Free Porn manotobet takbet betcart betboro megapari mahbet betforward 1xbet

Autentické príbehy, nadčasové témy

Dubaj. Perla luxusu i mesto niekoľkých „naj“

- Reklama -

Text: Daniela Kotrus

Foto: Unsplash.com; ID: 429620146/Shutterstock

Mesto, ktoré doslova prekypuje energiou. Pulzujúca a živá zmes luxusu a tradičnej arabskej kultúry je lákadlom, ktoré k sebe ročne priťahuje turistov zo všetkých kútov sveta. A hoci pandémia koronavírusu cestovanie do zahraničia obmedzila, nič nám nestojí v ceste priblížiť si zaujímavosti Dubaja aspoň takto.

Dubaj sa rozprestiera na Arabskom polostrove na pobreží Perzského zálivu. Zo siedmich emirátov si táto „perla zálivu” svojou jedinečnosťou vyslúžila titul najpopulárnejšieho mesta v Spojených arabských emirátoch. Pod vládou šejka Muhammada bin Rášida Al Maktúma je Dubaj v rozkvete pre prínos z rozvoja obchodu, výroby a služieb, ale i pre rozvinutú ekonomiku, ktorou pridanou hodnotou je ľudský kapitál zo zahraničia.

Dubaj však púta pozornosť hlavne pre svoje jedinečné projekty, extravagantné stavby a najluxusnejšie hotely sveta. Dominantami sú bezpochyby prekrásne pláže s bielym pieskom obsypané mušľami, číre modrozelené more a Arabská púšť, ktorá siaha od Jemenu až po Irak.

Väčšinu obyvateľov prekvapivo netvoria pôvodní obyvatelia, ale zväčša prisťahovalci či už spomínaná zahraničná pracovná sila. Dohovoríte sa tu po arabsky a anglicky. Mnohých, ktorí tento koktail národností navštívia, prekvapí, že všetko je automaticky preložené do angličtiny, ktorú bezchybne ovládajú domáci rovnako ako prisťahovalci.

Dubaj zaujme tradičnou arabskou kultúrou, ale i neodmysliteľným luxusom a jedinečnými atrakciami.

Toto mesto si vás dokonale podmaní. Je doslova nabité energiou. Neviem, či vychádza zo slnka, ktoré svieti 365 dní v roku, alebo je to ľuďmi, ktorí sa bez ohľadu na postavenie či krajinu, z ktorej pochádzajú, vľúdne usmievajú. Nájdete tu úplne všetko pre všetky vekové kategórie. Či už najvyššiu budovu sveta, najluxusnejší hotel a najväčšie obchodné centrum na svete, spievajúcu fontánu, umelé formácie ostrovov, lyžiarske stredisko uprostred púšte, podmorský hotel, alebo najväčšie vyhliadkové koleso sveta – Dubai eye. So svojimi kultúrnymi atrakciami a siahodlhými plážami osloví malých i veľkých. Nenadarmo si Dubaj pripisuje aj titul najnavštevovanejšieho mesta i vzhľadom na širokú škálu ponuky hotelov, či privátov od tých najluxusnejších na svete až po tie pre menej náročných.

Najvyššia budova sveta Burj Khalifa je mrakodrap, ktorý sa týči až do výšky 829,8 metrov. Patrí k vyhľadávanej destinácii turistov a za zmienku stojí hneď niekoľko „naj”, ktorými sa pýši. Situovaná je v centrálnej časti Downtown Dubaj. Je obklopená množstvom hotelov, lemovaná spievajúcou fontánou a najväčším obchodným centrom na svete – Dubai Mall. Hore návštevníkov vyvezie najrýchlejší výťah rýchlosťou až 10 metrov za sekundu. Vychutnať si odtiaľ môžu jedinečný  výhľad na najvyššie položenej pozorovacej plošine. Vďaka čírym skleneným stenám budovy tu čaká 360-stupňový nezabudnuteľný zážitok v podobe výhľadu na mesto, púšť a oceán.

