Hľadať

Živá voda z ostrova (I LOVE ELBA)

Živá voda z ostrova (I LOVE ELBA)

Je neskorý september a ja stojím v prístave Piombino, odkiaľ sa dá veľmi jednoducho dostať na okolité ostrovy. Mojou destináciou je Elba, najväčší z toskánskeho súostrovia. O Elbe som toho veľa počula a čítala, ale chcela som sa o tom presvedčiť na vlastné oči.

Čím bližšie je trajekt k pevnine, tým viac otváram oči dokorán a vdychujem senzačnú atmosféru. Vietor vo vlasoch, teplé slnečné lúče (príjemné, jesenné, ktoré už nepália) a božský morský vzduch, do ktorého je celý ostrov zahalený. A tie farby! Voda v okolí ostrova sa mení podľa jej hĺbky a miestami vyzerá ako mozaikový koberec. Túžim si skočiť hlavičku priamo z trajektu, ponoriť sa od hlavy až po päty do hlbín azúrového mora a doplávať na malý úsek opustenej pláže. Takto zasnívaná si ani nevšímam, že pomaly kotvíme v hlavnom meste ostrova.

small

Portoferraio je príjemné ostrovné mestečko, ktorého kúzlo objavil  Napoelon už v roku 1814. Nútený exil, ktorý bol hlavným motívom jeho návštevy tohto stredomorského ostrova, nakoniec vôbec nemusel byť nepríjemný. Ja premýšľam, ako by som si kúsok ostrova mohla vziať so sebou domov. Najskôr mám v pláne nazbierať si biele kamienky na známej pláži Le Ghiaie. Miestni ma však upozornia, že je to protizákonné, a tak hľadám niečo iné, rovnako autentické. A vtom nachádzam „ju“, živú ostrovnú vodu. Zakaždým, keď si ju streknem do vlasov, ocitnem sa opäť na mojom obľúbenom ostrove a aspoň na chvíľku zažívam jeho pulzujúcu septembrovú energiu.

small_1

Dnes je po ostrove Elba roztrúsených 19 obchodov značky L´Acqua dell´Elba a ďalších osem sa nachádza na zvučných uliciach v najznámejších talianskych mestách ako Rím,  Florencia, Lucca a Siena. O výrobu parfumov sa stará trojica zakladateľov, rovnako ako o prevádzku rodinného podniku. V každej jednej fľaštičke sa ukrýva malé tajomstvo a osobný dotyk ostrova. Samozrejmosťou je vysoká kvalita surovín a presnosť pri výrobe. Neodmysliteľným základom je ručná remeselná výroba robená s múdrosťou a s vášňou.  Základňa a laboratóriá sa nachádzajú v meste Marciana Marina. Dielne sú inšpirované stáročnou renesančnou tradíciou. V takejto podobe sa dnes predvádza madame L´Acqua dell´Elba, remeselnícky obchod tretieho tisícročia, ktorý neprestáva hľadať nové myšlienky. Avšak, vždy na báze tradícií, odrážajúc ambície Národného parku toskánskeho súostrovia. So šarmom, ktorým táto krajina oplýva, jej  kultúrou, umením a nepochybne spôsobom života, vždy v úzkom spojení s prírodou. Značka odnepamäti podporuje umenie, kultúru a sociálne možnosti na ostrove. Je prísne zameraná na ochranu životného prostredia a podieľa sa na dlhodobých projektoch. Okrem troch základných parfumov vyrába aj krémy a mydlá, kozmetickú líniu pre deti a výrobky do domácnosti ako sviečky, uteráky, osušky, až po cestovateľskú líniu a darčekové predmety.

small_2

Ležím na pláži Le Ghiaie s bielymi kamienkami. Presne na tej istej, ktorá je hlavnou protagonistkou reklamnej kampane parfumov značky L´Acqua dell´Elba. Jedno vám poviem určite – nie je to žiaden photoshop. Farby sú rovnako žiarivé a krajina nádherná. Ani malé mraky, ktoré sa rozmáhajú nad modrou oblohou, neuberajú tomuto miestu žiadne čaro. Práve naopak. V štipľavom popoludňajšom vzduchu už cítiť jeseň. Občas privoniavam k flakóniku so živou ostrovnou vodou a čakanie na trajekt si krátim listovaním v katalógu. „Prostredie ostrova Elba poskytuje nekonečné možnosti pre všetkých, ktorí milujú plavbu plachetnicou, cyklistiku, trekking, brázdenie vĺn na surfe, horolezectvo, maratónový beh, skúmanie hlbín mora potápaním a šnorchlovaním…“, a ja viem, že sa sem určite musím skoro vrátiť.

Words & Photos: Veronika Nováková
www.acquadellelba.it

Mohlo by sa Vám páčiť