Autentické príbehy, nadčasové témy

Sharkam VIP catering – roky sa stretávame len s pochvalou

0
Sharkam  VIP catering – roky sa stretávame len s pochvalou

Spoločnosť Sharkam, ktorá ponúka cateringové služby full-servisového typu, sa za dvadsať rokov svojho pôsobenia vypracovala na jednu z popredných cateringových spoločností. O tom, ako sa jej podarilo zožať takýto výrazný úspech, som sa pozhováral s jej konateľom Róbertom Šaradinom.

 

Dnes sa stal „catering“ už bežnou záležitosťou, ktorú si však mnohí ľudia mýlia s praobyčajným dodávaním „lacného“ jedla do firiem ci rôznych prevádzok. Dokonca sa mnohé vývarovne honosia menom „cateringová spoločnosť“. Mohol by som sa preto na úvod spýtať, ako je to so skutočným a kvalitným cateringom?

Ľudia, ktorí s cateringom neprichádzajú častejšie do kontaktu, čiže ho neobjednávajú, nevedia veľmi dobre odlíšiť jeho kvalitu. Štandardne výborné jedlo je iba jednou súčasťou služby, ktorá sa nazýva catering. Podľa nás jeho najdôležitejšou súčasťou je servis – obsluha. Je to dostatok trénovaného personálu, ktorý vie, ako sa má správať k hosťom, vie s nimi na úrovni komunikovať a, hlavne, je z odboru – čiže vie čo-to o gastronómii. Ďalším veľmi dôležitým nástrojom pri cateringu je technologické vybavenie cateringovej spoločnosti. Dnes, keď je možnosť cestovať, ľudia hodnotia podľa skúseností v zahraničí  a očakávajú, že všetko sa dá spraviť aj u nás. Na rôzne špeciality treba často netradičné technológie, ktoré nie sú bežnou súčasťou výbavy firiem, takže aj toto je bod, podľa ktorého sa dá hodnotiť kvalita firmy.

Keď ste v roku 1998 začínali, aký stav na našom trhu v tom čase vládol? Bolo to jednoduchšie obdobie ako dnes?

Situácia vtedy a dnes bola diametrálne odlišná, konkurencia bola veľmi slabá, hlavne nebola pripravená na boj s kvalitou, ktorú sme vtedy priniesli na trh. Náš personál sa vždy usmieval, bol pekne oblečený, upravený a jedlá mali punc inovácií. Takže náš vstup na trh bol doslova raketový. Už v prvom roku sme robili veľké podujatia pre veľkých klientov z oblasti telekomunikácií a bankového sektoru. Takto sme si budovali dôveru a klienti sa vedeli spoľahnúť na to, že bude všetko fungovať ako hodinky. Za všetko poviem iba jednu vec – dva roky po tom, ako sme založili našu firmu, sme robili prvý Ples v opere, ktorý vyšiel nad očakávania.

 

V mnohých rozhovoroch sa rád pýtam na situáciu na súčasnom trhu, ktorý sa zdá byť niekedy až nelogicky presýtený. Veď poznáme mentalitu našich ľudí – „keď sa darí iným, tak sa musí aj mne“ – a začnú podnikať v rovnakej oblasti. Firiem s podobným zameraním ako vy je u nás dosť. V čom sa však Sharkam odlišuje od konkurencie? V čom sú vaše silné stránky?

Konkurencia je v poriadku, je motorom vývoja. Treba však vnímať fakt, že každý biznis v takejto malej krajine má iba obmedzený „koláč“. Tu ide už iba o to, kto si z koláča koľko odkrojí. To znamená, že firmy, ktoré začínajú, musia vyvinúť enormne veľa energie a zdrojov, aby sa vôbec dostali k tomuto podielu. Našou úlohou je strážiť náš kus „koláča“ a snažiť sa ho zväčšovať za pomoci nástrojov ako sú inovatívne jedlá, nové technológie, kvalitný vyškolený personál a výborná logistika. Snažíme sa odlišovať všetkými nástrojmi. Ale úprimne,  podľa mojich skúseností je to opäť ľudský faktor, ktorý rozhoduje aj túto „hru o koláč“. Kvalitný personál je najväčšou pridanou hodnotou každej dobrej „cateringovky“.

Samozrejme, najzaujímavejšou príležitosťou pre každú cateringovú spoločnosť predstavujú eventy. Čo všetko musíte pripraviť a zrealizovať počas zaujímavej firemnej párty? Rezonuje vo vašej pamäti nejaká výnimočná udalosť, ktorá sa vám nadmieru vydarila?

Áno, máte pravdu, eventy sú cesta ku kvalite, pretože každý klient vás tlačí do netradičných riešení a je ochotný zaplatiť za veľa drobností a detailov, ktoré robia podujatie zaujímavejším. Je paradoxné, že cena cateringových služieb sa za posledných 10-15 rokov veľmi nemenila, ale nároky stále stúpajú.

