Dve sestry, ktorým učarovalo úžitkové umenie. Kto má rád prechádzky starou Bratislavou, určite narazil aspoň raz na ich predajňu. Veselé farby, figúrky, šperky a krásne darčekové predmety urobené s láskou. Pod rukami éterickej Gabi, jednej zo sestier, sa hlina mení na úžasný umelecký kúsok. Druhá sestra Lucia veselo rozpráva ich príbeh a očami hľadí každý jeden kút v predajni.
In Vivo a dve sestry Lucia Leutgöb a Gabriela Kosečková. História tejto rodinnej firmy siaha až do roku 1993. Išli po vzore svoja otca, ktorý bol umelec a doma stále niečo vyrábal, tvoril. Boli sebestační, sami si šili topánky, veľa vecí si v podstate vyrábali doma.
Počas vysokej školy začali v petržalskom byte u rodičov robiť prvé výrobky. V strede izby mali malú pec a tam sa všetko „pieklo“. V druhej izbe sa pripravovala hlina. Rodičia ich však v tomto podporovali a na neporiadok nešomrali. Potom sa Gabi vybrala s plným kufrom na Michalskú ulicu a tam predávala. „Vtedy neexistovali také obchody ako teraz. Na Slovensku chýbal trh s úžitkovým umením, ktorý by bol dostupný obyčajným ľuďom. A my sme si uvedomili, že máme talent,“ hovorí Lucia.
„Inšpiráciou kreatívneho ateliéru, ako vyplýva z názvu IN VIVO – zo života, je vytvárať v harmónii a originalite, kreativite predmety na denne použitie, ktoré pomáhajú dotvárať atmosféru neobyčajného prostredia, v ktorom každodenne žijeme. Každý výrobok je vytvorený ručne, zaručujúci svoju originalitu v štýle.“
Sestry sa, samozrejme, stretli s odhováraním, aby sa do takéhoto podnikania nepúšťali. V tom čase bolo totiž len také umenie u nás, ktorým sa živili umelci. „Vtedy si ľudia akoby nevedeli predstaviť, že si kúpia takúto šálku a budú z nej piť každý deň čaj či kávu. Bolo to nepredstaviteľné, aby si niekto kúpil úžitkový dizajn, ktorý bude bežne používať,“ hovorí ďalej Gabi.
Prvú predajňu otvorili v roku 1997. Ich brat, ktorý študoval architektúru, im vymyslel logo a to majú až dodnes. Názov In Vivo si tiež vymysleli už v tom čase a znamená ,Zo života pre život‘. Myšlienka úžitkového umenia sa rozbehla a sestry sa nemohli sťažovať. Dlhé rady zvedavých zákazníkov až von, množstvo turistov. Domčeky, ktoré boli veľmi obľúbené, klauni, šálky, motýle a mnohé iné predmety dostali priestor na poličkách a lákali nových zákazníkov. Predajňa fungovala a záujem rástol, a tak si museli zabezpečiť samostatný ateliér, kde všetky predmety začali vznikať a predajňu rozšírili.
„Na začiatku sme vyrábali prírodnú keramiku, ale ako rástol záujem, museli sme aj my pridať farby a aj sortiment. A tak sme začali vyrábať aj hodiny, vázy, závesné predmety, zrkadlá a ďalšie veci,“ vyratúva Gabi.
„Úžitkový dizajn na Slovensku v 90. rokoch vôbec neexistoval.“
Okrem toho, že rástol záujem o výrobky, pribudlo aj viac roboty. A tak museli do firmy prizvať ďalších ľudí, ktorí im pomáhali s administratívou, s predajom a ďalšími činnosťami. Pridali e-shop, začali viac riešiť marketing, manažment a mali aj externých zamestnancov. Tím tvoril 20 zamestnancov a kým Gabi stále viac a viac tvorila, Lucia riešila organizáciu firmy a marketing.
Potom prišla korona, ktorá na nejaký čas zastavila aj ich obchod a ktorý museli po 23 rokoch zatvoriť. Tento čas využili na optimalizáciu, spomalili a urobili nejaké zmeny vo firme. Priznávajú, že boli vyčerpané, aj fyzicky. Stále prichádzali nové nariadenia a k tomu prišli o lukratívny priestor v Starom meste, ktorý všetci dobre poznali. Dovtedy boli priam závislí na turistoch, keďže obrat tvorili najmä tržby z predaja suvenírov. Uvedomili si však, že práve pandémia im otvorila oči a začali sa orientovať viac na domácich zákazníkov.
V tom čase posilnili online obchod. Všimli si, že ľudia sú zatvorení viac doma a viac vnímajú aj to, z akého taniera napríklad jedia. Dajú si záležať na veciach okolo stolovania, na sociálnych sieťach pribúdalo viac fotiek z domáceho prostredia. Všetci akoby začali hromadne zverejňovať svoje fotky z kuchyne a obývačky. A sestry v tom videli potenciál. A tak sa firma postavila aj počas krízy opäť na nohy.