Burj Khalifa disponuje dokonca i najvyššie položenou mešitou, ktorá sa nachádza až na 158. poschodí, či vôbec najvyššie položeným bazénom. Impozantná veža nie je len polyfunkčná budova, je to doslova umelecké dielo; najvyššia voľne stojaca konštrukcia, najvyššia obytná budova s najväčším počtom poschodí.  

Medzi ďalšie skvosty a ikony Dubaja patrí bezpochyby najluxusnejší 7-hviezdičkový hotel 7Burj al Arab pripomínajúci svojím tvarom plachetnicu. Je vysoký 321 metrov, čím si v minulosti pripísal titul najvyšší hotel na svete. Neskôr tento titul prebral Gevora hotel v Dubaji s výškou 356 metrov. Burj al Arab leží na umelo vybudovanom ostrove kúsok od pláže Jumeirah. Hotelovým hosťom ponúka neobyčajný zážitok už len samotný vstup do hotela, kde eskalátory vo vnútri lemuje 20 metrov vysoký vodopád a impozantné loby v tvare vypuklých plachetníc zdobené lístkovým zlatom. Hostia majú k dispozícii i neobyčajnú dopravu v podobe luxusných áut značky Rolls-Royce a samostatný heliport na vrchole budovy. Jedinečným zážitkom sú i samotné reštaurácie v tomto hoteli. Zákazníci si môžu posedieť v reštaurácii s výhľadom na more a mesto vo výške 200 metrov vysunutej z pôdorysu budovy, či naopak v reštaurácii pod morskou hladinou. Hotel je zapísaný i v Guinnessovej knihe rekordov.

Dubaj je mimoriadne živé mesto plné emócií a zážitkov. Na druhej strane je aj pokojné a bezpečné. Majitelia svoje domy, byty, či autá nezamykajú v strachu o bezpečnosť a keď sa vám stane, že si zabudnete mobil, peňaženku, alebo mikinu, nájdete ich presne tam, kde ste ich nechali. Ak už teda nebude niekto so zabudnutými vecami za vami bežať.

Veľká časť domáceho obyvateľstva s obľubou využíva na trávenie voľného času nákupné strediská. Okrem atraktívnych nákupov, na ktorých je založená i značná časť turizmu, nájdete v nákupných centrách zábavné parky, detský svet, klzisko, gigantické akvárium s podmorským svetom, vodopád či dokonca i lyžiarske zjazdovky.

Najznámejším a zároveň i najväčším nákupným centrom v Spojených arabských emirátoch je Dubai Mall. Nachádza sa v Downtown Dubai a lemuje ho Burj Khalifa, Dubajská opera, tancujúca fontána a množstvo prestížnych hotelov rozprestierajúcich sa v tejto finančnej štvrti. Dubai Mall je bezkonkurenčne najlepším nákupným centrom. Vyžiť sa v ňom môžete kultúrne i spoločensky. Pre gurmánov ponúka množstvo reštaurácií, kaviarní či najväčší obchod s cukrovinkami Candylicious. Pre milovníkov módy disponuje tými najluxusnejšími svetoznámymi značkami. Je tu radosť nakupovať. Najmenších chytí bezpochyby za srdce detské mesto profesií KidZánia, kde si majú možnosť vyskúšať dospelý svet.

Dubai Mall má vo svojej ponuke i klzisko, kde sa po rozhorúčenom dni môžete príjemne schladiť, či dokonca i najväčšie akvárium na svete, ktorého súčasťou je i podmorská ZOO, kde žije viac než 33 000 vodných živočíchov.

Neviem, či si môžem dovoliť nazvať tancujúcu fontánu súčasťou tohto gigantického nákupného kolosu, ale pri jeho návšteve je povinnou zástavkou a je doslova nemysliteľné si ju nepozrieť. Verím, že si podmaní takmer každého. Je to nádherný zážitok. Hra svetla a hudby. Druh umenia. Divák si ho dopraje pre silný emočný zážitok nie len raz.

