Autentické príbehy, nadčasové témy

Veľký vzrastom, veľký srdcom

0

Joseph Muldoon, úspešný muž, ktorý sa bravúrne pohyboval vo svete paragrafov a zákonov, si zároveň skvele rozumel s koňmi. V Spojených Štátoch Amerických dokonca patril v 70. rokoch minulého storočia k najvýznamnejším hráčom pola. Jeho pôsobivý životný príbeh nemilosrdne ukončila vo veku 76 rokov dlhotrvajúca choroba.

„Kone boli láskou jeho života. Jedine ony ho dokázali odlákať od záležitostí týkajúcich sa práva,“ prezradil o Josephovi Muldoonovi jeho dlhoročný spolupracovník George W. Murphy, junior.
„Big Joe“ priľnul k ušľachtilým kopytníkom už v ranom detstve a hodín strávených v ich spoločnosti sa nezriekol ani počas dôležitých štúdií na univerzite. Poctivo sa venoval ich tréningu zameranom na skoky a hon líšok. Za vyše polstoročie prešlo jeho rukami na neskoršie nadobudnutých farmách v Montgomery County množstvo skvelých koní.

V 70 rokoch sa Muldoon začal venovať polu. Kúpil potomacký klub, ktorého základňu presťahoval na svoju farmu v Poolesville. Osobitému kúzlu vzrušujúceho športu postupne podľahli aj jeho traja synovia. Žiaľ, jeden z nich, Michael, v pomerne mladom veku zomrel. Utrpel nebezpečný úder palicou používanou v pole, priamo do hlavy. „Big Joe“ bol z tragédie zdrvený, ale pozbieral sa a po istom čase začal každoročne poriadať charitatívne podujatie, z ktorého výťažok putoval na konto výskumu ochorení mozgu a chrbtice.

Turnaje pola organizované v 80-tych rokoch na muldoonovej farme, sa stali veľmi skoro obľúbenými a bohato navštevovanými. Joe priviedol do Poolesville špičkových hráčov z Argentíny, Mexika, Pakistanu a Spojených Štátov, nechýbali ani kvalitné kone, dokonale pripravené na výnimočné výkony. Hrdým majiteľom jedného z nich sa stal aj legendárny „Rambo“ Sylvester Stallone, ktorý spoločne s ostatnými hviezdnymi hosťami s radosťou sledoval hru zo špeciálnych VIP priestorov.

Mohutnému, vyše 6 a pol stôp vysokému Muldoonovi nerobilo problémy uzatvoriť skvelý obchod. Mal priateľskú povahu a uhladené spôsoby.„Ako osobnosť bol  príjemný, čo sa prejavovalo aj pri kontakte s koňmi. Hovorieval, že práca s týmito zvieratami mu dala oveľa  viac ako štúdium na univerzite. Ku koňom pristupoval s istým rešpektom a práve tento postoj mu neskôr umožnil skvele sa uplatniť pri komunikácii s ľuďmi,“ prezradil Tyler Abell, dlhoročný Muldoonov priateľ a zároveň šéf  protokolu za éry amerického prezidenta Lyndona B. Johnsona.
O Joeovi sa hovorilo, že dokonale ovláda rodokmene koní, s ktorými počas života pracoval. A nebolo ich málo. Muldoon trénoval aj trojročného žrebca, víťaza národných majstrovstiev v dostihoch cez prekážky organizovaných v Madison Square Garden a bol to opäť „Big Joe“, kto skvele pripravil koňa pre prvú Grand Prix v Spojených Štátoch Amerických premiérovo v sedle so zástupkyňou nežnejšieho pohlavia.  

Joe Muldoon dosahoval úspechy nielen v pole, či pri trénovaní žrebcov a dospelých koní. Skvele mu to šlo aj v profesii, ktorú vyštudoval. Jeho záberom v oblasti práva boli záležitosti týkajúce sa licencií a regulácií v sektore úverov a vkladov. Muldoonove skvelé schopnosti a znalosti výrazne pomohli niektorým bankovým inštitúciám v čase, keď bojovali s obrovskými finančnými problémami. Viaceré sa nachádzali v kritickom stave v 80-tych rokoch. Za veľkú výhru možno považovať aj prípad z roku 2006, keď „Big Joe“ bol vlastne už na zaslúženom dôchodku. Spoločne so synom Josephom A. Muldoonom III. zastupoval v náročnej kauze klienta sídliacieho vo Floride. Ich protivníkom bola spoločnosť vlastnená vládou Spojených Arabských Emirátov.

Posledné roky života strávil Joe v spoločnosti oddanej manželky Alyse, často navštevovaný deťmi, ostatnými členmi rodiny a priateľmi, ktorých dokázal neraz rozveseliť a rozosmiať. Aj napriek zhoršujúcemu sa zdraviu nepodliehal chmúrnym náladám. V pamäti verných ostal vynikajúcim hráčom pola, skvelým trénerom, obratným právnikom a v neposlednom rade výnimočným človekom.

Dôležité dátumy a udalosti v živote „Big Joa“ Muldoona v skratke:
–    narodil sa 24. augusta 1931 vo Walthame, vyrastal vo Washingtone
–    študoval na Gonzaga College High School, University School a Právnickej škole v 

     Georgetowne
–    v roku 1968 založil vlastnú spoločnosť Sloane & Muldoon, v súčasnosti pôsobiacu pod

     názvom Muldoon Murphy & Aguggia
–    zomrel 16. marca 2008 v Poolesville po náročnom boji s rakovinou.

Marcel Letko                                  Photos: ISIFA, John Arundel/ Flickr

www.redeagleranch.com