Autentické príbehy, nadčasové témy

Varenie s Madam Whisky

0

Varenie s Madam Whisky

Na kopnci novembra zavítala na Slovensko pani Lynne Tolley, praprapraneter Jacka Daniela. Drobná a veľmi nenápadná Lynne z Lynchburgu v Tennesee nielenže vlastní a prevádzkuje dobre známy  penzión Miss Mary Bobo, ale je aj štvrtou generáciou rodiny Jacka Daniela. Autorka troch kuchárskych kníh  prišla na Slovensko predviesť jej kuchárske umenie s neodmysliteľnou kvapkou whisky a naša redakcia pri tom samozrejme nemohla chýbať.


Práca snov

Táto sympatická dáma je oficiálnym ochutnávačom Liehovarov Jack Daniel`s.
„Na počiatku je žitný a jačmenný slad s vodou. Ten sa po destilácii nechá približne 10 dní prekvapkať cez trojmetrový stĺpec dreveného uhlia z javora cukrového, čím  nadobúda whisky neopakovateľnú  jemnú dymovú chuť. Farbu a vôňu whisky zase získava skladovaním v sudoch  z bieleho duba, ktoré sa vyrábajú vždy ručne a sú použité iba raz. Ďalšou nenahraditeľnou zložkou originálnej whisky je voda prameniaca vo vápencových jaskyniach, ktorá neobsahuje minerály,“ stihla Lynne všetkým prítomným vysvetliť, štedro prilievajúc do svojich pokrmov whisky svojho praprastrýka. Okrem toho, že sa denne venuje prevádzkovaniu svojho spomínaného  penziónu, je aj oficiálnym ochutnávačom Liehovarov Jack Daniel`s. Dalo by sa teda povedať, že destilátom svojho strýka a kuchárskym umením doslova žije.

Varenie s whisky

Lynne nás na prvý pohľad „opila“ svojim nenúteným správaním a nikdy nemiznúcim úsmevom. A dokázala, že kuchárske umenie ovláda na jednotku. Ako inak, s obsahom whisky. Jemné hovädzie mäsko prevoňané whisky marinádou sa doslova rozplývalo na jazyku. Sladučké chrumkavé jabĺčka s karamelovou omáčkou  nás všetkých už len príjemne „doťukli“.

Rodinná tradícia

Hoci Lynne vyrastala na dvore liehovaru, nikdy neuvažovala o tom, že by sa venovala práve práci v rodinnej firme. Po skončení univerzity najskôr pôsobila ako odborníčka na oblasť zdravej výživy pre desať krajov v štáte Tennessee a až postupom času sa rozhodla vrátiť do Lynchburgu a pracovať pre rodinný liehovar.

Vedľa liehovaru sa nachádzala reštaurácia Miss Mary Bobo`s, kde sa mladá Lynne často chodievala stravovať. Keď slečna Bobo zomrela v roku 1983 rozhodla sa rodina Tolleyovcov v jeho 80-ročnej tradícii pokračovať. Ponechali si všetkých skvelých kuchárov a začali whisky prilievať aj do hrncov. Podľa Lynne sa destilát hodí do každého jedla. A keďže hostia si vraj často pýtali recepty aj domov, skrsol v nej nápad vydať prvú kuchársku knihu.
Špecialitami Tolleyovej rodinnej kuchyne sú dusená kačica s whisky, plody mora pripravované na whisky či zmrzlina „poprášená“, ako inak, whisky. 

Unikáty mnohých chutí

Lynne okrem iného prezradila, že už sedem generácií po smrti muža, ktorého meno poznajú ľudia na celom svete, pracuje jeho liehovar stále rovnakým spôsobom. Funguje podľa motta svojho zakladateľa: „Každý deň pracujeme najlepšie, ako vieme“. A pri degustácii nám stihla vysvetliť aj rozdiel medzi troma druhmi whisky Jack Daniel´s.

Old No. 7 sa vyznačuje silnou arómou s príchuťou ovocia, cukroviniek a rozvíjajúcimi sa podtónmi dreva so zreteľnou korenistou chuťou. Gentleman Jack je jedinou whisky na svete, ktorá je dvakrát filtrovaná cez stĺpec dreveného uhlia, jedenkrát pred dozrievaním a ešte raz po ňom. Výsledkom je ľahká a vznešená vôňa. Je to whisky s karamelovou a ovocnou príchuťou s nádychom dymu a vanilky. A nakoniec  Jack Daniel`s Single Barrel vyniká sýtejšou jantárovou farbou, robustným chuťovým profilom a plnou vôňou. V ústach môžete vnímať najmä jej pikantný nádych s ovocnou príchuťou. Každá fľaša je ručne naplnená a pochádza z jedného jediného suda.


INTERVIEW

Keďže osobu ako Lynne človek nestretne každý deň, využili sme možnosť položiť jej niekoľko otázok.

Aké je to pocit, „mať v krvi“ Jacka Daniela?
Viete, som na to taká pyšná. Moje rodné mesto vytvorilo vec, ktorú aj na druhej strane zemegule poznajú a pijú. Jack Daniel´s whisky. Je to také úžasné, že keby Jack Daniel žil a dozvedel sa o tom akou populárnou sa stala jeho whisky, bol by dojatý.

Veľa cestujete. Hovorili ste o rôznych druhoch podujatí, ktorých sa zúčastňujete. Prezraďte aspoň jednu kuriozitu, ktorú ste za ten čas zažili.
Raz som sa stretla s pani, ktorá mi, keď zistila kto som a čo robím, prezradila, čo ju núti robiť jej manžel. Kúpi si fľašu Jacka, prinesie ju domov, naplní ju do rozprašovača, ktorý drží po celý čas v chladničke a sprejuje si ním  jedlo. Spýtala som sa jej, že aké jedlo a ona odpovedala, že hovädzie, zmrzlinu, koláče… mala skrátka celý zoznam. A to len dokazuje, ako veľmi mal rád našu whisky. To bolo naozaj zábavné.

Michaela Fuleková                                                         Photos: Press

www.jackdaniels.com