Autentické príbehy, nadčasové témy

Royal Melbourne Golf Club – pýcha Austrálie

0

Austrálčania patria k vášnivým športovcom s výnimočným vkusom. Milujú tradičné surfovanie, ale ich srdcia bijú aj pre obľúbený golf.

Obzvlášť hrdí sú na svoje národné dedičstvo, slávny a vznešený Royal Melbourne Golf Club, ktorého história siaha do konca 19. storočia.

Golf je skutočne pozoruhodný, viacúčelový šport. Poskytuje úžasný relax, možnosť odreagovania sa, no zároveň precvičuje mnohé ľudské zmysly. Cibrí presnosť, obratnosť i intuíciu. Je zaujímavé, ale už oddávna bol zábavkou skôr významnejších ľudí. Veď aj v Škótsku okolo roku 1400 jestvovala veľmi podobná hra, ktorá pôsobila natoľko lákavo, že kráľovskú družinu odpútavala od tradičných povinností. Nakoniec, boli to práve ľudia zo škótskeho St. Andrews, ktorí sa pričinili o založenie prvého významného golfového klubu v Austrálii.

História

Páni Bruce, Finlay, Playfair, Knox a Brentnall organizovali koncom 19. storočia viaceré stretnutia, na ktorých sa vo veľkej miere diskutovalo najmä o golfe. Posedenia museli byť skutočne vzrušujúce, pretože anglickí a škótski džentlmeni svojim záujmom a nadšením pomerne rýchlo „nakazili” aj ostatných. 22. mája 1891 sa v melbournskom hoteli uskutočnila schôdzka, ktorá mala z historického hľadiska veľký význam. Jej účastníci sa definitívne ujednotili v názore, že nastal čas, založiť na území Austrálie prvý golfový klub. Presne tak sa aj stalo. Vznikol Melbournský golfový klub, ktorý mal v tej dobe 73 registrovaných členov a oficiálneho prezidenta. Dôležitej funkcie sa premiérovo zhostil sir James McBain.
O niekoľko dní sa dokonca našla vhodná lokalita, ktorá mala poslúžiť ako skvelé miesto na vybudovanie golfového areálu. Na konci júna v blízkosti caulfieldskej železničnej stanice vyrástlo ihrisko s plochou 4,750 yardov a s osemnástimi jamkami.
Štvrtého júla 1891, teda šesť mesiacov po založení, sa Melbourne Golf Club konečne otvoril verejnosti. Pri tejto jedinečnej príležitosti sa konal slávnostný obed, ktorého organizátorom bol samotný premiér. Pozvánku obdržali viacerí významní hostia, pričom medzi účastníkmi nechýbali ani zakladatelia klubu. Na znak oficiálneho otvorenia odpálil John Bruce prvú golfovú loptičku a zahral si zápas so svojim krajanom Hughom Playfairom. Bruce duel napokon úspešne vyhral.

Dámy sa stali právoplatnými členkami klubu až o rok neskôr a od augusta 1893 sa na pôde Caulfieldu konali prvé významnejšie súťaže. Ďalší dôležitý medzník v histórii nastal počas roku 1895, kedy panovníčka Veľkej Británie, kráľovná Viktória udelila klubu prívlastok „kráľovský”.

O rok neskôr začala byť oblasť Caulfieldu až priveľmi obývaná, preto sa objavili prvé úvahy o možnom presune sídla klubu /Clubhouse/ do inej oblasti. Jedného dňa sa predstavitelia Melbournskej kráľovskej rady viezli na záprahu ťahanom koňmi, smerujúc južnejšie od Caulfieldu. Po príjemnom pikniku a posedení v kopcoch Black Rock usúdili, že práve táto lokalita by mohla byť skvelým miestom pre vybudovanie nového golfového areálu. Za nejaký čas v neďalekom Sandringhame skutočne vyrástol nový Clubhouse a neskôr boli verejnosti sprístupnené viaceré ihriská.
Nový areál oficiálne otvorili v roku 1901 za ctenej účasti sira Johna Maddena, guvernéra spolkového štátu Victoria. Po skvelom príhovore bol Madden vyzvaný, aby odpálil prvú loptičku. Najskôr netrafil a až druhým, trochu divokým úderom posunul loptičku o kúsok ďalej.

Areál v Sandringhame sa postupne darilo rozširovať. Napríklad v roku 1909 mal dĺžku 6,166 yardov. Od roku 1904 sa stal hostiteľom šampionátu Australian Open, rovnako ako aj šampionátu austrálskych dám – amatérok.
V roku 1931 sa klub sťahoval opäť, tentoraz do oblasti Black Rock, kde sa nachádzal tzv. západný areál, pripravený k poriadaniu jednotlivých súťaží. Neskôr k nemu pribudol aj východný areál, ktorý vznikol za výdatnej pomoci architekta Alexa Russella a konštruktéra Micka Morcoma. Oba úspešne hosťovali viaceré významné podujatia /napr. Canadian Cup/ a na svojej pôde privítali mnohé mená svetového formátu.

