Hľadať

SWPA 2009: V nominácii na víťazstvo je aj Slovák

Porota zložená z najlepších fotografov sveta, kurátorov a zástupcov medzinárodných fotografických agentúr, vybrala spomedzi 60 000 fotografií autorov z celého sveta 186 fotiek, ktoré budú vo svojich kategóriach bojovať o hlavné ceny Sony World Photography Awards 2009 (SWPA). Medzi najlepšie fotografie sa tento rok dostalo aj dielo slovenského fotografa Branislava Kropiláka.

V profesionálnej časti súťaže sa do užšieho výberu dostane najviac 10 fotografií v každej z 12 kategórií. Tie sú rozdelené do troch žánrov.

1. fotožurnalistika a dokument:
– aktuálne dianie, šport, pálčivé problémy doby, umenie a zábava;
2. komerčná fotografia:
– reklama, móda, hudba;
3. umelecká fotografia:
– portrét, kompozícia a koncept, svet prírody, krajina a architektúra.

Spolu so súťažou profesionálov prebieha aj súťaž amatérov v 9 kategóriách:
– architektúra, kompozícia a koncept, móda, krajina, hudba, svet prírody, portrét a šport.                                                                                                        
V tomto ročníku bude mať v užšom výbere zastúpenie aj slovenská fotografia, o víťazstvo v kategórii „kompozícia a koncept“ zabojuje dielo profesionálneho slovenského fotografa Branislava Kropiláka (na obr.).

 „Kvalita a úroveň tento rak výrazne vzrástla a v užšom výbere môžeme vidieť niekoľko top mien, rovnako ako aj nové talenty. Každý jeden z fotografov v užšom výbere môže byť hrdý na to, že bol vybraný takou rešpektovanou a váženou porotou,“ povedala Astrid Merget, eventová riaditeľka SWPA 2009.

Víťazi jednotlivých kategórií budú vyhlásení 17. marca 2009. Finalisti budú ocenení 16. Apríla 2009 počas oficiálneho ceremoniálu v Palais des Festivals vo francúzskom Cannes. Počas večera bude vyhlásená aj hlavná cena – l`Iris d`Or – Fotograf roka 2009. Okrem špičkovej techniky Sony získa víťaz hlavnej ceny aj odmenu 25 000 dolárov. Víťaz amatérskej časti súťaže dostane 5 000 dolárov a fotoaparát Sony.

Words: Seesame        Photo: © Branislav Kropilák s dovolením Sony World Photography Awards

www.worldphotographyawards.org
www.sony.sk

Mohlo by sa Vám páčiť