Hľadať

Zdravá luxusná pochúťka

Na večierku, či oslave v elitnej spoločnosti by na stole nemal chýbať kaviár. Prvotriedna čierna lahôdka mnohokrát servírovaná so značkovým šampanským, sa stala takpovediac pevnou súčasťou životného štýlu úspešných ľudí, ktorí sa neboja užívať si život plnými dúškami. Je pravdepodobné, že väčšina bohémov a milovníkov fenoménu „joie de vivre“ siaha pri vhodnej príležitosti po znamenitom kaviári Almas. Prečo volia práve tento druh?


Vzácny ako diamant

Almas znamená v arabčine diamant, čiže klenot, ktorý je neodmysliteľne spätý s luxusom. Lepší, resp. trefnejší výraz pre vynikajúcu morskú pochúťku by snáď ani neprichádzal do úvahy. Najdrahší kaviár pochádza z belugy, jeseterovitej ryby, žijúcej v rozľahlom Kaspickom mori. Vo všeobecnosti sa hovorí, že čím jasnejšiu má kaviár farbu, tým staršia bola ryba, ktorú rybári vylovili. V tomto prípade však vyšší vek plní pozitívnu rolu. Niektoré jesetery-albíny žijú vo vodách Kaspického mora až neuveriteľných sto rokov a ich ikry sú nesmierne vzácne.


Pochúťka cenená v časoch veľkého Shakespeara

Kaviár mal skvelú povesť ešte za čias legendárneho dramatika Williama Shakespeara. Spomínaný bol najmä v súvislosti s veľmožmi a bohatými občanmi, navyše sa stal jedným zo symbolov reprezentujúcich luxusný životný štýl. „Náš“ druh Almas pochádza z ďalekého Iránu, čím získava na cene i vzácnosti. Jediný známy obchodný dom, ktorý pravidelne ponúka tento drahocenný kaviár na predaj, je Caviar House & Prunier nachádzajúci sa v rušnej londýnskej štvrti Picadilly. Za jediný kilogram výnimočnej gurmánskej lahôdky ukrývajúcej sa v konzerve z 24 karátového zlata, pýtajú v obchodnom dome šestnásť až dvadsaťtisíc amerických dolárov. Práve v uvedenom obchodnom reťazci je možné zadovážiť si tie najdrahšie jedlá v celej Veľkej Británii.


Čím svetlejší, tým lepší

Vzácny kaviár Almas tvoria viaceré rybie vajíčka vo veľkosti hrášku. Nie sú čiernej, ale sivej farby, čo naznačuje vysokú kvalitu produktu. Už roky sa traduje, že čím svetlejší odtieň má kaviár, tým vyššia je jeho kvalita. Ten úplne najdrahší označovaný ako kráľovský, je z hľadiska textúry hodvábne jemný. Ikry jeseterovitých rýb ponúkajú nielen jedinečnú, svojskú chuť, ale sú taktiež zdrojom vitamínov, bielkovín a omega 3 mastných kyselín. Dokonca sa vraví, že vďaka ich konzumácii si človek môže predĺžiť život. Peržania, ktorí kaviár ako prví vo veľkom „spropagovali“ ho nazývali chav-jar, čo v preklade znamená „kus sily.“ Pravdepodobne to súvisí so skutočnosťou, že ikry jesetera majú afrodiziakálne účinky.

Marcel Letko                                                                  Photos: ISIFA

www.almascaviar.co.uk

Mohlo by sa Vám páčiť