Autentické príbehy, nadčasové témy

Návrhári majú oscarovú horúčku

0

Hollywood je zvláštnym mestečkom, ktoré sa každoročne na necelé dve hodiny premieňa na najväčšiu módnu prehliadku na svete. Nemá mólo, ani modelky. Má prekrásne herečky, ktoré po červenom koberci kráčajú do Divadla Kodak po svoje Oscary. Ich kroky, vlasy, večerné róby a šperky sledujú milióny obdivovateľov na celom svete. To, čo je pre Európu Miláno a Paríž, je pre zvyšok sveta oscarový Hollywood.

Už dávno sú preč časy, keď vstupenka na Oscarov stála päť dolárov a v cene bola exkluzívna večera – homár so šalátom. Oscarové jedlo je dnes nepodstatné, okrem filmov patrí všetka pozornosť móde. Oscarová noc je často začiatkom a nezriedka aj koncom kariéry známych aj menej známych módnych návrhárov. Keďže hviezdy obkolesila armáda štylistov, veľké faux-pas sa nekonajú. Módni návrhári už od jesene chŕlia tisíce skíc a cez celú krajinu prevážajú stovky večerných rób do Hollywoodu. Aj keď na oscarovom koberci naozaj platí to povestné – nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa – každý návrhár tajne dúfa, že práve jeho róba určí trendy začínajúcej sezóny.

Viacerí módni kritici sa zhodli na tom, že oscarové róby budú tento rok farebnejšie. Stávkové kancelárie dokonca ponúkajú možnosť vsadiť peniaze na to, akej farby bude róba víťaznej herečky. Najnižší kurz má čierna, veľmi pravdepodobná je však aj ružová. Stávkoví agenti sú pri farbách predsa len skeptickí, a preto majú zelená a žltá odrádzajúco vysoký kurz. Po farbe by mala podľa odborníkov siahnuť najmä hispánska kráska Penelope Cruz. Jej posadnutosť čiernou jej vraj zbytočne pridáva roky navyše.

Okrem farieb uvidíme tento rok aj veľa naberaných a sofistikovane prekladaných šiat s dôrazom na štíhly pás, niekedy docielený za pomoci korzetu. Tento rok by sa mali vrátiť aj metalické materiály a dlhé siluety elegantných hollywoodskych bohýň z 30-tych rokov minulého storočia. Novinkou v americkej móde sú nové mená. Mnohé z nich vyniesla z lokálnych dizajnérskych salónov na celonárodné výslnie prvá dáma Michelle Obama.

Dnes je oveľa populárnejšie ako kedykoľvek predtým ísť do rizika s menej známym módnym návrhárom. Oscarová horúčka tento rok zachvátila aj mladého filipínskeho módneho návrhára Olivera Tolentina, jedného z najvychytenejších ázijských dizajnérov v Los Angeles. V Manile už obliekal aj prvú dámu a nedávno si otvoril predajňu v Západnom Hollywoode, ale až jeho najnovší návrh slonovinových šiat by mohol znamenať debut pod Oscarovými svetlami. Oliver je protagonistom štýlu eco-chic a svoju oscarovú róbu ušil z pásikov ananásovej tkaniny piña a látky abaca. V ničom však nezaostáva za drahými hodvábnymi róbami a nádych luxusu jej dodáva dokonalá ručná práca a stovky vzácnych riečnych perál z Oliverovej domoviny na Filipínach. Tolentinovu róbu vybrali módni experti do finále Oscarovej dizajnérskej súťaže. Pokiaľ sa jeho model uchytí, nielenže sa objaví na červenom koberci, ale aj na Oscarovom pódiu. Šaty z ananásu a abacy by totiž mohli zdobiť hostesku, ktorá hercom odovzdáva vzácne oscarové sošky.

Návrhárom hrá tento rok do karát vysoký počet nových herečiek, ktoré sa ešte oscarovej súťaže nezúčastnili. Nové tváre ako Angličanka Carey Mulligan, Clooneyho herecká partnerka Anna Kendrick alebo černoška Gabourey Sidibe sú pre dizajnérov najlepšou vstupenkou do sveta prestížnej večernej módy. A aj keď postava černošky Sidibe nepripomína ani zďaleka telo modelky, o jej oscarový šatník sa uchádzali všetky väčšie dizajnérske domy. Celkový zjav hereckého objavu roka z filmu Precious budú mať pod palcom ľudia z módneho domu Marchessa. Herečka to ohlásila už vo februári a firme to už výrazne zvýšilo publicitu. Každý vo svete módy už len s napätím čaká, čím Gabourey v nedeľu očarí svet.

Niektorí dizajnéri však s hviezdnymi maniermi svojich hollywoodskych klientov stratili trpezlivosť. Gilles Mendel, ktorý v minulosti obliekal Cameron Diaz či Celine Dion, poslal štylistom v Hollywoode len dvojo šiat pre dve konkrétne herečky. Ich mená neprezradil. Ani to, či si jeho modely oblečú. „Nechcem sa zúčastňovať na tej trápnej módnej rulete, kde stojíte v rade s konkurenčnými dizajnérmi a čakáte,“ vysvetlil Mendel. V čase ekonomickej krízy sa chce totiž sústrediť na svojich platiacich klientov. Teraz si to už môže dovoliť, keďže aj vďaka prezentácii Oscara v minulých rokoch si vybudoval módne impérium s pobočkami v Paríži, New Yorku, Londýne, či v Moskve.

Už zostáva len niekoľko hodín, kým sa najväčšia módna prehliadka sveta začne. Už túto nedeľu sa bude na červenom koberci donekonečna opakovať dizajnérska otázka: A „koho“ to máte dnes na sebe?“

Words & Photos: Lenka Malčická/ Los Angeles

http://oscar.go.com/