Hľadať

Val Thorens, hory večného snehu

Kto sa vyberie do Val Thorens vo francúzskych Alpách, tomu ide určite iba o jedno, zajazdiť si do sýtosti, nič iné tu nikoho ani nezaujíma. Je to totiž najväčšie stredisko zimných športov na svete a zároveň najvyššie umiestnené miesto zimných športov   v Európe. Z každého domu je to len na mačací skok na zjazdovku.

Kam pohľad dopadne, všade je biely sneh, vyše 200 lanoviek, sedačiek, výťahov a viac ako 500 kilometrov trás na jazdenie. To je najväčšie lyžiarske stredisko na svete, Val Thorens v Európe, a účastník má hore v oblakoch úžasný pocit nekonečna. Nekonečný sneh, v ktorom sa dá stratiť, nekonečné končiare, nekonečná križovatka lanoviek. Val Thorens  je nielen jedno z miest v Trois Valées, po slovensky v Troch údoliach, ale je aj položené 2 300 metrov nad morom, čo ho posúva na priečku najvyššie položeného lyžiarskeho strediska v Európe. Znamená to predovšetkým dobrú správu pre všetkých zainteresovaných, že sneh, a teda aj lyžiarska sezóna sa tu udržia do neskorej jari. Zhora je úchvatný, neopísateľný pohľad, ale návštevníkov  môže prekvapiť aj nepríjemne prudký vietor s chuchvalcami vločiek.

Človek sa v  snehu len ťažko orientuje, kde nájdete maják v tom hustom prašane? Na svoje si prídu aj tí, čo len začínajú, aj ostrieľaní fanúšikovia zimy, nehovoriac o tom, pre koho je doska na jazdenie bibliou aj ružencom a čerstvý, prašný sneh jediným  uznávaným náboženstvom.

Vyveziete sa lanovkou na 2 800 m vysoký Col de la Chambre a vychutnávate prvý zárez v jemnom prašnom snehu, skutočná lahoda, zážitok do smrti. Inak napriek 200 sedačkám, je to tu počas sezóny veľmi nabité, na lanovku sa pomerne dlho čaká, takýto nápor by naše Tatry s ospalými a slimačími službami len ťažko utiahli. To sa radšej budú roky prieť ochranári s developérmi, zvyšok dorazí lykožrút a bude vybielené nadobro. Alpy sú excelentný príklad, ako sa dá v súlade s prírodou existovať aj profitovať.

Predstavujem vám Courchevel, patriaci k exkluzívnym lyžiarskym strediskám Francúzska. S obrovskou lanovkou Jardin Alpin sa vznášame ponad hriešne drahé sídliská chaletov. Chalet je miestny drevený zrub, lepšie povedané luxusnejšia výletná chata. Z vtáčej perspektívy pozorujeme súkromné letisko a ohromné vily v snehu. Majú rozlohu takých 500 až 1 000 štvorcových metrov obytnej plochy, krytý bazén, privátnu diskotéku. Rezidenciu tu má napríklad vojvoda Albert z Monaka, alebo Flavio Biatore z Formuly 1 a iní prominenti. Obed je len taký rýchly, hore na slnečnej terase jednej z reštaurácií. Pozostáva z drobností ako sušená šunka, saláma, bageta, červené víno, káva a veľa minerálky. S plným bruchom sa totiž nedá jazdiť a pred nami je ešte ani nie pol dňa v úžasnom snehu. Krátko po tretej hodine popoludní totiž slnko začne rýchlo zaliezať za kopce. Ako z básničky od Podjavorinskej: Už slniečko išlo spať za horičky, za hory, uloží ho jeho mať do ružovej komory. Presne taká ružová žiara visí podvečer nad Val Thorens. Za lyžovaním bažiaci návštevníci sa poberú do chaletov, či hotelových izieb, aby sa prezliekli a vyrazili spoločne na dobré jedlo. Kuchyňa je univerzálna, svetová, hocijaká, ale najmä taká pohodová, kde si všetci pri dobrom jedle a pití rozoberú krásny prežitok celého dňa.

Francúzsko je veľkolepá krajina, nesmierna, všelijako členená, rozdielny je charakter cesty, pohľadu na vec či toho, čo môžete zažiť tuná v hore v snehu. Do Trois Vallées sa určite nechodí za zábavou ani pre chýrnu gastronómiu, či famóznu historickú architektúru. Sem hore sa chodí len s jedným cieľom, vyjazdiť sa na skvelom snehu k úplnej nirváne. Všetko podlieha snežnému rádu, vo Val Thorens nejazdia autá, sú tu iba zjazdovky a lyžiari, alebo snoubordisti. Samozrejme, majú tu hotely, reštaurácie, chalety a obchody. Budovy sú obložené drevom a pôsobia úplne nevtieravo, dopĺňajúc kolorit alpskej dedinky.

Val Thorens spĺňa všetko, čo sa od alpského lyžiarskeho strediska očakáva. Je moderné, veľké, jedinečné, neopakovateľné. Spája po snehu bažiacich návštevníkov všetkých národností. Takéto prívlastky by som mohla prikladať donekonečna, ťažko si to predstaviť, treba to skúsiť na vlastnej koži, alebo lepšie povedané , na vlastnej „doske“. Ak milujete sneh, tam vo Val Thorens v Savojských Alpách zažijete to pravé vyvrcholenie.

Parícia Madajová          Photos: Courchevel Tourisme, Press Archive

www.valthorens.com
www.courchevel.com

Mohlo by sa Vám páčiť