Autentické príbehy, nadčasové témy

Aj pólo má svojho kráľa

0
Aj pólo má svojho kráľa

Adolfo Cambiaso. Jedno zo súčasných, najzvučnejších mien póla. Komu patrí? Nesmierne talentovanému 39-ročnému chlapíkovi s hendikepom 10 bodov. Adolfito alebo aj Dolfi, ako famózneho športovca prezývajú, je momentálne absolútnou jednotkou v póle. Mnohí hráči ho považujú za ikonu, ktorej dosiahnuté úspechy majú skutočne vysokú cenu. Ale ako sa vlastne začal príbeh obdivovanej hviezdy?

small_1

Lovec trojkoruny

Adolfo, ktorý sa narodil 15. apríla 1975 v Cañuelas, privoňal ku koňom už v mladom veku. Ale k tomu, aby sa začal venovať pólu ho priviedla až jeho matka Martina de Estrada Lainez. Novú úlohu zobral chlapec naozaj vážne a postupne si začal „budovať“ hendikep. V trinástich rokoch vyhral s tímom La Martina turnaj Eduardo Heguy Cup, pričom jedným zo spoluhráčov mu bol aj jeho vlastný otec. Postupne nasledovali ďalšie športové výzvy ako Campaña del Desierto Cup a Renault Cup Open. Obe boli dotiahnuté do víťazného konca. Zaujímavé, že len v 15-tich rokoch dosiahol mladý Cambiaso hendikep 6 bodov. Ku magickej desiatke sa prepracoval veľmi rýchlo a to dokonca ako najmladší hráč póla v histórii! To už mal za sebou niekoľko vzrušujúcich ciest po Argentíne, Anglicku a Spojených Štátoch Amerických. S družstvami La Martina a Ellerstina/Ellerston White sa mu podarilo vyhrať dovedna 24 turnajov. Obzvlášť sladko však chutil úlovok v podobe „Trojkoruny“ (Triple Corona), ktorú tvoria podujatia Argentine Open, Hurlingham Open a Tortugas Cup. A teraz sa núka otázka… Môže byť človek ešte úspešnejší? Áno, môže. Cambiaso totiž ešte ani zďaleka neskončil…

small

Zrodenie La Dolfina

V rokoch 1995 až 1999 ukoristil čoraz skúsenejší Dolfi triumf v 31 turnajoch. Zároveň sa začal pasovať s novou, zaujímavou výzvou. Spoločne s ďalším top hráčom Bartolomém Castagnolom založil vlastné družstvo La Dolfina Polo Team. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo Dolfi ukončil spoluprácu s Ellerstinou. Ani potom sa však nesústreďoval len na svoj novovzniknutý tím. Cambiaso dokonca potvrdil účasť v reprezentácii prestížneho klubu póla z Dubaja, ktorému sa podarilo vyhrať trikrát Queen’s Cup a dvakrát Golf Cup. Pokiaľ by sme sa mali vrátiť do súčasnosti – aktuálne je Adolfo najúspešnejším hráčom turnaja Argentine Open. Zúčastnil sa ho celkovo 15-krát, pričom 7-krát sa tešil z prvenstva. Zaknihoval dovedna 535 fantastických gólov, vďaka čomu odsunul ďalšieho skvelého borca Bautistu Hegua na striebornú pozíciu. Pribúdajúce úspechy na trávnikoch nemohli ostať bez povšimnutia a ešte v roku 1997 si Dolfi odniesol prestížne ocenenie Olimpia de Plata, ktoré sa udeľuje výnimočným argentínskym športovcom. Okrem pravidelnej reprezentácie v La Dolfine hrá Cambiaso od roku 2002 aj za národný tím, ktorému sa podarilo zahviezdiť v Copa Quilmes.

small_2

Pád Aikena Curu

Podiel na Dolfiho úspechoch mali aj kone, ktoré počas dôležitých turnajov sedlal. Hoci čestné miesto v jeho srdci ich zabralo niekoľko, Cambiaso si rád spomína na žrebca menom Aiken Cura. Bol výnimočný, rýchly a veľmi známy vo svete. Žiaľ, príbeh tohto úspešného koňa sa skončil tragicky. Počas finále turnaja Argentine Open v roku 2006 absolvoval nepríjemný pád a ani následné liečby vážne zranenej nohy nepriniesli želané výsledky. Bojujúcemu koníkovi museli amputovať končatinu, následne mu nasadili protézu, aby bol napokon kvôli pretrvávajúcemu trápeniu utratený. Cambiaso sa ku štvornohým priateľom vždy správal s rešpektom i úctou. Zasadzoval sa za drezúru a tréningy bez prehnanej agresivity, či násilia. Tento sympatický postoj mu zabezpečil priazeň Jej Veličenstva, britskej kráľovnej Alžbety II., ktorá Dolfiho označila za priekopníka v snahách zlepšiť vzájomný „pracovný“ vzťah medzi človekom a koňom. A keď už sme pri týchto ušľachtilých zvieratách, dokonalý klon jedného z Cambiosových zverencov – koňa menom Cuartetera, predali na aukcii za rekordných 800 000 dolárov. Takáto suma nemá na dražbách týkajúcich sa póla obdobu.

Marcel Letko
Photos: ISIFA
http://en.wikipedia.org/wiki/Adolfo_Cambiaso