Autentické príbehy, nadčasové témy

Kentucky, miesto tradícií

0

Návštevník, ktorého priláka Kentucky, spozná miesto mnohých prírodných krás, trvalých tradícií a priateľského, súťaživého ducha. Je to štát, kde medziľudské vzťahy patria k mimoriadne príťažlivým, a aj preto predstavuje vhodné miesto na založenie rodiny.

Kentucky má päť rôznych regiónov, ktoré ponúkajú mimoriadne rozmanité spektrum fauny a flóry. Z troch strán ohraničené riekami, kde ešte stále nájdete hojnosť rýb, bohaté na masívne lesy a nekonečné lúky s myriadami lúčnych kvetov všakovakých vôní. Prírodné bohatstvo dokáže prilákať každý rok „outdoorových“ nadšencov zo všetkých štátov USA i spoza oceánu. Okruh z východu na západ môžete prejsť po úpätí Apalačských hôr a pritom sa nechať zaviesť do krásnej oblasti Bluegrass. Stredné Kentucky je domovom veľkolepých konských fariem, kde môžete vidieť ušľachtilé plnokrvníky cválať na zelenom koberci, a sledovať ako ich atletické telá  objíma para pohrávajúca sa so sviežim ranným vzduchom.

Ich návšteva patrí k naozaj veľkolepým zážitkom. Pozemky pokryté dlhou, špecifickou kentuckou trávou (bluegrass – tráva, ktorá má pri špecifickom svetle jemný nádych modrej farby), lemované romantickými bielymi ohradami, ktoré oddeľujú jednotlivé farmy a ich vychýrené stajne. Cesty lemujú staré kamenné múriky, dedičstvo po európskych remeselníkoch, ktorí sem prišli kedysi dávno. Na poliach farmári pestujú tabak, kukuricu, sóju a ďalšie plodiny.
Štát má vápencové podložie, čo významne ovplyvnilo vznik najväčšieho jaskynného systému. Mammoth Cave patrí k najdlhším jaskynným systémom na svet. Na západe a východe krajiny sa nachádzajú obrovské zásoby uhlia.

Mestá Louisville, Lexington v Northern Kentucky sú centrami priemyslu krajiny. Frankfurt zas slúži ako sídlo štátnej správy. Malebné sú však typické „kentucké“ mestečká s pestrou históriou. Niektoré sú domovom bohatých vlastníkov pôdy s rozľahlými majetkami a predvojnovými domami. Na druhej strane sa môže oko potešiť pohľadom na krajinu posiatu malými rodinnými farmami. Keď porovnáme priemyselnú severnú časť a južné oblasti, nachádzame svet odlišných kultúr.
Ľudia z Kentucky sú usilovní a pracovití, a napriek hlbokým poľnohospodárskym koreňom sa dokázali veľmi rýchlo prispôsobiť mestskému štýlu života. Veľkú úlohu v živote obyvateľov tohto štátu hrajú tradície, ktoré sa predávajú z generácie na generáciu. Na vidieku je ešte stále možné započúvať sa do typických zvukov bendža. Po večeroch na verandách posedávajú ľudia, aby si pohovorili s rodinou a priateľmi. Kontrastom k romantike vidieku je však typický mestský život s pestrým aktivitami a zábavou v „chic“ mestských kluboch, hoteloch, umeleckých centrách a galériách.

Bolo by hriechom nespomenúť najväčší sviatok v Kentucky – Kentucky Derby. Tento rok v máji sa uskutoční už 137. ročník. Počas tohto dostihového eventu ľudia z Kentucky plánujú party, a čo je výsadou hlavne dám, v obchodoch vyberajú ten najlepší klobúk. Premyslene dekorované dámske pokrývky hlavy s exotickými chocholmi, stuhami a ďalšími nevyhnutnými doplnkami, často presiahnu sumu niekoľkých stoviek dolárov. Počas konania derby Louisville ožíva, navštevujú ho známe celebrity, špičkoví džokeji a na dráhe sa objavia tie najúžasnejšie kone. Za kakofónie 250 tisícov fanúšikov na hipodróme Churchill Downs zvíťazí ten najlepší. A pritom sa oslavuje, každý chce ochutnať vychýrený Mint Julep – nápoj z bourbonu, sirupu a čerstvo odtrhnutej mäty.
Keď spomínam bourbon, tak tento nápoj je súčasťou unikátneho dedičstva Kentucky. Jeho výroba začala v ranných rokoch a trvá dodnes. Čistú vápencovú vodu majstri bourbonu za pomoci ingrediencií transformujú do destilátu najvyššej kvality.

Či si radi vychutnávate silu a „glamour“ jazdeckej kultúry, potešíte sa na turistických chodníkoch i na hladine jazier a riek v náručí utešenej prírody, alebo preferujete prehliadky múzeí, výlet do Kentucky vám prinesie množstvo milých prekvapení. Vibrujúci štát plný života čaká na každého návštevníka.
Naša hymna „My old Kentucky home“ sa k nám tíško prihovára: „Neplač už moja pani. Nech slnko jasne svieti v mojom starom domove v Kentucky.“
Dúfajme, že noví priatelia zo Slovenska sa stanú našimi pravidelnými návštevníkmi a budú s nami zdielať našu bohatú históriu.

Margaret (Peggy) Pauley
Director, U.S. Export Assistance Center, Louisville Kentucky
U.S Department of Commerce

Photos: Kentucky Tourism, Margaret (Peggy) Pauley Archive, Louisville Convention & Visitors Bureau

www.EXPORT.gov