Autentické príbehy, nadčasové témy

Historické derby pre PD Senica

0
Historické derby pre PD Senica

Inak ako mimoriadne vydarený sa nedá nazvať druhý vrchol slovenskej dostihovej sezóny –  25. Slovenské derby. V bratislavskom Starom háji vládlo krásne slnečné počasie, fantastická divácka kulisa, kvalitné výkony stredoeurópskej špičky koní a v neposlednom rade obrovské a úprimné emócie.

 

Tento ročník bol určite jedinečný a nezabudnuteľný. Po prvý raz v histórii Slovenského derby zvíťazila kobyla. Jediná v štartovom poli. A navyše víťazstvo zostalo na Slovensku. Po troch rokoch sa domácim priaznivcom predstavil najúspešnejší slovenský džokej histórie Jozef Bojko, hoci derby opäť preňho zostalo zakliate. Dostihoví labužníci si vychutnali päť medzinárodných zápolení – Zlatý pohár, Cenu Pat’s music, Bratislavskú míľu, Cenu Mysa a to najlepšie z najlepšieho –  Slovenské derby. V sprievodnom programe opäť nechýbali tradičné súťaže o najelegantnejšiu dámu v klobúku, pre malé dámy súťaž Detský klobúčik, vystúpenie heligonkárov a latinsko-amerických tanečníc a na záver bohatá tombola. Na svoje si jednoducho prišiel každý.

Domácich fanúšikov na úvod potešil víťazstvom v Zlatom pohári reprezentant stajne Patrik Senica Oriental Sky, v sedle so svojím trénerom Jaroslavom Línkom. Revanšoval sa tak velkokarlovickému Intisarimu za tesnú prehru vo Veľkej cene Slovenska počas júnového Turf-gala. V Starom háji tak znela slovenská hymna. A po nej aj maďarská a česká, keď sa v Cene Pat´s Music presadila zverenkyňa Sándora Kovácsa Akvamarin a následne v Bratislavskej míli český spolufavorit Ideal Approach.

Po rámcovom programe sa už všetka pozornosť obecenstva sústredila na najväčší vrchol slovenskej dostihovej sezóny – jubilejný 25. ročník Slovenského derby. Rovina kategórie Graded 3 na 2400 metrov s dotáciou 64 000 eur. Do posledného boxu nabité štrnásťčlenné štartové pole s predbežným favoritom v podobe víťaza Starohájskeho kritéria Connora zo stajne KT Obal, ale aj niekoľkými kuriozitami. Jednou z nich bol štart až štyroch koní bielej farby, niečo také Slovenské derby nepamätá.

Modrú stuhu si zo Starého hája v predchádzajúcich 24 ročníkoch odviezli najčastejšie kone z Nemecka (10-krát), české kone vyhrali 8-krát a domáce realizačné tímy sa tešili v štyroch prípadoch. Šanca na piaty triumf bola veľká, keďže na štart sa postavilo až 10 koní v slovenskom tréningu – to je ďalší rekord.

Aj preto bola atmosféra v hľadisku plná očakávania a napätie by sa pri zavádzaní koní do boxov dalo krájať. Napokon všetko vygradovalo na začiatku cieľovej roviny, keď džokej Štefan Budovič v drese PD Senica poslal do trháku belku Zorianu, ktorá svojim súperom nedala šancu a veľmi ľahko o tri dĺžky zdolala Gastona z MPL Racing. Výbuch radosti v senickom tíme bol spontánny a nefalšovaný, veď s temperamentnou kobylkou si v príprave užili svoje. Najmä trénerka Zuzana Kubovičová, ktorá oslavovala už tretí triumf v Slovenskom derby po zásahoch Teddy Readyho (2008) a Innovatora (2010).

PD Senica je po TJ Slávia Šurany druhou najdlhšie aktívnou stajňou na slovenskej scéne. Prvý veľký úspech zaznamenala v roku 1992, keď Quirinus (tréner Pavel Kalaš, džokej Jaroslav Brečka) triumfoval vo Veľkej pardubickej. V Slovenskom derby sa doteraz najlepšie v modro-žltom drese prezentoval „Koň roka“ zo sezóny 1997 Czas, ktorý finišoval štvrtý. Vlani Kaiserwalzer posledný…

Druhý v cieli Gaston (dž. J. Palík) zaknihoval  druhé striebro pre stajňu MPL Racing majiteľa Miroslava Pisklu a trénera Jaroslava Hanáčka (dva razy sa im podarilo vyhrať rakúske derby, to slovenské stále odoláva). Tretí Aeneas (dž. J. Chaloupka) z vlani aj predvlani úspešnej stajne Statek Blata Česká ráj potvrdil vzostup výkonnosti a tréner Josef Váňa už kuje plány na slovenský a český St. Leger. Štvrtým miestom stabilnú formu potvrdil Oroblanco (dž. J. Línek), tzv. „tabuľu“ uzatváral druhý favorit George Boole (dž. R. Šara).

 

Ing. Ján Valtýni

Foto: Peter Lukáč

 

www.zavodisko.sk