Autentické príbehy, nadčasové témy

Picasso láme rekordy

0

Picasso láme rekordy

Piateho mája 2010 vydražili v newyorskej aukčnej sieni Christie’s doposiaľ najdrahší obraz na svete. Autorom diela „Nahota, zelené listy a busta” bol legendárny Pablo Picasso, ktorého verejnosť pozná predovšetkým ako popredného predstaviteľa revolučného maliarskeho smeru kubizmu.

Cena umeleckého diela sa vyšplhala na rekordných 106, 5 milióna dolárov, čo je vo svetovom meradle pozoruhodný unikát. Hoci pôvodné odhady boli o čosi nižšie, ponuka istého záujemcu, ktorý kontaktoval aukčnú sieň telefonicky predčila všetky očakávania. Na obraze „Nahota, listy a busta” sa vyníma postava Picassovej obľúbenej múzy Marie-Therese Walter, ktorá bola zároveň autorovou milenkou. Maľbu pôvodne vlastnili Frances a Sydney Brodyovci – jej majiteľmi sa stali v roku 1950.
Rekordná predajná cena obrazu bola potvrdením, že obchodu s umeleckými dielami sa aj napriek ekonomickej kríze vôbec neprestáva dariť.

Picassove maľby patria dodnes k obdivovaným súčastiam kolekcií zberateľov. Niektorí nadšenci sa z nich snažia vyťažiť absolútne maximum. Známy je prípad bohatého magnáta Stevea Wynna, ktorý mimoriadne úspešne podniká v oblasti nehnuteľností a kasín. Američan sa stal v roku 1997 majiteľom Picassovho obrazu „Le Réve” (Sen), ktorý pôvodne kúpil za 48,4 milióna amerických dolárov. Steveovi Cowenovi, konkurenčnému zberateľovi a milovníkovi umenia ho však chcel predať až za neuveriteľných 139 miliónov! Transakcia sa síce napokon neuskutočnila, no mohla sa stať na dlhé obdobie rekordnou. Samotný Picasso by mal v súčasnosti nepochybne radosť z toho, ako sa ľudia „bijú” o jeho obrazy.

Slávny Španiel dokázal už v mladosti šokovať osobitou technikou maľovania a kreslenia. V barcelonskej škole umenia, ktorú navštevoval od trinástich rokov, sa zaradil k najtalentovanejším žiakom už od počiatku štúdia. Jeho otec José Ruiz, mimochodom tiež maliar, bol na neho veľmi pyšný. Vôbec nepochyboval o tom, že Pablo má potrebný talent a preto očakával úspešnú budúcnosť.

Picassova umelecká tvorba by sa dala rozdeliť do niekoľkých špecifických periód. V každej z nich dominovali isté farby a motívy. „Modré obdobie”, ktoré sa začalo v roku 1901 a doznievalo v roku 1904 bolo zobrazením skôr pochmúrnejších udalostí. Maliar sa snažil priblížiť život chudobnejších pracujúcich ľudí, prevažne v modrých, prípadne modrosivých chladných farbách. Oživenie na plátne nastalo v čase, tzv. „ružového obdobia.” Ponuré odtiene zmizli a maľby začali pôsobiť príjemnejšie. Bolo to hlavne kvôli tomu, že sa zmenil hlavný motív umelcovej tvorby. Picassovým prácam v tom čase dominovali harlekýni, cirkusanti a klauni, všetci zobrazení v jasnejších, prevažne ružových a oranžových farbách. Komediálne postavy odeté do vzorkovaných kostýmov sa neskôr stali akýmsi osobným symbolom Pabla Picassa.

Prvý krok smerom ku revolučnému umeleckému smeru kubizmu urobil Španiel v roku 1907. Vytvoril na vtedajšiu dobu kontroverzný obraz, ktorému nechýbali prvky zmyselnosti a erotiky. U kritikov vyvolala olejomaľba „Avignonské slečny” pobúrenie, zároveň však pootvorila dvere pre vstup novým, moderným štýlom umenia. Napríklad kubizmus kládol dôraz na konverziu foriem, zobrazenie pokračujúcich, či prerušovaných zväzkov a hojné využívanie geometrických tvarov.

Nech už hľadíme na diela Pabla Picassa akokoľvek, či už rezervovane alebo s neskrývaným obdivom, musíme uznať, že u verejnosti vzbudzujú nemalý záujem. Sú jedinečné, vášnivými zberateľmi obdivované. K fanúšičkam prác legendárneho Španiela sa radí napríklad aj slávna filmová Kleopatra Elizabeth Taylor. A skutočnosť, že nie je jedinou, potvrdzuje kolekcia „picassov” vlastnená autorom muzikálov Cats a Jesus Christ Superstar Sirom Andrewom Lloydom Weberom.

Marcel Letko                                          Photos: ISIFA

www.abcgallery.com/P/picasso