Atraktívnych a nevšedných nákupných centier je v Dubaji niekoľko. Rozhodne sa oplatí vidieť a zažiť ich atmosféru. Detailnejšiu pozornosť budem však venovať už len jednému, a to Mall of Emirates. Určite však za zmienku stoja i iné, ktoré aspoň okrajovo spomeniem, ale Mall of Emirates si získal moje srdce pre jediné indoor lyžiarske stredisko na púšti – Ski Dubai.

Ski Dubai poteší nielen nadšencov lyžovania, ale i nadšencov snowtoboganingu a sánkovania. Impozantná alpská dedinka situovaná pod svahom, či bar a reštaurácia v strede zjazdoviek dokonale imitujú tú pravú zimnú atmosféru. Návštevníkov, ktorí neholdujú zimným radovánkam, určite oslovia kráľovskí tučniaci, ktorí si v Mall of Emirates – Ski Dubai už vytvorili trvalý pobyt. Nákupné centrum má výbornú polohu, rozlohovo je jednoznačne kompatibilnejšie ako Dubai Mall. Rýchlo sa v ňom zorientujete a nájdete v ňom opäť úplne všetko ako sa na perlu luxusu patrí, dokonca i 5-hviezdičkový hotel Kempinski.

Veľkokapacitné luxusné nákupné centrá k metropole „shoppingu“ patria. Každé z nich je iné, osobité a jedinečné. Nákupné stredisko Ibn Battuta Mall je akým si tematickým celkom, odzrkadľujúcim výpoveď arabského bádateľa Ibn Battutu, ktorý sa preslávil najmä ako cestovateľ a  precestoval nielen celý blízky Východ. Architektonicky je Battuta Mall rozložený do pavilónov, ktoré odrážajú vždy inú kultúru. Nájdete tu indický, egyptský, či čínsky pavilón.

Dubai Marina Mall poteší svojou polohou návštevníkov pláže, či prístavu. A Dubai Festival City zas podporí nákupy na brehoch Dubai Creek.

Dubaj je zmesou tradičnej arabskej kultúry a luxusu. A tu mi nedá opomenúť čarovné miesto, kde tradičná arabská kultúra vynikne – Souk Madinat Jumeirah.

Souk Madinat Jumeirah je trhovisko, kde nájdete množstvo obchodíkov s módou, tradičné arabské suveníry, ale i korenie, oleje, obrazy, šperky, či koberce. V blízkosti trhoviska sa nachádza divadlo, reštaurácie či dokonca gondoly na arabský spôsob, z ktorých je nádherný výhľad na už spomínanú ikonu Dubaja Burj al Arab.

Opísať veľkomesto na púšti, kde je všetko možné vidieť a zažiť, a popritom nevynechať to podstatné, čo tento emirát poskytuje, sa mi javí nemožné. Nakoľko Dubaj doslova ponúka všetko. Byť už len v púšti je pre mnohých veľkým zážitkom. Keď sa ocitnete v Dubaji, bol by hriech nespoznať púštnu Safari. Vyskúšať môžete jazdu džípom, na štvorkolkách či jazdu na ťave. Pre milovníkov lyžovania bude iste zaujímavé vyskúšať zjazd na lyžiach po piesočnatých dunách. Krásy púšte si môžete užívať či obdivovať počas dňa, ale i počas noci. Prespať je možné v umelo vybudovaných „púštnych dedinkách“, kde na turistov čaká pestrý program v podobe tradičných arabských pokrmov, nápojov a bohatým výberom tabaku pre vychutnávanie si vodnej fajky. Popri tom ako si pochutnávate na jedle, atmosféru dokresľujú brušné tanečnice, čo určite poteší nejedno pánske oko. Pre dámy bude spestrením skrášľovanie henou.

Jedno je isté – Dubaj vďaka svojej rozmanitosti dokáže okúzliť každého.  

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -