Autentické príbehy, nadčasové témy

Danedream spôsobil senzáciu

0

Tohtoročný dostihový event Qatar Prix de l’Arc de Triomphe, ktorý sa konal pred dvoma týždňami priniesol zaujímavé prekvapenie v podobe neočakávaného víťazstva nemeckého Danedreama. Šestnásť koní na štarte tohto poudjatia, medzi ktorými hviezdili také esá ako Sarafina, So You Think či Workforce, bojovalo na dráhe dlhej 2 400 metrov, aby si vydobyli slávu a uznanie na jednom z najlepšie dotovaných európskych dostihových mítingov s dotáciou štyri milióny Eur.

Najzaujímavejšia správa z Paríža znie – rekord dostihov bol prekonaný trojročným nemeckým rýchlikom, kobylou Danedreamom, ktorá posledných 200 metrov priam lietala, za čo môže aj senzačný povrch. V nedeľu 2. októbra patrila Danedream jednoducho k najlepším štvornohým atlétom, pričom svojmu majiteľovi navýšila konto o 2.28 milliónov Eur. Jej džokej, Andrasch Starke, odviedol tiež skvelú prácu, keď dokázal odolávať náporom súperov, Snow Fairy i Sharety majiteľa Agu Khana. Samozrejme, dôležité je spomenúť aj ďalších silných súperov, ktorí nedokázali nájsť spôsob, ako pokoriť nemeckú kobylu. Či už to boli Workforce, Galikova, Sarafina alebo Nakayama Festa.  

Príbeh Danedream je ako z rozprávky. Svoje prvé víťazstvo vybojovala v júni minulého roka vo veku dvoch rokov na závodisku Wissembourgu v Alsasku.  Potom, na konci sezóny, skúšala šťastie v grupových dostihoch, aby na konci mája nakoniec skutočne dosiahla skvelú úroveň, kedy vyhrala Oaks d’Italia. V tomto roku, počas leta potvrdila svoju statočnosť v boji proti svojím „mužským“ súperom v domovskej krajine, najprv v Hoppegarten a potom v Baden-Badene. Niekoľko dní pred dostihmi v Paríži získal polovičný vlastnícky podiel Danedream  japonský majiteľ Teruya Yoshida. Zdá sa, že jeho rozhodnutie bolo výnimočné.

Qatar Prix de l’Arc de Triomphe patrí každoročne k obľúbeným vrcholom dostihovej sezóny vo Francúzsku, a to nielen v oblasti športovej, ale i spoločenskej. Svedčia o tom perfektne oblečené dámy s najrozličnejšími klobúkmi i rôzne sprievodné akcie. Pevne verím, že sa mi raz na parížske dostihy podarí dostať.

Peter Fritz                                                       Photos: ISIFA

www.prixarcdetriomphe.com