V roku 1991 zaznamenal Melbourne Golf Club sté výročie a oslavovalo sa naozaj štýlovo a vo veľkom. Počas marca bol vyhlásený špeciálny týždeň golfu, ktorého sa zúčastnili reprezentanti 25-tich golfových klubov z Austrálie a 55-tich klubov z ostatných krajín sveta.

Súčasnosť

Medzinárodní hodnotitelia a kritici aj v dnešných dňoch označujú kráľovský klub za veľmi významný. Disponuje kvalitami svetového formátu, veď v rôznych tabuľkách sa neustále udržuje medzi desiatkou najlepších, pričom v Austrálii mu patrí jednoznačné prvenstvo. Žiadny iný klub v krajine nemá takú prestíž, noblesu a ani takú pôsobivú históriu. Len pre zaujímavosť, Austrália disponuje viac než 1500 golfovými ihriskami!
Samozrejme, ako každý spoločensky významný klub, aj ten melbournský má svoje pravidlá, ktoré sa musia dodržiavať. Nahliadnime do nich spoločne, aby ste vopred vedeli, čo vás pri premiérovej návšteve klubu čaká a neminie.

V prvom rade je potrebné urobiť si rezerváciu. Aby ste ju vôbec mohli urobiť, musíte byť buď členom klubov austrálskych, alebo iných, nachádzajúcich sa mimo územia Austrálie. Ak túto podmienku spĺňate, môžete smelo rezervovať. Po potvrdení rezervácie vám bude doručené písomné uvedenie do klubu so všetkými dôležitými informáciami. Je nutné poznamenať, že rezervácia si vyžaduje presné informácie, teda ktorý z dvoch areálov /k dispozícii je západný a východný/ budete počas svojej návštevy využívať. Nie je totiž možné, aby ste v priebehu dňa hrali golf na oboch areáloch súčasne. Klubové pravidlá taktiež dbajú aj na vašu golfovú úroveň. Ihriská nie sú príliš vhodné pre začiatočníkov ani golfistov s nižšou hráčskou úrovňou.

Rovnako dôležité je byť správne oblečený. Tričká i nohavice musia byť šité na mieru, nevyhnutnosťou sú biele ponožky do úrovne lýtok. Vítané sú tričká s golierom a golfové topánky s kovovými i plastovými hrotmi. V priestoroch Clubhouse sa však topánky s kovovými hrotmi nedoporučujú. Neakceptovateľné je cargo oblečenie a odev s výraznou propagáciou rôznych značiek a log.

Melbourne Golf Club je skvele vybavený aj z hľadiska stravovania a príležitostného občerstvenia. Môžete jesť pred i po golfe, špeciálna „Snack Kitchen” je otvorená od 10.30 dopoludnia až do piatej hodiny popoludní, v letnom období dokonca o hodinku dlhšie. Jestvuje i možnosť vziať si stravu /najčastejšie sendviče/ aj so sebou a konzumovať ju počas prestávky medzi hraním. Čo sa týka základného golfového náčinia, klub samozrejme poskytuje všetko potrebné. Za využitie golfového automobilu, vozíka, či loptičiek určených na tréning si však musíte priplatiť. Mimochodom, za pobyt v Melbourne Golf Club musíte platiť vopred a to formou zálohy. Táto finančná operácia sa uskutočňuje zásadne vždy po potvrdení rezervácie. Ak by ste sa náhodou nemohli dostaviť, pobyt prirodzene môžete stornovať. Klub si ale vyhradzuje právo vrátiť vám len 50% zo zaplatenej čiastky a to práve z dôvodu vášho odvolania. Vstupné pre občana Austrálie je 275 austrálskych dolárov a pre cudzinca 375 austrálskych dolárov. Akceptovateľné sú kreditné karty Visa a MasterCard.

Pokiaľ vás cestovateľská vášeň privedie do Austrálie a golf zvíťazí nad inými aktivitami, ktoré vám táto krajina ponúka, prinášame vám zaujímavú informáciu. Využite služby spoločnosti Golf Select, ktorá pre vás zabezpečí vstup na všetky najlepšie súkromné golfové ihriská v Austrálii a na Novom Zálande.

Viac informácií nájdete na stránke www.golfselect.com.au
.

Želáme Vám teda príjemné chvíle strávené v Melbourne Golf Club a dostatok šťastia i zábavy pri hre!

Marcel Letko    Photos: (c) Gary Lisbon Golf Photography

www.royalmelbourne.com.au
www.golfselect.com.au