Neobyčajný a originálny koncept
Dnes je In Vivo opäť v centre Bratislavy, ale prišlo s novým konceptom. Spojili svoje sily, myšlienky a nápady s kaviarňou, čím vznikol príjemný priestor na zastavenie sa, vychutnanie si šálky horúceho čaju alebo voňavej kávy a k tomu si môžu zákazníci pochutiť na domácom koláčiku, ktorý im naservírujú na krásnom tanieriku. Sídlia v pamiatkovej budove a priestor má svoju atmosféru. „Túto myšlienku sme mali v hlave dlhšie. Chceli sme prepojiť príjemné s užitočným. Idem si nakúpiť a k tomu si dám kávičku. Nenakupovať hekticky a zažiť pôžitok zo šálky, ktorá je iná ako z komerčnej predajne. Každá je originálna a svojská,“ opisuje nový koncept Lucia a priznáva, že nápad prepojiť ich predajňu s kaviarňou vznikol už pred 15 rokmi. Otvorili na konci roka 2021.
Po náročnejších mesiacoch počas pandémie bolo potrebné rozšíriť opäť tím. Do výroby ku Gabi preto hľadali posilu. A našli šikovnú reštaurátorku Marcelu. „Práca s hlinou a keramikou nie ľahká. Musíte nakladať do tých pecí a povedali sme si, že musíme rozšíriť tím,“ hovorí Gabi. V predajni robí aj mladá filmárka, a tak firmu tvoria všetko ľudia s umeleckým cítením. Zmenili mnohé administratívne postupy, viac vecí zdigitalizovali, urobili tiež zmeny v systémoch, v skladovom hospodárstve a aj v samotnej výrobe.
„Nacieli sme výrobu na iný cieľ. Vidíme výsledok toho, že kombinujeme a máme nový koncept. Boli sme postavení na turizme. Dnes sa však chceme priblížiť domácim zákazníkom. Prinášame nové veci, nové kolekcie a predmety, ktoré môžete prekombinovať. Uvedomili sme, že je potrebné, aby si zákazníci mohli veci dokupovať do série,“ približuje Lucia.
Na Slovensku si podľa nej chcú ľudia sadnúť k jednému stolu, pochutnať si a udržiavať tradíciu stolovania. „Stretávame sa ako rodina a sú ľudia, ktorí potom ocenia pekné veci aj prostredníctvom úžitkového umenia.“
Sestry sa držia filozofie Ekonomiky spoločenstva. projektu, ktorý vytvára impulzy prekonávajúce sociálne a ekonomické nerovnosti. Jeden z cieľov je založený na dobrovoľnom poskytovaní čiastky zo svojho zisku na boj proti chudobe.
Inšpiráciou je príroda
Inšpirácie ani časom nechýbajú. „Mám stále veľa nápadov. Stačí, že sa pozriem na omietku a už tam vidím nejakú machuľu, niečo – okamžite prichádzajú nové nápady. A tie potom vždy konzultujem s Luciou, či tá vec môže spadať do nášho konceptu,“ smeje sa Gabi. Ich obľúbeným miestom je Podbanské, kde vždy vznikajú nové podnety. Okolitá príroda ju fascinuje a dokáže ju preniesť aj na svoje diela – listy, čučoriedky, rastliny, bylinky, Kriváň. „Je to naše detstvo, vyrastali sme tam a čerpáte odtiaľ mnohé inšpirácie,“ pokračuje Gabi.
Farby sú súčasťou tvorby a keď Gabi príde do ateliéru, prejavuje sa hneď jej kreativita. „Keď môžem tvoriť, vytiahnem si všetky farby a začnem to prepájať, kombinovať. Človek potrebuje dobrú múzu a vtedy to ide aj samo. Nestíham ani toľko vyrábať, ako mi to ide v hlave. Keď sa zažeriem do niečoho, tak potom neviem skončiť,“ vzdychne si Gabi.
Pri podnikaní treba inovovať a vymýšľať stále niečo nové. A aj keď nový koncept funguje len zopár mesiacov, nemusí znamenať, že s nápadmi sestry skončili. Na otázku, či sa plánujú zas niekam posunúť, sa len na seba pozrú a usmejú: „U nás sa to vyvíja a nedá sa to zastaviť. Možno, keď prídete urobiť ďalší rozhovor nabudúce, tak už budeme mať znovu niečo nové…“
Autor: Martina Baumann
Foto: Martina Baumann, In Vivo
Článok bol zverejnený v časopise Milliard Sun (jar/leto 2022)