Hľadať

Ralph Lauren, klasik pánskej módy

Ralph Lauren, klasik pánskej módy

Webová stránka „The Most 10″ uverejnila pred istým časom zoznam desiatich najlepších tvorcov zo sveta módy. Šiesta priečka sa ušla Ralphovi Laurenovi, skvelému návrhárovi, ktorý odjakživa predstavoval symbol klasickej mužskej elegancie. Dnes 75-ročný biznismen, mimochodom rodák z chudobného Bronxu, si v mladosti vytýčil poriadne odvážny cieľ. Sníval o všeobecnom uznaní a spoločenskom statuse milionára. Ešte pred začiatkom úspešnej kariéry sa však podujal k jednej radikálnej zmene.

Nešťastné priezvisko

Slávny návrhár sa narodil 14. októbra 1939 ako Ralf Lifshitz. Ako dieťa čelil kvôli svojmu priezvisku častým posmeškom zo strany vrstovníkov. O dávnej nočnej more, ktorej sa definitívne zbavil ako 16-ročný, sa Lauren rozhovoril počas „spovedi“ u obľúbenej moderátorky Oprah Winfrey. Prezradil, že s nenávideným priezviskom Lifshitz už do budúcnosti nepočítal. Ralph sa narodil do židovskej rodiny a väčšina z jeho príbuzných žijúcich v Kalifornii sa stotožnila s priezviskom Lawrence.

small

„Ja som si vybral niečo, čo znelo podobne, no predsa to nebolo rovnaké,“ spomína si na dávne udalosti úspešný návrhár. Vytúžená zmena však najskôr nič prevratné nepriniesla. Dokonca aj ružové sny o miliónoch sa načas rozplynuli v kúdoloch pušného prachu. Ralph Lauren nastúpil na dva roky do armády a uvažoval, či pri vojsku zotrvať alebo dať životu nový smer. Napokon zamenil streľbu zo zbraní za predaj viazaniek. Tým naznačil, že odteraz plánuje bojovať na poli módy. Tento zaujímavý svet uchvátil Ralpha natoľko, až sa vďaka finančnej podpore odevného výrobcu Normana Hiltona podujal založiť si vlastnú spoločnosť. Písal sa rok 1967.

small_1

Koketovanie s herectvom

Začiatkom 70-tych rokov sa Ralph Lauren odhodlal ku veľkému kroku. Po dizajnovaní mužských kolekcií a viazaniek sa pustil aj do navrhovania dámskych oblekov. K nim čoskoro pribudli ikonické tričká s krátkymi rukávmi. Samozrejme, na všetkých sa vynímalo legendárne logo – „Polo“. Môžete si byť istí, že mnohé z týchto vydarených kúskov ešte aj dnes zdobia šatníky milovníkov kvalitnej módy. Mimochodom, Ralphova kolekcia odevov pre dámy predstavená v roku 1972, bola vyhotovená v 24 farbách. Podľa očakávania v konkurencii obstála a stala sa uznávanou klasikou. Kreatívnu tvorbu Ralpha Laurena obdivovali i filmári. Bol to práve Newyorčan, ktorý odel Oscarom ovenčenú herečku Diane Keaton do odvážneho obleku s klasickými mužskými prvkami. Spomínaná hviezda zažiarila v snímke Woodyho Allena, Annie Hall. Podobne úspešne dopadla aj kostýmerská spolupráca na projekte Veľký Gatsby. K svetu ožiarenému lúčmi reflektorov mal Ralph Lauren vlastne vždy veľmi blízko. Dokonca koketoval s možnosťou, že sa sám stane hercom. Jeho detskými idolmi boli charizmatický elegán James Stewart, ale aj 35. prezident USA John Fitzgerald Kennedy.

small_2

Chcem byť milionárom!

Nielen móda sa stala Laurenovou nehynúcou vášňou. Božský dizajnér nevedel odolať ani krásnym a rýchlym autám. Jeho súkromná zbierka sa rokmi utešene rozrastá, ba dokonca je predmetom veľkolepých prezentácií a výstav. Nahliadnuť aké vzácne motoristické skvosty tento výnimočný návrhár a filantrop vlastní, už mohli napríklad návštevníci Museum of Fine Arts v Bostone.  Medzi naozaj drahými raritkami na štyroch kolesách nájdeme modely značky Bugatti, Mercedes, či Ferrari. Viacero z celkovo vyše 70-tich automobilov je ukrytých pred zrakom verejnosti v usadlosti v štáte New York. Navyše ak máme veriť údajom biznis magazínu Forbes, tak Laurenov majetok sa odhaduje na 7,5 biliónov amerických dolárov. Newyorčan sa tak nachádza medzi dvestovkou najbohatších ľudí planéty. To nás vracia o vyše pol storočie späť. Odvážna veta „chcem byť milionárom“, ktorú Ralph Lauren zanechal v ročenke Clinton High School ako študent, je tak skvelou ukážkou toho, že tento človek ide úspešne za svojimi túžbami a cieľmi. Jeho mladícky sen o rozprávkovom bohatstve a spoločenskom uznaní tak rozhodne neostal len snom.

Marcel Letko
Photos: ISIFA
www.ralphlauren.com

Mohlo by sa Vám páčiť