Hľadať

Windsor opäť ožil pólom

Windsor opäť ožil pólom

Cartier je každoročne hostiteľom troch turnajov v póle: tradičného kráľovského Cartier International Windsor Polo Cup, adrenalínom nabitého turnaja v Saint-Moritzi v póle na snehu a výnimočným „púštnym“ v Dubaji. Prvý menovaný sa uskutočnil minulú nedeľu. Predstavuje vrchol britskej spoločenskej sezóny a taktiež ide o jednu z najviac očakávaných udalostí vo svete póla.

Aktuálny ročník turnaja vo Windsore bol však ešte viac výnimočný ako predchádzajúce. Tento rok totiž Cartier International Windsor Polo Cup oslávil 25. výročie. Za štvrť storočia si tento „glamour“ turnaj získal obdiv a uznanie na celom svete a v slovníkoch hráčov a priaznivcov póla má výsostné postavenie. V samotnej Británii predstavuje jedno z najprestížnejších športových podujatí vôbec.

Každoročne prichádzajú do Windsoru tisíce priaznivcov póla – tento rok očakávali organizátori približne 30-tisíc návštevníkov. A čo viac, Cartier tento rok na Polo Cup pozval okolo 600 prominentných hostí – spisovateľov, umelcov, športovcov, hercov i politikov.


Pólo sa nedá nemilovať

Zelené, špeciálne, priam vznešene upravené trávniky, nádherné kone a odvážni jazdci na nich. Také je pólo. Relax spojený s pokojom prírody. Je to kráľovský šport, ktorý má veľmi dlhú tradíciu, považuje sa za jeden z najstarších. Vznikol pravdepodobne v strednej Ázii. Neskôr sa rozšíril do Iránu, Číny, Japonska a Perzie. Do Európy ho priviezli anglickí kolonizátori.

Prvý oficiálny klub póla bol založený už v roku 1859 v Kalkate a o rok neskôr ho priviezli anglickí dôstojníci do Anglicka. V tej dobe tento šport volali hokej na koni. V roku 1874 v Hurlingrade boli stanovené prvé presné pravidlá a toto mesto sa stalo centrom póla. Veľmi rýchlo sa šíril aj do iných krajín ako aj do USA a Argentíny, kde sa stal dokonca národným športom. Tu dokonca pólu holdujú už malé deti.

Argentína sa môže pýšiť najlepšími hráčmi a vynikajúcimi chovmi koní criollo. Je to pôvodne domáce plemeno krížené s anglickými plnokrvníkmi, ktorého výsledkom je veľmi poddajný, obratný a rýchly kôň. Tieto kone, šľachtené na túto hru sú finančne náročné. Ich nadobúdacia cena sa pohybuje okolo sumy 15 000 eur.

NIPOS                                                    Photos: Cartier Press

www.cartier.com

Mohlo by sa Vám páčiť