Autentické príbehy, nadčasové témy

Kráľovská, výnimočná a luxusná

0

Prívlastky dokonale charakterizujúce britskú automobilku Bentley v Crewe, ktorú založil v roku 1919 Walter Owen Bentley, známy ako „W. O.“. Značka bola známa pre svoj rad rotačných leteckých motorov používaných počas prvej svetovej vojny, no punc exkluzivity jej dodala skupinka bohatých Britov, známych ako Bentley Boys, ktorú tvorili dedič diamantových baní Wolf Barnato, sir Henry Birkin, džokej George Duller, pilot Glen Kidston, automobilový novinár S. C. H. Davids a Dr. Dudley Benjafield.

Na ich počesť prišla automobilka Bentley s ďalšou exkluzívnou ponukou: pomenovať šesť špeciálnych verzií modelov Bentley podľa jednotlivých jazdcov, ktorí vyhrali šesťkrát po sebe 24-hodinové preteky v Le Mans. Najvýraznejším strojom v tých časoch bol rozhodne 4,5-litrový Blower Bentley, ktorý sa stal známy ako automobil Jamesa Bonda v pôvodných knihách, ale vo filme ho vystriedal Aston Martin. Bentley zaznamenalo v roku 2012 najväčší progres, keď uviedlo svoje dlho očakávané modely. Oficiálne predstavili druhú generáciu sedanu Flying Spur so 625 koňmi pod kapotou a s rýchlosťou 322 km/h, nasýteného britskou klasikou. Jeho dizajn mal na starosti Belgičan Dirk van Braeckel, ktorý navrhol novú rodinu Mulssane a Continental.

Koncom minulého roka sa Braeckel po úspešných trinástich rokoch s automobilkou rozišiel a prešiel pracovať do hlavného dizajnérskeho centra Volkswagen Group, momentálneho vlastníka značky Bentley. Na poste ho nahradil nemenej úspešný Belgičan, Luc Donckerwolke, ktorý má vo svojom portfóliu dizajn auta Lamborghini Diablo VT 6.0, Murcielago a Gallardo. Značka Bentley vždy dosahovala kráľovské parametre. Divízia Bentley Mulliner, spojená s kráľovskou rodinou už od roku 1760 (vtedy ako nezávislý výrobca kočiarov), dala pri príležitosti osláv 60. výročia nástupu britskej kráľovnej Alžbety I. na trón vyrobiť 60 kusov limitovanej edície Bentley Mulssane s výstižným názvom Diamond Jubilee. A to nie je jediná špecialitka. Automobilka Bentley sa chce zakaždým pochváliť prívlastkom najlepšia. Z toho dôvodu uviedli tento rok do predaja najrýchlejší kabriolet na svete – Bentey Continental GT Speed Convertible, ktorého  rýchlosť dosahuje 325 km/h.

Absolútne najrýchlejším sériovým automobilom v histórii celej automobilky je však Bentley Continental GT Speed, ktorý otvoril novú kapitolu filozofie vozidiel Bentley. Automobilový svet je unesený dlho očakávanou novinkou – otvorenou verziou sedanu Mulsanne, ktorú navrhol Khali Bouguerra. Predstavuje skvost celej automobilky. Bentley určite nie je auto, ktoré možno zaradiť medzi bežné modely, ale aj tak zaznamenáva výborné predajné čísla. Luxusná automobilka v prvom kvartáli medziročne  zvýšila predaj o štvrtinu, a to nielen vďaka bohatým Číňanom a Rusom, ktorí sa do tejto značky doslova zamilovali.

Za prvé tri mesiace roku 2013 si medziročne polepšila o 25,75 %, keď predala 2212 automobilov oproti 1759 vozidlám vlani, pričom najviac okrídlených B zamierilo do USA. Zaujímavosťou je, že najdrahšie Bentley v celej histórii značky bolo auto, ktoré mal od sedemdesiatych rokov vo svojej zbierke George Daniels. Jeho nový majiteľ neváhal zaplatiť zaň viac ako 5 miliónov libier. Ľudia si kupujú autá, lebo ich potrebujú. Niektorí si kupujú športové autá, pretože milujú rýchlosť a adrenalín. Lenže Bentley nie je len auto. Bentley je životný štýl.

Jana Mutňanská                                                         Photos: Bentley Press

www.bentleymotors.com