Hľadať

Ukážkové dielo Kylea Phillipsa

Podľa slov historika Bobbyho Burnetta sa hral golf v Kingsbarns už v roku 1793. Jarné a jesenné zápolenie prebiehalo v pokojnej a priateľskej atmosfére, účastníci turnajov si po napínavom zápase dopriali spoločné posedenie pri skvelej večeri a chutnom vínku. Od roku 1922 sa potom hralo na 9 jamkovom ihrisku, na ktoré však v čase 2. svetovej doľahli ťažké časy. Nastoliť pozitívnu zmenu sa pokúsil až s blížiacim sa novým miléniom golfový architekt Kyle Phillips.

Renomovaný dizajnér sa vrhol do štúdia viacerých ihrísk vrátane Royal Dernoch, s úmyslom dosiahnuť, aby Kingsbarns Course vyzeralo štýlovo, no predovšetkým prirodzene.  Po skompletizovaní návrhov sa na území určenom pre rekonštrukciu objavili buldozéry, ktoré premiestnili kvantá zeminy. Za mohutného potlesku prítomného publika bolo ihrisko v roku 2000 slávnostne otvorené. Čo sa týka vzhľadu pôsobilo tak prirodzene, akoby malo neuveriteľne dlhú históriu a vzniklo už niekoľko storočí predtým. Najambicióznejší cieľ architekta sa teda podarilo splniť.

Presne takto kvalitne by nadizajnoval ihrisko nápaditý Keith Richards z Rolling Stones,“ zažartoval jeden z nadšených fanúšikov „zeleného športu“, ktorý si pochvaľoval vynikajúci layout ihriska, jeho vyzývavé úseky i dômyselne navrhnuté prírodné prekážky, udržujúce golfových stratégov v napätí. Kingsbarns je však nielen o dokonalej taktike a šteklivom vzrušení, ale aj o parádnej zábave a pocitoch radosti. Geniálny Kyle Phillips vedel presne čo robí.

Čo možno považovať za dôležité – Kingsbarns patrí k naozaj maličkej skupinke ihrísk, ktoré boli vybudované popri nádhernom škótskom pobreží. Jednoznačne si zaslúži pozornosť golfového fanúšika a čestné miesto v elitnej spoločnosti najlepších svetových ihrísk. Pozitívom Kingsbarns Course je jeho elektrizujúca atmosféra, no hlavne majestátny výhľad z grínov na okolitú krajinu. Severné more môže hráč vidieť takmer z každého úseku ihriska.
Terén s rozmanitými vyvýšeniami, priehlbinkami a pohľadnými, vlniacimi sa fervejmi je pre kvalitný golf absolútne perfektný. Z jamiek vyvolávajú obdiv predovšetkým 3 parová pätnástka a 5 parová dvanástka, nachádzajúca sa pri pobreží. Osemnástka vyžadujúca si precíznosť a pevné nervy golfistu zvykne byť skutočne vynikajúcim zakončením napínavej hry. Pekné ihrisko s utešenou scenériou je momentálne vo vynikajúcej kondícii. Osoby starajúce sa o jeho vzhľad si dávajú záležať na tom, aby pôsobilo tak dobre ako v čase veľkolepého otvorenia.

Na špičkovej úrovni sú aj miestne golfové zariadenia. Dlhé a krátke odpaly sa trénuju len pár krokov od prvého tee, hráč-amatér na mieste dostáva informácie ako najtaktickejšie pôsobiť pri bunkroch. Člen klubu je v prípade núdze hosťovi vždy poruke.
Po zábavnej hre alebo zmysluplnom tréningu vždy dobre padne niekoľko chvíľ oddychu.
Na to slúži príjemný nefajčiarsky clubhouse, ponúkajúci panoramatický výhľad z balkónov na ihrisko, krajinu i more. V štýlovom dome zriadenom s úmyslom vzdať poctu bohatej histórii „zeleného športu“, nájde návštevník uvoľnenú atmosféru, pokoj i túžobne očakávané pohodlie. Predovšetkým kožené kreslá sú veľmi komfortné, nezaostávajú však ani ďalšie miesta určené na sedenie. Súčasťou clubhousu je obchod s golfovými potrebami, dámske a pánske šatne, oddychové miestnosti i priestory pre občerstvenie. Hráči si v nich môžu dopriať ľahké jedlá, ktoré zbytočne nezaťažia žalúdok i rozmanité osviežujúce nápoje, priam ideálne v horúcom letnom počasí. Klub skvele kooperuje s neďalekými ubytovacími zariadeniami Gleneagles a The Old Course Hotel.

Kingsbarns Course nájdete približne 7 míľ juhovýchodne od „domova golfu“, kritikmi i fanúšikmi uznávaného St. Andrews. Veľkou poctou pre klub uzatvorený pre verejnosť od decembra do marca, je každoročné jesenné spoluporiadanie prestížneho turnaja Alfred Dunhill Links Championship.  

Napriek všeobecnému množstvu superlatív sa nájdu aj golfisti, ktorí ihrisku Kingsbarns Course vyčítajú nedostatok osobitosti a charakteru i chýbajúcu históriu. Je však chronicky známe, že názory ľudí na rozličné veci sa rôznia a preto vždy je lepšie získavať skúsenosti priamo v centre diania. Skvele sa tak utvára vlastný názor na konkrétnu problematiku.

Marcel Letko                                                          Photos: Kingsbarns Golf Course Press

www.kingsbarns.com

Mohlo by sa Vám páčiť