Cateringová firma má väčšinou na starosti všetko, čo vidíte pri vstupe do sály. Od kobercov po stoly, stoličky, dekorácie stolov, obrusy, prestieranie, inventár či bufetové stoly, ak ide o raut. Takže naša príprava od ponuky po realizáciu je veľmi náročná a rozmanitá. Sústreďujeme sa na segment TOP služieb a tým sa stalo, že máme výhodu know-how a tiež príležitosti využiť vyšší rozpočet, keďže vo veľkej väčšine ide o protokolárne záležitosti. Som presvedčený o tom, že zlomovým bodom v nasej práci bola návšteva anglickej kráľovnej Alžbety II. Protokolárna večera,  ktorú sme podávali pre 150 hostí, sa skončila na výbornú a odvtedy sme začali spolupracovať s kanceláriou prezidenta SR.

 

Na čo všetko musíte myslieť už vopred, aby sa akcia vydarila na výbornú? Máte vždy pripravené nejaké krízové scenáre pre prípad nečakaných udalostí?

Keďže spoločenská akcia sa skladá z mnohých detailov, veľmi dôležité je presne naplánovať harmonogram dopravy inventáru, mobiliáru, jedál a personálu. Takmer vždy dôjde k časovému posunu podávania jedál, ale na to sme pripravení. Jedlá sa varia inak ako v reštaurácii à la carte. Je to preto, aby sa po príchode na miesto konania akcie mohli lepšie „zregenerovať“. Myslím, že každá cateringová firma má iný systém prípravy pred prevozom, ale to sú tie rozdiely v know-how, ktoré ovplyvňujú chuť a kvalitu jedál, a teda aj výsledok úspešnej akcie. Ďalšia vec, ktorá môže prekvapiť každého „caterera“ je odhad množstva jednotlivých jedál. Existujú populárne a menej populárne jedlá. Treba nastaviť pomer ponúkaných jedál tak, aby sa nestalo, že niečo chýba. Je to problém, ktorý klienti nechcú riešiť a väčšinou v takom prípade vymieňajú „caterera“. Dávame si na to pozor už od vzniku našej firmy.

Okrem event „cateringu“ sa venujete aj iným formám ako „royal catering“ či „private catering“. Zaujíma ma najmä kráľovský catering, v ktorom ste mimoriadne vyhľadávaní a vyťažení. Čo všetko obnáša príprava na takéto akcie? V tomto prípade asi neexistuje priestor ani na drobné zaváhanie.

Protokolárny catering je naozaj veľmi náročný. Stretávame sa s netradičnými  požiadavkami typu gastronomické obmedzenia v súvislosti s diétami alebo potravinovými alergiami, rôznymi konzistenciami stravy, časovým nastavením na dobu, keď všetci čakajú iba na povel servírovať. Prispôsobuje sa pravidlám protokolu a časovým obmedzeniam významných hostí. Servis banketov sa robí pre všetkých hostí súbežne a vyžaduje obrovské počty jednotne odetého personálu v smokingoch. Pri večeri pre anglickú kráľovnú sme využili služby 100 čašníkov, 24 kuchárov a 20 pomocných síl. To všetko pre 150 hostí. Podobné počty personálu sme použili pri večeri pre nórskeho kráľa, ktorá sa konala v budove starej Národnej rady na bratislavskom Župnom námestí. Večera pri príležitosti návštevy jordánskeho kráľa pre 40 hostí sa zasa konala v prezidentskom paláci. Pripraviť treba najmä jednotný strieborný inventár, väčšinou nový, aby nemal výrazné známky opotrebenia, taniere by mali byť hrubšie (najkvalitnejšie), aby dobre držali teplo a nestalo sa, že jedlo na nich pod pokrievkou ochladne. Stáva sa totiž, že keď sa napríklad predĺži doba prejavu, protokolisti zastavia pred dverami celý kordón čašníkov a nechajú ich niekoľko minút čakať.

Ako každá podnikajúca spoločnosť, aj vy určite hľadíte za horizonty a plánujete budúcnosť. Čo by ste si najviac priali dosiahnuť v blízkej či vzdialenej budúcnosti?

Naša spoločnosť má naďalej ambície robiť catering pre klientov, ktorí si chcú zaplatiť za kvalitu. Okrem toho sme pred tromi rokmi vstúpili aj do kantínovej sféry a dnes prevádzkujeme dve relatívne veľké reštauračné prevádzky v Bratislave. Podarilo sa nám týmto krokom postaviť na „druhú nohu“ a vnímame sa ako oveľa stabilnejšia firma. Bavia nás výzvy v cateringu, ale aj v iných segmentoch gastronómie, a to je motorom nášho vývoja.

 

Keďže patríte medzi špičku a úspech vám je veľmi blízky, mohol by sa spýtať na vás pohľad na úspech? Ako ho vnímate?

Úspech je pominuteľný. Z tejto „stoličky“ sa dá ľahko spadnúť, takže sa snažíme veľmi skromne a pokorne robiť svoju prácu a nenechať sa strhnúť tým, že sme úspešní. Teraz trošku neskromne – sme v podstate zvyknutí na úspech, keďže sa dlhé roky stretávame s pochvalou.

 

Peter Fritz
Fotografie: Archív Sharkam

www.sharkam.sk