Autentické príbehy, nadčasové témy

Kniha snov, ktorú otvorila Viera Koričanská

0
Kniha snov, ktorú otvorila Viera Koričanská

Pre mnohých mužov predstavuje svet dámskej spodnej bielizne dokonalú knihu plnú snov, v ktorej by najradšej listovali každý deň. A hneď niekoľkokrát. Jednu som otvoril spoločne s módnou návrhárkou, ktorá je vo svete „lingerie“ doma. Vytvára svoju značku Admiral a ponúka skrytú krásu pre dámy a dokonca aj pre pánov.

Z jedného z vašich citátov som sa dozvedel, že sen, ktorý sa nepokúsime uskutočniť, je ako neprečítaný list. A vy rada čítate… Kedy ste začali listovať v liste vašich snov? K čomu ste po jeho prečítaní dospeli?
Moju knihu snov som otvorila v roku 1989 a začala som ju postupne napĺňať – krok za krokom. Rozhodla som sa ísť po náročnej ceste, akou je výroba dámskej spodnej bielizne.

small

Predpokladám, že vaším najväčším snom bolo uspieť v oblasti dámskej a pánskej spodnej bielizne. Prečo práve táto oblasť? Pociťovali ste akési vákuum  v tomto segmente?
Určite áno. Kúpiť v dobe, keď som začínala, peknú spodnú bielizeň bolo priam nemožné. Trh bol zameraný na  takzvanú klasiku – hrozné „bombarďáky“ z nie veľmi príjemných úpletov a čipiek. Na trhu bolo dostať dva až tri druhy strihov podprseniek v základných  farbách –  biela, čierna a niekedy aj telová. To nám malo stačiť. Mne to však nestačilo – a nielen mne. Keď som ukázala pár mojich návrhov kamarátkam a známym, boli unesené, čo ma povzbudilo a dovolilo mi to tvoriť viac a viac.

Viem, že ste sa spojili s agentúrou SlovakCzechFashion Awards a jej líderkou Jankou Jankovičovou, s ktorou ste vytvorili nádherné fotografie vašej kolekcie plaviek. Ako vznikla vaša spolupráca?
Pred pár rokmi ma Janka oslovila, aby som zorganizovala luxusnú módnu prehliadku v Trenčíne. Padli sme si do oka a začali sme spolupracovať. Janka je vo svojej práci veľmi šikovná a húževnatá, za čo ju veľmi obdivujem. Tiež mám svoju prácu veľmi rada a dávam do nej celé svoje srdce.

small_2

V segmente spodnej bielizne operuje množstvo silných konkurentov. V čom považujete vašu prácu a vaše kolekcie za výnimočné?
Moje kolekcie dámskej spodnej bielizne a plaviek sú zakaždým jedinečné. Neopakujú sa v nich stále tie isté materiály ani strihy. V poslednej dobe vytvárame dámsku spodnú bielizeň a plavky priamo na zákazku, čo zákazníčky veľmi uvítali. Módni dizajnéri robia rôzne strihy šiat, a do nich treba pripraviť špeciálne strihy spodnej bielizne, čo mnohokrát nie je jednoduché.  Keby to však bolo jednoduché, tak by ma to tak nebavilo. Musíte uznať, že každá žena chce byť jedinečná.

Kde nachádzate inšpiráciu na vašu tvorbu? Túto otázku sa veľmi často pýtam rôznych umelcov a tvorcov, ale priznám sa, že si neviem predstaviť, aké aspekty vás dokážu naladiť k tomu, aby ste si sadli k stolu a začali kresliť nové návrhy.
Hm, jednoducho čerpám z knihy mojich snov. Vždy existuje niečo, čo sa dá vylepšiť, zmeniť, upraviť a robiť to stále krajšie.

small_1

Je už váš list snov prečítaný, alebo ešte stále registrujete riadky, ku ktorým ste sa ešte nedostali?
Nie, stále nie je prečítaný a dlho ani nebude. Je tam toho neúrekom.
Tak, ako výrobcovia materiálov napredujú, aj mne so otvára možnosť používať stále lepšie a kvalitnejšie úplety, čipky a výšivky. Dozdobiť ich rôznymi korálikmi a tiež mojou technikou „macramé“, ktorá vyzdvihne každý kúsok bielizne i plaviek.
Nie nadarmo sa zvykne tvrdiť, že sebavedomie sa začína pod šatami.

Peter Fritz
Photos: Viera Koričanská archive