Autentické príbehy, nadčasové témy

Predstavujeme Porsche Design Edition 3

0

Športovo úžitkové vozidlo Porsche Cayenne má na celom automobilovom trhu veľmi špecifickú pozíciu. Ide prakticky o jediné vozidlo od typického producenta klasických „športiakov“, akým je aj Porsche, ktoré je vyhotovené ako SUV automobil. Porsche aktuálne predstavuje limitovanú edíciu modelu Cayenne s názvom Porsche Design Edition 3.

Porsche Design Edition 3 bude modifikovaným modelom Cayenne GTS a vyrobí sa v obmedzenom počte tisíc kusov. Všetky autá z limitovanej edície budú mať špeciálny odtieň laku – lávovo-sivú metalízu. Výrobca tvrdí, že toto farebné prevedenie zdôrazní športové vlastnosti Cayennu GTS. Lavovú metalízu budú mať na povrchu dokonca aj 21-palcové športové disky kolies. Ďalšími špecifickými znakmi limitovanej edície Porsche Design Edition 3 budú čiernou farbou lemované bixenónové svetlomety, typické čierne pásy skrášľujúce celú karosériu a dymové bočné sklá. Interiéru dominuje elegantne, no zároveň drsne pôsobiaca čierna koža.

Štandardnou výbavou modelov  Porsche Design Edition 3  je 6-stupňová automatická prevodovka Tiptronic S, ktorá umožňuje Cayennu dosiahnuť neuveriteľné zrýchlenie z 0 na 100 km/h už za 6,5 sekundy. O neuveriteľnom výkone tohto auta svedčí aj motor – má objem 4,8 litra a výkon 405 koní. Prosche Cayenne GTS má deklarovanú  maximálnu rýchlosť 251 km/h.

Cayenne je ďalším modelom automobilky Porsche, ktoré nemecký producent „obliekol“ do dizajnu špeciálnej edície. Rad Porsche Design Editon začal sériou č. 1, kedy Porsche na trh uviedlo modifikované Cayman S. Séria č. 2 predstavila špeciálne upravený model Boxter S. Pod edície Porsche Design sa podpisuje tvorivá ruka dizajnérov zo štúdia Porsche Design. Toto štúdio so sídlom v nemeckom Zell am See je považované za globálneho lídra v oblasti priemyselného a produktového dizajnu.

Všetky modely doterajších sérií Porsche Design Edition majú v interiéri niekoľko unikátnych dizajnérskych kúskov – doplnkov z dielne Porsche Design Studio. Ide napríklad o špeciálny chronograf Automatic P’6612 či set cestovnej batožiny, ktorá presne zapadne do kufra modelu Cayenne.

Záujemcovia o Porsche Design Edition 3 si však na toto vozidlo ešte pár týždňov budú musieť počkať. Oficiálne uvedenie na nemecký trh plánuje Porsche na máj tohto roka; základná cena je stanovená na 79 000 eur. Spolu s vybranými doplnkami a DPH dosiahne cena v Nemecku 94 344 eur.

František Kvarda           Photos: Porsche Design Press

www.porsche-design.com