Free Porn

Autentické príbehy, nadčasové témy

Pigmentové škvrny? Vy ich mať nemusíte

- Reklama -

Kým v minulosti sa spájali so zrelším vekom okolo 40-50tky a patrili medzi príznaky starnutia rovnako ako napríklad sivé vlasy, v dnešnej dobe trápia čoraz mladšie ročníky, a to už okolo 25. roku života. Pigmentové škvrny často prezrádzajú, že sme zanedbali ochranu pred slnečnými lúčmi alebo primeranú starostlivosť o pokožku. Často má ich výskyt aj oveľa hlbší dôvod. Vieme, ako si s nimi poradiť

Cenné a najnovšie informácie zo sveta prírodnej kozmetiky, dermokozmetiky a špičkových börlindských laboratórií poskytla Henrieta Martinková, expertka na výživu pleti a zástupkyňa prírodných značiek Annemarie Börlind a Dado Sens pre Slovensko a Čechy.

Čo robíme zle

Ich vznik podporuje nielen nadmerné opaľovanie a rôzne hormonálne zmeny (napríklad v tehotenstve, v menopauze), ale aj užívanie hormonálnej antikoncepcie či zlá látková premena pri ochoreniach pečene a obličiek. Za zvýšenú hyperpigmentáciu pokožky si však často môžeme aj samy a to tak, že napríklad používame parfumy alebo kozmetiku s takým chemickým zložením, ktoré neznesie kombináciu so slnečným žiarením. Pigmentové škvrny bývajú aj vedľajším, nežiadúcim účinkom užívania liekov či výživových doplnkov, ktoré zvyšujú citlivosť pokožky na slnko.

V neposlednom rade sa pigmentové škvrny môžu objaviť aj vtedy, ak podstúpime invazívne kozmetické zákroky v nesprávnom ročnom období. Za ich výskyt často môžu viaceré nefunkčné procesy v pokožke alebo vo vašom organizme, predovšetkým narušený proces tvorby farbiva melanínu, zodpovedného za správnu pigmentáciu. Ak tvorba melanínu nefunguje správne, často nefungujú ani ďalšie procesy v pokožke a pleť býva často aj nedostatočne hydratovaná alebo má sklony k nadmernej tvorbe mazu. Spolu s pigmentovými škvrnami tak kráčajú ruka v ruke i ďalšie problémy.

Dá sa im zabrániť

Dobrá správa je, že pigmentové škvrny už nemusíte zakrývať oblečením alebo hrubými nánosmi make-upu, ale môžete proti nim bojovať. Dokonca sa dá ich vzniku zabrániť, dôležitá je však dôsledná prevencia. Čo to v praxi znamená?

  • Ak viete, že máte sklony k vzniku pigmentových škvŕn, mali by ste pri pobyte na slnku používať ochranný opaľovací krém s faktorom, ktorý je určite vyšší než 20 SPF. Na trhu existuje široká paleta opaľovacích ochranných prípravkov, pri ich výbere však krédo Annemarie Lindner: „Nikdy by som si na pleť nedala nič, čo by som nemohla aj zjesť” platí vo vašom prípade niekoľkonásobne. Odborníci odporúčajú uprednostniť prípravky s čisto prírodným zložením, aby ste eliminovali riziko alergickej reakcie a zhoršenie stavu vašej pleti.
  • Ak pigmentové škvrny už „zdobia” vašu pleť, riešením nie je ich zakrývať, ale hľadať príčiny ich vzniku. V prvom rade sa pred hyperpigmentáciou chráňte tak, že sa budete vyhýbať priamemu slnečnému žiareniu. Pri pobyte na slnku vždy používajte prípravky s ochranou proti obom typom UV žiarenia — UVA aj UVB bez chemických prísad na čisto prírodnej báze.

Detoxophane – nová superstar v kozmetike

Na pigmentové škvrny spôsobené UV žiarením alebo vekom účinne funguje špeciálne anti-pigmentové a bieliace fluid s patentovaným rastlinným zložením – inovatívna prírodná aktívna zložka detoxophane, získaná zo žeruchy potočnej (Nasturtium officinale), zmierňuje už existujúce pigmentové, „starecké” škvrny a iné pigmentácie, a zabraňuje tvorbe nových. Tento účinný rastlinný extrakt totiž redukuje syntézu tyrozínu (enzýmu produkujúceho pigment melanín), z ktorého sa tvorí kožné farbivo. Tak zabraňuje vzniku nových fliačikov a navodzuje svetlejší tón pleti. Obsahuje aj prírodnú účinnú látku astaxantín, ktorá je v boji proti voľným radikálom 14-krát účinnejšia ako vitamín E a zabraňuje poškodeniu pokožky vplyvom slnka. Unikátny koktail prírodných látok navyše pleť normalizuje, hydratuje, zvyšuje jej pružnosť a chráni ju pred pôsobením voľných radikálov, zodpovedných za predčasné starnutie.

Agresívne peelingy sú pre vás tabu

Pri starostlivosti o pokožku so sklonom k hyperpigmentácii sa odporúča používať šetrnejší enzýmový peeling, ktorý pleť zbaví starých odumretých buniek jemným spôsobom a pomôže navodiť jednotný tón pleti. V rámci dennej starostlivosti poslúži ako prvý krok – pre dokonalé každodenné čistenie pleti. Enzýmový peeling (peeling vo forme hebkého prášku, ktorý je potrebné predpripraviť v dlani s troškou vody), na rozdiel od exfoliačného (peelingu založeného na abrazívnych, teda obrusujúcich čiastočkách), možno používať každý deň. Práve preto je vhodný aj pre ľudí s extrémne citlivou pleťou.

Vytrvajte, užívajte si dary prírody a stavte najmä na prevenciu

Už existujúce pigmentové škvrny sa nedajú odstrániť ako šibnutím čarovného prútika, ich zmiernenie si vyžaduje disciplínu a vhodné prípravky. No ak na tejto ceste vytrváte, budete svojej pleti venovať pravidelnú a komplexnú starostlivosť, nielen že výrazne zmiernite už vzniknuté pigmentové škvrny, ale zamedzíte tiež ich ďalšej tvorbe.

Pripravila Mária Halajová

Foto: Annemarie Borlind a Dado Sens, titulná fotografia ilustračná – zdroj: Unsplash

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -