Hľadať

Žrebovanie štartových čísel 25. Slovenského derby

Žrebovanie štartových čísel 25. Slovenského derby

Štartová listina na 25. ročník Slovenského derby už je známa! V piatok o 13-tej hodine za účasti novinárov štartové čísla štrnástky účastníkov vyžrebovala Veronika Vágnerová, víťazka súťaže Miss Slovensko 2007 (pod dievčenským menom Husárová), aktuálne marketingová šéfka prestížneho časopisu Milliard Sun.

Tento rok bude Slovenské derby slovensko-českou záležitosťou. Jediný potenciálny nemecký účastník Royal Music od trénera Andreasa Wöhlera bol pri poslednom škrtaní odhlásený, dôvodom je jeho predaj do Austrálie…

Prevaha domácich koní by mohla v jubilejnom 25. vydaní „modrej stuhy“ s dotáciou 64 000 € rezultovať do piateho triumfu slovenských farieb v Derby. Predchádzajúce štyri dosiahli Almaz (1995), Temirkanov (1998), Teddy Ready (2008) a Innovator (2010). Tento raz je v hre rekordná desiatka plnokrvníkov v slovenskom tréningu.

Najostrejšie sledovaný z nich je akiste Connor, reprezentant stajne KT Obal, presvedčivý víťaz Starohájskeho kritéria počas mítingu Turf-gala. Veronika Vágnerová vyžrebovala a k jeho menu doplnila azda šťastné číslo 7. Priaznivé čísla dostali aj ďalší šancoví účastníci, zverenci Jaroslava Hanáčka Gaston (č. 5) a Unique Pilot (č. 6). Mimochodom, Hanáček ako tréner Slovenské derby nikdy nevyhral, rovnako ako stajňa MPL Racing. Do boja teda posielajú aj ďalšie želiezko v ohni, trojnásobného víťaza z aktuálnej sezóny, ryšiaka Winterberga (č. 10). Z priaznivého žrebu č. 3 sa môže tešiť aj realizačný tím stajne Patrik okolo beluša Oroblanco.

Z boxu č. 1 na trať Derby dlhú 2400 metrov odštartuje azda najvážnejší oponent domácich nádejí, zverenec Františka Holčáka George Boole. Víťaza Veľkej jarnej ceny a bronzového z Českého derby povedie jeho stály jazdecký partner, džokej Róbert Šara. Naopak najvyššie čísla na žiadosť trénerov obdržali senická Zoriana (č. 13) a český Landaron (č. 14).

Džokejskou star 25. Slovenského derby bude v Nemecku pôsobiaci najúspešnejší jazdec slovenskej histórie Jozef Bojko, ktorý pôvodne mal viesť Royal Musica. Po jeho škrte sa predstaví v sedle Unique Pilota, čím môže výrazne zvýšiť šance strieborného zo Starohájskeho kritéria.

Okrem samotného derby diváci v nedeľu 16. júla v Starom háji uvidia aj ďalšie štyri zápolenia najvyššej kategórie. Pozornosť púta najmä 24. Zlatý pohár pre starších vytrvalcov, kde sa predstavia prví traja z Veľkej ceny Slovenska (Intisari, Oriental Sky, Medici) aj všetci medailisti z pražského Zlatého pohára (Always on Sunday, Bonys, Fernando). Vysoká kvalita je však tradične aj na štarte Bratislavskej míle (1600 m, 3r+), Ceny Pat´s Music (2000 m, 3r a staršie kobyly) a Ceny Mysa (1000 m, 3r+).

Spolu je na programe deviatka zápolení s úvodným „hvizdom“ tradične o 14:00 hod. Samotné Derby (aj v priamom prenose RTVS na televíznej dvojke) je naplánované na 17.00. Definitívna verzia štartových listín aj s rámcovými dostihmi bude známa v utorok. Nebude chýbať pestrý sprievodný program s hudobnými a tanečnými vystúpeniami, súťažou „O najelegantnejšiu dámu v klobúku“ a „Detský klobúčik“, detskými atrakciami a na záver s tradičnou bohatou tombolou.

 

Ján Valtýni

Foto: Peter Lukáč

 

www.zavodisko.sk

 

Mohlo by sa Vám páčiť