Autentické príbehy, nadčasové témy

Stretnutie v zlatistom ráne

0

Na pultoch kníhkupectiev sa v týchto dňoch objavila kniha Nataša Floreanová, ktorú autorsky pripravil riaditeľ Galérie mesta Bratislavy Ivan Jančár. Ako už prezrádza samotný názov, hlavnou postavou tejto zaujímavej publikácie je známa austrálsko-slovenská výtvarníčka.

Nataša Floreanová vás zaujme tak, ako zlatisté letné ráno. Jednoducho sa do nej zamilujete. A nie sú to žiadne nadnesené tvrdenia. V knihe sa na 143 stranách naplno rozvinie jej život a tvorba. Až natoľko, že na jej konci budete mať pocit, akoby ste ju dôverne poznali. Diela dômyselne doplnené o rôzne fotografie zo súkromného archívu odhaľujú všetky dôležité etapy jej života a tvorby. Jej začiatky na Slovensku, odchod do Austrálie a etablovanie sa na medzinárodnej umeleckej scéne.

Dnes Nataša Floreanová cestuje medzi dvoma kontinentmi – Austráliou a Európou. Keď krajinu protinožcov navštívi zima, odchádza ako sťahovaví vtáci na Slovensko, kde pracuje v ateliéri v bratislavskom Horskom parku. Na keď sa lesy v našej krajine odejú do pestrofarebných jesenných farieb, presídli sa do malebnej zátoky Watsons BAy v Sydney. Práve v najväčšom meste Austrálie našla svoj nový domov a veľmi rýchlo sa tu etablovala. Vďaka talentu a svojim dielam precestovala mnohé krajiny sveta, spoznala zaujímavých ľudí a rôznorodý životný štýl.

Popri svojej tvorbe realizovala niekoľko diel pre austrálsky parlament a vládu, stretávala sa so známymi ľuďmi zo sveta politiky, biznisu a umenia. Ani na Slovensku však jej aktivity nepokrivkávajú za tými austrálskymi. Pripravila návrhy divadelných plagátov a obalov kníh, ale takisto ilustrovala niekoľko kníh slovenských autorov. Na základe vynikajúcich medzinárodných referencii ju o spoluprácu požiadal aj režisér Jozef Bednárik.

Jej kniha je iná. Plná úlomkov snov, rozličných farieb, príbehov, ľudí či úspechov. Pokiaľ v niektorom z kníhkupectiev natrafíte na knihu, ktorá má na obálke jedno z jej diel – olejomaľbu „Moje ráno“, vyjadrujúcu autorkin pozitívny pohľad na život, prelistujte v nej. Po chvíli budete pociťovať silné nutkanie si ju kúpiť.
Nataša Floreanová totiž maľuje celý svoj život.

Peter Fritz                                                  Photos: Nataša Floreanová Archive