4K videa dotknete displeja videokamery, oblasť v okolí dotyku sa okamžite upraví do podoby pre prehrávanie vo Full HD.


Skvelé a štýlové funkcie, ktoré si obľúbite

Videokamera Sony AX100E disponuje širokouhlým a jasným OLED hľadáčikom s extrémne vysokým kontrastom. Množstvo svetla vstupujúce do objektívu môžete ovplyvniť výberom vhodného ND (Neutral Density) filtra – číreho, 1/4, 1/16 alebo 1/64. Ovládanie uzávierky a clony tak bude plne vo vašich rukách. V spojení s veľkým obrazovým snímačom môžete dosiahnuť efektné rozostrenie pozadia bez predĺženia času uzávierky, a to aj pri snímaní pri silnom slnečnom svetle. Komfortne umiestnenému prstencu na objektíve možno priradiť funkciu ovládania ostrenia alebo zoomu a expozície. Nadšenci filmovania určite ocenia bočný otočný ovládač, ktorému možno priradiť funkcie ako zisk alebo jas. Jednoduchým pohybom prsta môžete tieto funkcie aktivovať aj vtedy, keď sa práve pozeráte do elektronického hľadáčika a máte zavretý LCD displej na videokamere. Funkcia potlačenia hlasu My Voice Cancelling automaticky redukuje hlasovú zložku zvuku vychádzajúceho spoza videokamery, pričom hlas osoby v zábere ostane nezmenený. Neúmyselné komentáre pochádzajúce z iných zdrojov sú vo výslednej zvukovej stope dokonale potlačené, vďaka čomu vynikne hlas osoby v zábere.


Bezdrôtové prepojenie s telefónom, tabletom alebo PC

Vstavané rozhranie Wi-Fi a technológia NFC vám jediným dotykom umožnia bezdrôtovo preniesť videá a fotografie do vášho smartfónu alebo tabletu. Stačí, keď si do svojho zariadenia s operačným systémom iOS alebo Android zdarma stiahnete aplikáciu PlayMemories. Pomocou Wi-Fi si môžete prehrať ľubovoľný obsah uložený vo videokamere na svojom televízore pripojenom do siete (potrebujete DLNA-kompatibilný televízor a prístupový bod; nie je kompatibilná s formátom XAVC S). Po dotyku videokamery s vaším mobilným zariadením sa aktivuje funkcia Smart Remote Control. Spustenie a zastavenie nahrávania pomocou vášho mobilného zariadenia je ideálne pre snímanie/fotografovanie skupín alebo tzv. selfie fotky samých seba.

Nová 4K videokamera Sony FDR-AX100E bude v Európe dostupná od apríla 2014.

Words & Photos: Seesame

www.sony.sk

Mohlo by sa Vám páčiť